El. Euro 2016: Remis w szlagierze na San Siro, Czechy zakończyły serię Islandii, blamaż Bułgarii

Włochy i Chorwacja podzieliły się punktami, tymczasem kompletem "oczek" mogą pochwalić się Czechy, które pomimo błędu Petra Cecha pokonały rewelacyjną Islandię.

Konrad Kostorz
Pojedynek w Mediolanie rozpoczął się od zdecydowanych ataków zespołu Niko Kovaca, w efekcie których Gianluigi Buffon musiał bronić groźne próby Ivana Rakiticia, Ivana Perisicia oraz Luki Modricia. Włosi tymczasem już po pierwszej ofensywnej akcji cieszyli się z objęcia prowadzenia - w 11. minucie na uderzenie sprzed pola karnego zdecydował się Antonio Candreva i przymierzył idealnie tuż przy słupku.
Riposta Chorwatów była niemal natychmiastowa, a na listę strzelców wpisał się Perisić. Skrzydłowy VfL Wolfsburg oddał mocny strzał z narożnika pola karnego, po którym futbolówka wpadła do siatki pod ręką Buffona. Doświadczony golkiper mógł w tej sytuacji zachować się znacznie lepiej. Po wymianie ciosów kibice na San Siro obserwowali wyrównany pojedynek, w którym raz przewagę uzyskiwali gospodarze, a raz lepsze wrażenie sprawiali przyjezdni. Przed przerwą niewiele do szczęścia zabrakło Rakiticiowi, którego uderzenie sprzed linii wybił Andrea Ranocchia. Odnotować trzeba, że już w 28. minucie na ławce rezerwowych usiadł Modrić, który nabawił się kontuzji.

Po zmianie stron żadna z drużyn nie stworzyła stuprocentowej sytuacji do zdobycia gola. Groźnie strzelał Mateo Kovacić, jednak Buffon nie popełnił drugiego błędu, z kolei w 87. minucie Perisić w dogodnym położeniu posłał futbolówkę obok słupka. U Włochów sporo ożywienia wniósł do gry Stephan El Shaarawy, jednak Danijel Subasić nie musiał wykazywać się kunsztem.

Remis należy uznać za sprawiedliwe rozstrzygnięcie, choć nieco lepsze wrażenie sprawili Chorwaci. Dodajmy, iż w drugiej połowie arbiter Bjorn Kuipers na około 10 minut musiał przerwać rywalizację z uwagi na zachowanie kibiców gości, którzy rzucali na murawę race i starli się ze służbami porządkowymi. Na szczęście poważnych zamieszek udało się uniknąć.

W meczu na szczycie grupy A Czesi okazali się lepsi od Islandczyków, choć przyjezdni już w 9. minucie wyszli na prowadzenie. Futbolówkę do siatki głową skierował Ragnar Sigurdsson. Obrońca wykorzystał koszmarny błąd Petra Cecha, który bezmyślnie wyszedł do dośrodkowanie, nie mając szans na wykonanie skutecznej interwencji.

Drużyna Pavla Vrby rzuciła się do ataków i odrobiła straty jeszcze przed przerwą. Bramka dla Czech padła również po strzale głową, a zdobył ją Pavel Kaderabek, obsłużony przez Daniela Pudila. O wygranej naszych południowych sąsiadów zadecydowała niefortunna interwencja golkipera Hannesa Halldorssona, który wbił piłkę do własnej bramki, próbując ratować nieudolnie przecinającego zagranie Jaroslava Plasila Jona Dadiego Bodvarssona. Drużyna Larsa Lagerbaecka mogła wywalczyć "oczko" w Pilźnie, ale w końcówce dwiema świetnymi paradami popisał się Cech.
Petr Cech nie uniknął błędu w meczu z Islandią, ale mógł cieszyć się z trzech punktów Petr Cech nie uniknął błędu w meczu z Islandią, ale mógł cieszyć się z trzech punktów
Kompletem punktów poza Czechami, Słowakami i Anglikami mogą pochwalić się zupełnie nieoczekiwanie reprezentanci Izraela. W trzecim występie kadra Eliego Guttmana wysoko pokonała grających bez Edina Dzeko i Vedada Ibisevicia Bośniaków, aplikując im aż trzy gole. Po golu oraz asyście uzyskali Eran Zahavi oraz Omar Damari, a sytuacja uczestnika mundialu w tabeli staje się bardzo trudna.

Po pierwsze zwycięstwo sięgnęli Turcy, przełamując fatalną serię i wychodząc z poważnego kryzysu. Wygrana nad Kazachstanem była dla Buraka Yilmaza i spółki obowiązkiem, podobnie jak dla Bułgarii pokonanie Malty. Kadra Lubosława Penewa zawiodła jednak na całej linii, zaledwie remisując z europejskim kopciuszkiem. Podział punktów w Sofii to niemal tak duża niespodzianka jak porażka Grecji na własnym terenie z Wyspami Owczymi (1:0) oraz remis San Marino z Estonią (0:0).

Wyniki niedzielnych spotkań 4. kolejki eliminacji Euro 2016:

Czechy - Islandia 2:1 (1:1)
0:1 - R. Sigurdsson 9'
1:1 - Kaderabek 45+1'
2:1 - Halldorsson (sam.) 61'

Czechy: Cech - Kaderabek, Sivok, Kadlec, Pudil - Plasil, Darida - Dockal, Rosicky (90+2' Prochazka), Krejci (65' Pilar) - Lafata (82' Necid).

Islandia: Halldorsson - T. Bjarnason (62' Saevarsson), R. Sigurdsson, Arnason, Skulason - Hallfredsson (62' Gislason), G. Sigurdsson, Gunnarsson - B. Bjarnason (77' Gudmundsson) - Bodvarsson, Sigthorsson.

Włochy - Chorwacja 1:1 (1:1)
1:0 - Candreva 11'
1:1 - Perisić 15'

Włochy: Buffon - Darmian, Ranocchia, Chiellini - De Sciglio, Candreva, De Rossi, Marchisio, Pasqual (28' Soriano) - Zaza (63' Pelle), Immobile (52' El Shaarawy).

Chorwacja: Subasić - Srna, Corluka, Vida, Pranjić - Brozović (83' Badelj), Modrić (28' Kovacić) - Perisić, Rakitić, Olić (68' Kramarić) - Mandzukić.

3:0 - Zehavi 70'

Czerwona kartka: Sunjić /48'/ (Bośnia i Hercegowina).

Tabele eliminacji Euro 2016 ->>>

El. Euro 2016: Holandia wreszcie spełniła oczekiwania, Belgia zatrzymana już po raz drugi

Czy bezbłędna do tej pory reprezentacja Izraela wywalczy awans do finałów Euro 2016?