Serie A: Juventus rozbił Torino, ale Byki przerwały passę Buffona. Kryzys Fiorentiny przedłużony

Juventus Turyn nie dał żadnych szans Torino FC w derbowym pojedynku rozegranym w ramach 30. kolejki Serie A i zwyciężył 4:1. Wpadkę zaliczyła Fiorentina, która tylko zremisowała z walczącym o utrzymanie Frosinone Calcio.

Konrad Kostorz
Newspix / Maurizio Borsari

Gianluigi Buffon już w 5. minucie rywalizacji mógł cieszyć się z poprawienia rekordu wszech czasów Serie A. Wyprzedził słynnego bramkarza AC Milan Sebastiano Rossiego pod względem liczby minut bez puszczonego gola (929). Ostatecznie jego imponująca seria (10 spotkań z rzędu z czystym kontem) została przerwana w derbach przez Andreę Belottiego i zakończyła się na 973 minutach.

"Gigi" nie wyczuł intencji strzelca po rzucie karnym podyktowanym za faul Alexa Sandro na Bruno Peresie. Zawodnik Juventus niepotrzebnie przewinił na rywalu w niegroźnej sytuacji i Buffon niewiele mógł zrobić.

Poza tym dominowali jednak Bianconeri, którzy wykonali kolejny krok w kierunku obrony mistrzostwa. Wynik otworzył efektownym strzałem z rzutu wolnego Paul Pogba, a w 42. minucie obrona Torino zostawiła mnóstwo miejsca Samiemu Khedirze, który podwyższył na 2:0.

Już w I połowie z powodu kontuzji boisko musiał opuścić Paulo Dybala. Argentyńczyka zmienił Alvaro Morata i przypieczętował triumf Starej Damy. W obu przypadkach asystował mu rozgrywający świetne zawody Paul Pogba. Kamil Glik i spółka okazali się bezradni przeciwko liderowi rozgrywek, a polski obrońca był po przerwie zagrożony drugą żółtą kartką. Faulował bez pardonu, ale sędzia go oszczędził.

Torino przedłużyło serię spotkań bez zwycięstwa i niebezpiecznie zbliża się do strefy spadkowej. Zajmuje niezłą 13. pozycję, ale nad 18. w tabeli US Palermo ma już tylko 5 punktów przewagi.

Fiorentina zaliczyła czwarty kolejny mecz ligowy bez zwycięstwa! Po remisie z Napoli (1:1), porażce z Romą (1:4) oraz podziale punktów z Hellasem (1:1) nie zdołała pokonać walczącego o utrzymanie Frosinone. Viola nacierała na bramkę Nicoli Lealiego, ale gospodarze też mieli okazje do strzelenia gola. Jakub Błaszczykowski już tradycyjnie całe zawody obejrzał z ławki rezerwowych.

Z nadziejami na utrzymanie powoli muszą żegnać fani Hellasu. W "meczu o 6 punktów" werończycy ulegli na własnym terenie Carpi FC, które nieoczekiwanie uciekło ze strefy spadkowej, w której znajduje się teraz Palermo. Paweł Wszołek rozegrał całe zawody i należał do najaktywniejszych zawodników, ale to po jego stracie beniaminek strzelił pierwszego gola w meczu. Dominik Furman znów nie doczekał się debiutu w Serie A.

Pewna utrzymania nie może być Sampdoria, która nie sprostała w Genui Chievo. Drużyna z miasta Romea i Julii gra w tym sezonie nadspodziewanie dobrze i zajmuje bezpieczne 9. miejsce. Jeszcze wyżej plasuje się Sassuolo, ale akurat domowy remis 1:1 z Udinese Calcio nie jest szczytem marzeń ekipy Eusebio Di Francesco.

Torino FC - Juventus Turyn 1:4 (0:2)
0:1 - Pogba 33'
0:2 - Khedira 42'
1:2 - Belotti (k.) 48'
1:3 - Morata 63'
1:4 - Morata 77'

Torino: Padelli - Maksimović, Glik, Moretti - Peres, Acquah, Vives, Benassi (81' Baselli), Silva (75' Zappacosta) - Immobile (46' Lopez), Belotti.

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Rugani - Lichtsteiner (50' Cuadrado), Khedira, Lemina, Pogba, Sandro - Dybala (32' Morata), Mandzukić (85' Zaza).

Czerwona kartka: Khedira /87'/ (Juventus).

Żółte kartki: Acquah, Glik, Silva, Belotti (Torino) oraz Sandro, Lichtsteiner, Bonucci (Juventus).