Lech gładko ograł poturbowaną Wisłę i kontynuuje marsz w górę tabeli! Ósemka już o krok!

Lech przeżywa prawdziwy renesans formy! W meczu z Wisłą mistrz Polski triumfował 2:0 i po raz czwarty z rzędu sięgnął po komplet oczek. Marcin Broniszewski zaliczył fatalny debiut na ławce krakowian, jednak miał przy tym ogromnego pecha.

Szymon Mierzyński
PAP

Tak koszmarnego początku, jaki Wisła zaliczyła w Poznaniu nie przewidziałby nikt! W 6. minucie Paweł Brożek musiał opuścić boisko po tym jak bez kontaktu z rywalem doznał kontuzji mięśniowej. Utrata kluczowego zawodnika już mogła zaburzyć plan taktyczny Marcina Broniszewskiego, a to co wydarzyło się niedługo później było prawdziwą tragedią!

W 19. minucie Karol Linetty znalazł się w sytuacji sam na sam z Radosławem Cierzniakiem, a próbujący go zatrzymać rozpaczliwym wślizgiem Maciej Sadlok popełnił ewidentny faul w polu karnym. Efekt? Czerwona kartka i jedenastka dla Lecha, którą pewnym uderzeniem w prawy róg wykorzystał Dawid Kownacki.

To był moment przełomowy, który podłamał nieźle do tej pory dysponowanych wiślaków. Lech złapał luz w grze, swobodnie rozgrywał piłkę i nie dopuszczał do żadnego zagrożenia pod własną bramką. Sam natomiast mógł kilka razy podwyższyć prowadzenie.

W szeregach mistrza Polski brylował zwłaszcza Dariusz Dudka, który zadziwiał ofensywnym nastawieniem i przeprowadził wiele efektownych szarż. W 28. minucie właśnie on nie wykorzystał znakomitej okazji na drugiego gola. Po dośrodkowaniu Barry'ego Douglasa z rzutu wolnego były zawodnik Wisły Kraków dopadł do piłki kilka metrów przed bramką, ale jego uderzenie instynktownie obronił Cierzniak. W tym samym zamieszaniu z poprawką pospieszył jeszcze Darko Jevtić - również bardzo solidnie dysponowany w środowy wieczór - lecz trafił tylko w boczną siatkę.

Po przerwie obraz gry był bardzo podobny. Tempo wprawdzie nie porywało, ale to Kolejorz kontrolował boiskowe wydarzenia, a osłabiona Biała Gwiazda nie miała pomysłu jak mu zagrozić. Nadal bardziej pachniało podwyższeniem prowadzenia miejscowych niż golem wyrównującym. Najlepszą ku temu okazję miał w 77. minucie Szymon Pawłowski, po którego soczystym strzale krakowian uratowała poprzeczka. Chwilę później po szybkim kontrataku sam na sam z Cierzniakiem był Jevtić, jednak kompletnie się pogubił i jego uderzenie można w zasadzie nazwać podaniem do bramkarza.

Podopieczni Jana Urbana długo nie potrafili dobić rywala, ale w 86. minucie wreszcie zagrali skutecznie i losy meczu były rozstrzygnięte. Niepilnowany na prawym skrzydle Dariusz Formella mocno wstrzelił piłkę na 5. metr, skąd formalności dopełnił Pawłowski.

Lech łatwo zwyciężył 2:0, ale trudno się temu dziwić. Wisła zaliczyła koszmarne wejście w mecz, a gdy była już osłabiona, nie mogła prowadzić wyrównanej walki z coraz lepiej radzącymi sobie poznaniakami.

Zespół Jana Urbana zanotował czwarte zwycięstwo z rzędu i siódmy mecz bez porażki. Efekt? Zajmuje już 9. miejsce w tabeli, a do pierwszej ósemki traci zaledwie jeden punkt.