LE: Klęska Evertonu i Premier League, kolejny koszmarny występ AS Romy

Everton został rozbity przez Dynamo Kijów i jako ostatni angielski zespół odpadł z europejskich pucharów. AS Roma już po 22 minutach rewanżu z Fiorentiną straciła wszelkie nadzieje na awans.

Konrad Kostorz

Łukasz Teodorczyk nieoczekiwanie wystąpił od pierwszego gwizdka, podczas gdy Dieumerci Mbokani i Artem Kraweć decyzją trenera zajęli miejsca na ławce rezerwowych. Sergiej Rebrow nie pożałował swojego wyboru w 35. minucie, kiedy "Teo" znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie, oddając z 5 metrów strzał nie do obrony dla Tima Howarda.

Reprezentant Polski zdobył gola na 2:1 i w tym momencie w dwumeczu był remis. Kilka chwil później szczęście uśmiechnęło się do lidera ligi ukraińskiej, bowiem po uderzeniu Miguel Veloso sprzed pola karnego piłka odbiła się od jednego z obrońców i Howard nie miał szans zdążyć z interwencją. The Toffies nie byli w stanie znaleźć recepty na odważną ofensywną grę miejscowych, a po zmianie stron najpierw Ołeh Husiew z niewielkiej odległości, a następnie fenomenalnym uderzeniem z 30 metrów Vitorino Antunes zadali kolejne ciosy.

Odnotujmy, że zespół z Liverpoolu również miał niejedną dogodną sytuację do zdobycia gola i nie skompromitował się w Kijowie. W drugiej połowie Ross Barkley trafił w słupek, zaś kilkoma znakomitymi paradami popisał się weteran Ołeksandr Szowkowski. Ostatecznie Everton stać było jednak już tylko na strzelenie drugiego gola w meczu i Dynamo uniknęło nerwowej końcówki.

W 2013 roku żaden angielski zespół nie zagrał w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, ale w Lidze Europy w "8" miał aż trzech przedstawicieli. Tym razem Anglicy zostali w komplecie wyeliminowani z pucharów już w 1/8 finału! W LE już wcześniej nie powiodło się Hull City, Tottenhamowi Hotspur oraz Liverpoolowi FC.

W żenującym stylu z rozgrywkami europejskimi pożegnała się przeżywająca głęboki kryzys AS Roma. Pojedynek na Stadio Olimpico nie miał wielkiej historii, a wszystko rozstrzygnęło się przed upływem półgodziny rywalizacji. Łukasz Skorupski najpierw skapitulował po uderzeniu z "wapna" Gonzalo Rodrigueza (Argentyńczyk musiał strzelać dwa razy - w obu przypadkach się nie pomylił), a w 18. minucie golkiper popełnił fatalny błąd, nie chcąc dopuścić do rzutu rożnego dla Violi. Z ofiarnej, ale koszmarnej w skutkach interwencji Polaka nie mógł nie skorzystać Marcos Alonso.

Kiedy Jose Maria Basanta strzałem głową wykorzystał centrę Matiasa Fernandeza, stało się jasne, że Fiorentina awansuje do najlepszej "8" Ligi Europy. Roma starała się atakować i kilka razy miała sporego pecha, iż nie strzeliła honorowego gola, ale pod bramką Skorupskiego także było groźnie - Mohamed Salah dwukrotnie ostemplował słupek.

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji Fiorentina w 1/8 finału nie sprostała Juventusowi Turyn (1:1 i 0:1). Tym razem ekipa Vincenzo Montelli była wyraźnie lepsza od wicemistrza Włoch i zasłużenie przeszła do ćwierćfinału.

Dynamo Kijów - Everton 5:2 (3:1)
1:0 - Jarmolenko 21'
1:1 - Lukaku 29'
2:1 - Teodorczyk 35'
3:1 - Veloso 37'
4:1 - Husiew 56'
5:1 - Antunes 76'
5:2 - Jagielka 82'

Dynamo: Szowkowski - Silva, Chaczeridi, Dragović, Antunes - Rybałka, Veloso - Jarmolenko, Sydorczuk (64' Bujalski), Husiew (90' Kałytwyncew) - Teodorczyk (75' Kraweć).

Everton: Howard - Coleman, Alcaraz, Jagielka, Baines - McCarthy (78' Besić), Barry - Naismith (65' Kone), Barkley, Atsu (65' Osman) - Lukaku.