Centralna Liga Juniorów: Fantastyczna pogoń Cracovii! Derby Krakowa w finale mistrzostw Polski!

Finał mistrzostw Polski juniorów starszych w sezonie 2013/2014 po raz pierwszy w historii będzie wewnętrzną sprawą Cracovii i Wisły Kraków. Do swoistych derbów Krakowa dojdzie 22 i 25 czerwca.

Maciej Kmita
Juniorzy Cracovii i Wisły w półfinałach MP U-19 zostawili w pokonanym polu odpowiednio Pogoń Szczecin i Lecha Poznań. Biała Gwiazda gładko rozprawiła się z Kolejorzem, wygrywając w pierwszym meczu przy Reymonta 22 aż 5:1 i remisując w rewanżu we Wronkach 1:1. W ćwierćfinale natomiast podopieczni Dariusza  Marca okazali się lepsi od Zagłębia Lubin (2:0 i 3:1). Aż siedem bramek czterech występach w fazie pucharowej zdobył dla Wisły Tomasz Zając.Pasy w drodze do finału musiały się mocniej natrudzić. W pierwszym spotkaniu ćwierćfinału przegrywały z Ruchem Chorzów 0:1, by dopiero w ostatnich minutach zapewnić sobie zwycięstwo 2:1. W rewanżu przy Cichej 6 zwyciężyli już pewnie 2:0. W pierwszym meczu 1/2 finału z Pogonią przegrywali do przerwy już o 0:3, by po przerwie doprowadzić do remisu 3:3 i ostatecznie przegrać 3:5.
Przed rewanżem w Szczecinie grająca bez dwóch swoich najlepszych zawodników, czyli Mateusza Wdowiaka i Bartosza Kapustki, których wyeliminowały kontuzje, Cracovia była skazywana na pożarcie i rewanż miał być tylko formalnością dla Portowców, którzy wygrali w Krakowie 5:3, ale piłka młodzieżowa po raz kolejny pokazała, że jest nieprzewidywalna.

W 21. minucie Pasy zaczęły odrabianie strat z pierwszego spotkania od gola Mariusza Panka z rzutu karnego, ale gospodarze błyskawicznie odpowiedzieli bramką Patryka Paczuka i do przerwy utrzymał się remis 1:1. Po zmianie stron szczecinianie wyprowadzili dwa kolejne ciosy za sprawą Adriana Krzywickiego oraz Krystiana Pedy i w 70. minucie prowadzili 3:1, by w 19 minut... dać sobie wbić aż cztery gole!

Do bramki Łukasza Botscha trafili kolejno Panek (z rzutu karnego), dwukrotnie Paweł Piątek i Krzysztof Szewczyk dzięki czemu Pasy wyrównały stan dwumeczu. Dogrywka zarządzona przez sędziego Adama Lyczmańskiego nie wyłoniła finalisty, a zrobił to dopiero konkurs "11". W drugiej serii swój rzut karny przestrzelił mający na koncie cztery występy w T-Mobile Ekstraklasie Michał Walski, a krakowianie z 11. metra byli bezbłędni i oni cieszyli się z awansu do finału.

To pierwszy w historii przypadek, by finał mistrzostw Polski U-19 był wewnętrzną sprawą dwóch krakowskich klubów. Dla Wisły to szansa na pierwsze mistrzostwo Polski w tej kategorii wiekowej od 2000 roku. Pasy na złoto w juniorach starszych czekają jeszcze dłużej, bo od 1991 roku. Członkiem drużyny Pasów, która wówczas sięgnęła po tytuł, był obecny szkoleniowiec krakowian - Paweł Zegarek.

Tytułu sprzed roku broniła Legia Warszawa, która w ćwierćfinale bieżącej edycji odpadła z Lechem Poznań (2:2 i 0:3). Przed rokiem w turnieju finałowym wyprzedziła Arkę Gdynia, Cracovię i Ruch Chorzów. Z tamtej czwórki w najlepszej czwórce bieżącej edycji była tylko Cracovia.

W tym roku po raz pierwszy w XXI wieku mistrza Polski U-19 wyłoni finałowy dwumecz, do którego dojdzie 22 i 25 czerwca.

W sezonie zasadniczym górą była Cracovia, która jesienią pokonała Wisłę 4:1, a wiosną uległa jej 2:4. Mistrzem grupy D CLJ była jednak Biała Gwiazda, która wyprzedziła Pasy o trzy "oczka".