Łukasz Teodorczyk z podwójną koroną! Thriller w finale Dynama z Szachtarem

Dynamo Kijów w niespotykanych okolicznościach pokonało w finałowym pojedynku Pucharu Ukrainy Szachtara Donieck i wywalczyło cenne trofeum na krajowym podwórku.

Konrad Kostorz
Polski napastnik w spotkaniu decydujących o tytule nie wystąpił z powodu kontuzji, ale we wcześniejszych etapach rozgrywek dostawał szansę od Serhija Rebrowa. Dorobek Łukasza Teodorczyka w Pucharze Ukrainy to 5 występów i 2 gole zdobyte przeciwko Karpatom Lwów oraz Zorii Ługańsk.
Pod nieobecność "Teo" na szpicy wystąpił Artem Kraweć, który w drugiej połowie został zmieniony przez Ołeha Husiewa i Dynamo grało bez klasycznego napastnika. Decyzja trenera była podyktowana przebiegiem rywalizacji, która była wyrównana i zacięta, w związku z czym Rebrow nie chciał podejmować ryzyka. Ostatecznie kijowianie musieli kończyć pojedynek w osłabieniu, ale zdołali doprowadzić do serii rzutów karnych.

Z 11 metrów Andrija Piatowa nie zdołali pokonać Miguel Veloso oraz Vitorino Antunes i sytuacja Dynama stała się fatalna wobec wyniku 1:3 w serii rzutów karnych po trzech kolejkach. Szachtar triumf miał na wyciągnięcie ręki, ale Ołeksandra Szowkowskiego nie zaskoczył Taison, a Jarosław Rakickij oddał strzał w poprzeczkę! Wreszcie w siódmej serii nie pomylił się Jewhen Chaczeridi, a spudłował Ołeksandr Hładky.

Dynamo wywalczył podwójną koronę po raz pierwszy od 2007 roku, a w Pucharze Ukrainy triumfowało już jedenastokrotnie.

X - Hładky

Dynamo: Szowkowski - Silva (46' Antunes), Chaczeridi, Dragović, Vida - Rybałka - Jarmolenko, Sydorczuk (101' Belhanda), Veloso, Lens - Kraweć (75' Husiew).

Szachtar: Piatow - Srna, Kuczer (45+2' Krywcow), Rakickij, Szewczuk - Ilson (91' Hładky), Stepanenko - Costa, Teixeira, Bernard (69' Taison) - Adriano.

Czerwona kartka: Rybałka /115' za drugą żółtą/ (Dynamo).

Dynamo Kijów przerwało dominację Szachtara Donieck! Łukasz Teodorczyk zagra w Lidze Mistrzów