LM: Debiut Krychowiaka, andaluzyjski czołg rozjechał Borussię

Triumfator Ligi Europy z ubiegłego sezonu - Sevilla FC po bardzo dobrej grze pokonał Borussię Moenchengladbach 3:0. W tym spotkaniu w Lidze Mistrzów zadebiutował Grzegorz Krychowiak.

Michał Gałęzewski
East News

15 września będzie pamiętną datą dla Grzegorza Krychowiaka. Defensywny pomocnik Sevilli i reprezentacji Polski zadebiutował w Lidze Mistrzów. Dotychczas miał na swoim koncie 15 występów w europejskich pucharach i 28 spotkań w barwach pierwszej reprezentacji. W ubiegłym sezonie wraz ze swoim hiszpańskim klubem wygrał Ligę Europy.

W ciągu ostatnich dziesięciu sezonów Sevilla cztery razy zwyciężała w Lidze Europy, między innymi w sezonach 2013/14 i 2014/15. Dla podopiecznych Unaia Emerego przyszedł czas na powrót do Ligi Mistrzów, gdzie po raz ostatni Sevilla występowała w sezonie 2009/10. Pierwszym rywalem Hiszpanów była Borussia Moenchengladbach. Klub z Moguncji najlepsze swoje lata przeżywał w latach siedemdziesiątych. W ostatnich rozgrywkach znalazł się na podium Bundesligi po raz pierwszy od sezonu 1986/87 i pozwoliło to na awans do Ligi Mistrzów.

Początek sezonu, to jednak falstart ze strony Borussii. Po czterech kolejkach zajmuje ona ostatnie miejsce w Bundeslidze. Również Sevilla FC jeszcze w lidze nie wygrała. Od początku spotkania przewaga Hiszpanów była znaczna. Gospodarze mogli otworzyć wynik już w piątej minucie spotkania. Vitolo zdecydował się na strzał w bok bramki Yanna Sommera, ale uderzył w słupek! Jose Antonio Reyes próbował dobijać, lecz nie trafił czysto w piłkę. Co prawda swoje szanse mieli Tony Jantschke, czy Ibrahima Traore, ale i im zabrakło precyzji.

Sevilla FC starała się grać piłką, ale przez długi czas nic z tego nie wynikało. W końcu w 30. minucie akcję lewą stroną boiska przeprowadził Reyes, który wrzucił piłkę w pole karne, gdzie wbiegał Kevin Gameiro. Francuz strzelił jednak głową w boczną siatkę. Pięć minut później Gameiro starał się zaskoczyć rywali wolejem, lecz tym razem przestrzelił nad poprzeczką. Ataki graczy z Andaluzji nie ustępowały do samej przerwy. Arbiter spotkania Pavel Kralovec z Czech dał jednak kwadrans wytchnienia coraz bardziej zagubionym Niemcom.

Tuż po wznowieniu, spragnieni goli kibice w końcu mieli się z czego cieszyć. W 46. minucie bramkarz rzucił się pod nogi atakującego Vitolo i arbiter zdecydował się podyktować karnego. Perfekcyjnym strzałem Kevin Gameiro otworzył wynik meczu. Dwie minuty później Vitolo ponownie był faulowany na polu karnym - tym razem został bezpardonowo zaatakowany przez Roela Brouwersa. Tym razem jednak Kevin Gameiro miał ogromnego pecha. Posłał piłkę w poprzeczkę, ta odbiła się jeszcze od linii bramkowej i wyszła w boisko.

Mimo prowadzenia, Sevilla FC wciąż atakowała. W 59. minucie spotkania po koncertowej akcji z kilku metrów spudłował Ever Banega. Argentyńczyk niedługo później cieszył się ze strzelonego gola. Oczywiście padł on z... karnego! Tym razem faulowany w jedenastce był Gameiro. Banega zdecydował się na precyzyjny strzał w prawy róg bramki Sommera i podwyższył na 2:0. Biorąc pod uwagę fakt, że to Andaluzyjczycy grali piłką i kontrolowali sytuację na boisku, Borussię mógłby uchronić tylko cud.

Ten jednak nie nastąpił. Tuż po wejściu na boisko Jewhen Konoplianka zdecydował się strzał w stronę pola karnego Borussii. Mimo, że był to jego drugi kontakt z piłką w Lidze Mistrzów, trafił w światło bramki! Kompletnie zaskoczony bramkarz klubu z Moenchengladbach starał się interweniować, ale piłka wpadła do siatki po jego dłoniach. Ostatecznie Sevilla FC wygrała całkowicie zasłużenie 3:0 i wróciła do Ligi Mistrzów w wielkim stylu.

Sevilla FC - Borussia M'gladbach 3:0 (0:0)
1:0 - Kevin Gameiro (k.) 47'
2:0 - Ever Banega (k.) 66'
3:0 - Jewhen Konoplianka 84'

Sevilla: Sergio Rico - Benoit Tremoulinas, Timothee Kołodziejczak, Marco Andreolli, Coke, Grzegorz Krychowiak, Jose Antonio Reyes (83' Jewhen Konoplianka), Steven N'Zonzi, Ever Banega (76' Michael Krohn-Dehli), Vitolo, Kevin Gameiro (71' Ciro Immobile).

Borussia: Yann Sommer - Roel Brouwers, Oscar Wendt, Tony Jantschke, Julian Korb, Havard Nordtveit, Thorgan Hazard, Lars Stindl (67' Mahmoud Dahoud), Ibrahima Traore, Andre Hahn (73' Nico Schulz), Raffael (86' Josip Drmić).

Żółte kartki: Reyes, N'Zonzi (Sevilla), Sommer, Brouwers, Stindl (Borussia).

Sędzia: Pavel Kralovec (Czechy).