Mistrzowska seria Wisły Kraków?

Zwycięstwo z Zawiszą Bydgoszcz w ramach 8. kolejki T-ME było czwartym z rzędu Wisły Kraków. Poprzednia taka seria sprawiła, że Biała Gwiazda zdobyła mistrzostwo Polski. Historia się powtórzy?

Maciej Kmita
W ośmiu spotkaniach bieżącego sezonu krakowianie zdobyli 18 punktów, wygrywając z Lechem Poznań, Lechią Gdańsk, Pogonią Szczecin, PGE GKS Bełchatów i Zawiszą oraz remisując z Górnikiem Łęczna, Piasta Gliwice i Ruchem Chorzów.
Biała Gwiazda jest jedyną niepokonaną drużyną T-ME 2014/2015, a dzięki zwycięstwu z Zawiszą obroniła pozycję lidera ligowej tabeli, na którą wskoczyła po 7. kolejce po 1190 dniach przerwy. Po raz ostatni wiślacy byli liderem ekstraklasy w sezonie 2010/2011, gdy zdobyli dla klubu z Reymonta 22 13. w historii.

Teraz Wisła powtórzyła inny wyczyn z tamtego sezonu. Wygrana w Bydgoszczy była jej czwartą z rzędu, a poprzednia taka zwycięska passa Białej Gwiazdy miała miejsce właśnie w sezonie 2010/2011. Prowadzona przez Roberta Maaskanta drużyna między 12. a 18. kolejką zdobyła w siedmiu meczach komplet 21 "oczek", a po szóstym zwycięstwie wskoczyła na fotel lidera, spychając z niego Jagiellonię Białystok.

Zapoczątkowało ją szczęśliwe derbowe zwycięstwo z Cracovią. Biała Gwiazda wygrała przy Kałuży 1 1:0 po golu Nourdina Boukhariego w ostatniej akcji meczu. Gdyby nie ta bramka, Maaskanta już po tamtym spotkaniu nie byłoby w Krakowie. Passę przerwał wyjazdowy mecz na Polonię Bytom, z którą Wisła zremisowała 2:2.

Po 11. kolejce sezonu 2010/2011 krakowianie zajmowali 8. miejsce w ligowej tabeli i do prowadzącej Jagiellonii mieli 10 punktów straty. Po 18. serii spotkań na koniec zwycięskiej passy byli już liderem ekstraklasy, mając nad drugą w tabeli Jagą aż cztery "oczka" przewagi. Biała Gwiazda z ligowego szczytu już nie zeszła i sięgnęła po ostatnie w historii klubu mistrzostwo Polski.