Bundesliga: Bayern mistrzem jesieni, 10. gol "Lewego", Schieber pogrążył BVB po błędzie "Kuby"

Bayern rozbił FC Augsburg i został mistrzem jesieni. Kolejnej wyjazdowej porażki doznała Borussia Dortmund. Wśród żółto-czarnych od 34. minuty na murawie przebywał Jakub Błaszczykowski.

Konrad Kostorz
Pojedynek na Stadionie Olimpijskim w Berlinie długo nie dostarczał kibicom jakichkolwiek emocji. Ani Hertha, ani Borussia nie zamierzały podejmować ryzyka. Goście posiadali inicjatywę, z której nic nie wynikało. Warto odnotować jedynie, że w 34. minucie Henrich Mchitarjan doznał urazu i Juergen Klopp od razu podjął decyzję o zmianie. Na murawę posłał Jakuba Błaszczykowskiego, który nie grał w Bundeslidze od 25 stycznia.
"Kuba" krótko po wbiegnięciu na plac gry nie popisał się i stracił piłkę w środku pola. Per Ciljan Skjelbred wykorzystał prosty błąd Polaka i błyskawicznie dograł do Juliana Schiebera, a niechciany w Borussii napastnik z łatwością minął Sebastiana Kehla oraz Matsa Hummelsa, po czym z zimną krwią wygrał pojedynek z Mitchellem Langerakiem. Jeszcze przed przerwą Australijczyk musiał ratować swój zespół, ponieważ w sytuacji sam na sam znalazł się Roy Beerens.Klopp już w przerwie dokonał drugiej zmiany i do gry wszedł Adrian Ramos. Dyspozycja Borussii nie poprawiła się jednak w istotny sposób, a Hertha broniła w sobotnie popołudnie bardzo solidnie i nie zostawiała luk w defensywie. Minęło sporo czasu, zanim goście stworzyli dogodną okazję.
Jakub Błaszczykowski nie będzie miło wspominał powrotu do gry w Bundeslidze Jakub Błaszczykowski nie będzie miło wspominał powrotu do gry w Bundeslidze
W 64. minucie groźny strzał Ciro Immobile obronił Kraft, który kilka chwil później poradził sobie z mocną "główką" Hummelsa. W końcówce dwa razy niebezpiecznie dla miejscowych główkował włoski napastnik BVB, ale świetnie dysponowany golkiper Starej Damy nie dał się zaskoczyć. Na więcej podopiecznych Kloppa nie było stać i komplet punktów został w Berlinie. Borussia nie potrafi rozpocząć marszu w górę tabeli! Nie było niespodzianki w konfrontacji 3. z 1. zespołem tabeli. Przed przerwą waleczni gospodarze stawiali twardy opór Bayernowi, a Manuel Neuer kilka razy musiał wybiec przed pole karne, by uprzedzić zawodników z Augsburga. Po zmianie stron ekipie Markusa Weinzierla zabrakło jednak argumentów, by dalej przeciwstawiać się wielkiemu faworytowi.

W 54. minucie Alex Manninger w wielkim stylu obronił strzał Xabiego Alonso, a po chwili dogodną okazję zaprzepaścił Franck Ribery. Bramkę FCA odczarował w końcu stoper Mehdi Benatia po centrze francuskiego skrzydłowego. Niewiele później ładnym uderzeniem popisał się Arjen Robben i było 2:0, a w 68. minucie swojego 10. gola dla Bayernu w 23. oficjalnym występie strzelił Robert Lewandowski! Polski snajper dostał piłkę od Bastiana Schweinsteigera i perfekcyjnie przymierzył z ponad 20 metrów - płasko i tuż przy słupku.

Dzieła zniszczenia rewelacji sezonu dopełnił Robben po następnej błyskotliwej akcji. Monachijczycy mają w dorobku 39 punktów za 12 zwycięstw i 3 remisy, dzięki czemu zapewnili sobie tytuł mistrzów jesieni. VfL Wolfsburg traci do lidera 10 "oczek" i ma do rozegrania jedno spotkanie więcej.

Łącznie 10

Borussia pozostaje w tabeli tuż przed Werderem, który rozegrał szalony mecz z Hannoverem. Bremeńczycy mogli zwyciężyć, ale ostatecznie powinni być zadowoleni z remisu. Ostatniego gola w spotkaniu na Weserstadion strzelił w 89. minucie Davie Selke po podaniu Alejandro Galveza. Wcześniej błysnął duet gości Hiroshi Kiyotake (2 asysty) - Joselu (2 gole), przy czym jedno z trafień zostało uzyskane z ewidentnego spalonego. Umiejętnościami strzeleckimi z rzutu wolnego znów błysnął Zlatko Junuzović.

Do sporej niespodzianki doszło w Gelsenkirchen, a przyczynił się do niej Paweł Olkowski. Polak zagrał tym razem jako boczny obrońca, ale nie przeszkodziło mu to w uczestniczeniu w akcjach ofensywnych - w 66. minucie w polu karnym sfaulował go Benedikt Hoewedes i arbiter wskazał na "wapno", a jedenastkę wykorzystał Matthias Lehmann. Na drugiego gola Kozłów Schalke odpowiedziało tylko premierowym trafieniem Leroya Sane w Bundeslidze. Olkowski wystąpił w pełnym wymiarze czasowym, zaś Adam Matuszczyk cały mecz obejrzał z ławki.

We Freiburgu najwięcej emocji było tuż po pierwszym gwizdku. Krótko po rozpoczęciu gry Ronny Marcos popełnił bowiem faul w polu karnym, lecz strzał Vladimira Daridy z 11 metrów obronił Jaroslav Drobny. Później na murawie królowali obrońcy obu drużyn, a dogodnych sytuacji było stosunkowo niewiele. Więcej z gry mieli gospodarze i to oni mogą żałować, że nie zgarnęli pełnej puli.

Na dnie tabeli pozostaje Stuttgart, który miał sporo szczęścia, że wywalczył "oczko" w Moguncji. FSV objął prowadzenie po pięknym uderzeniu Johannesa Geisa z rzutu wolnego i kontrolował przebieg meczu. W 72. minucie gola "z niczego" zdobył jednak Filip Kostić i podopieczni Kaspera Hjulmanda znów nie odnieśli zwycięstwa.