CLJ: Wisła Kraków spokojnie obroniła zaliczkę i awansowała do finału

Wisła Kraków pierwszym finalistą mistrzostw Polski U-19. W rewanżowym spotkaniu z Lechem Poznań Biała Gwiazda zremisowała we Wronkach 1:1 i dzięki wcześniejszej wygranej u siebie 5:1 wywalczyła awans.

Szymon Mierzyński

Kolejorz przystępował do tej rywalizacji z ogromnym bagażem goli do odrobienia i to zdecydowanie mu przeszkadzało. Od samego początku goście dość spokojnie kontrolowali przebieg gry, a ich rywal nie dochodził do klarownych sytuacji.

W 57. minucie losy dwumeczu były już w zasadzie rozstrzygnięte, bo wiślacy wykorzystali "wielbłąd" poznańskiej defensywy i objęli prowadzenie. Tomasz Zając dopadł do piłki pod końcową linią i mając mnóstwo swobody oddał atomowy strzał pod poprzeczkę. Skonsternowany Adrian Szady nie zdążył z interwencją, nie pomogli mu też obrońcy, którzy wcześniej myśleli, że futbolówka opuści boisko.
Pięć minut później ekipa Marka Śledzia miała pecha, bo po ładnym strzale z dystansu Jakuba Serafina piłka zatrzymała się na słupku. Jednak lechitom udało się ostatecznie wyrównać, a miało to miejsce w 69. minucie po szybkim kontrataku. W pole karne wpadł Kamil Bzdziel i oddał bardzo precyzyjne płaskie uderzenie w długi róg. Mateusz Zając nie miał żadnych szans na skuteczną interwencję i skapitulował.

Wyrównanie niewiele jednak zmieniło. Wisła i tak z dużym spokojem kontrolowała boiskowe wydarzenia, a wynik 1:1 pozwolił jej awansować. W finale Biała Gwiazda zmierzy się ze zwycięzcą pojedynku Pogoń Szczecin - Cracovia. Decydujący dwumecz zaplanowano na 22 i 25 czerwca.

Tytułu sprzed roku broniła Legia Warszawa, która w ćwierćfinale bieżącej edycji odpadła z Lechem Poznań (2:2 i 0:3). Przed rokiem w turnieju finałowym wyprzedziła Arkę Gdynia, Cracovię i Ruch Chorzów. Z tamtej czwórki dziś w grze o mistrzostwo jest tylko Cracovia. W tym roku po raz pierwszy w XXI wieku mistrza Polski U-19 wyłoni finałowy dwumecz.

Lech Poznań - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
0:1 - Tomasz Zając 57'
1:1 - Kamil Bzdziel 69'
Pierwszy mecz: 1:5, awans: Wisła Kraków.

Lech Poznań: Adrian Szady - Grzegorz Rogala, Marcin Banaszak, Hubert Wolak, Marcin Tomaszewski, Marcin Gawron, Robert Janicki (46' Piotr Rymar), Kamil Szubertowski (46' Kamil Bzdziel), Krystian Sanocki (72' Jerzy Kołakowski), Jakub Serafin, Piotr Kurbiel (57' Krzysztof Gładosz).

Wisła Kraków: Mateusz Zając - Bartłomiej Kolanko (84' Jakub Bartosz), Piotr Żemło (61' Krystian Kujawa), Michał Bierzało, Remigiusz Szywacz, Dominik Kościelniak, Przemysław Lech, Dawid Kamiński (50' Grzegorz Marszalik), Grzegorz Gulczyński (27' Oskar Wąsikowski), Kamil Kuczak, Tomasz Zając.

Żółte kartki: Marcin Banaszak (Lech) oraz Piotr Żemło, Grzegorz Marszalik (Wisła).

Sędzia: Artur Aluszyk (Barlinek).