Puchar Niemiec: Borussia wygrała, "Lewy" ustalił wynik! Ćwielong bohaterem Bochum

Borussia Dortmund aż do 71. minuty bezbramkowo remisowała z zespołem z IV ligi. Bez trudu do 1/16 finału DFB-Pokal awans wywalczyły Bayer Leverkusen, 1899 Hoffenheim i VfL Bochum.

Konrad Kostorz

Juergen Klopp na wypełnionym po brzegi Jadestadion (7500 widzów) postawił od 1. minuty tylko na jednego Polaka. Jakub Błaszczykowski, który w trakcie minionego tygodnia narzekał na przeziębienie, usiadł na ławce rezerwowych i obejrzał z niej całe zawody.

Dortmundczycy mieli z IV-ligowcem zaskakująco trudną przeprawę. Borussia grała zbyt wolno i zdecydowanie słabiej niż przed tygodniem z Bayernem Monachium. W pierwszej połowie wicemistrzowie Niemiec mieli wprawdzie ponad 80 procent posiadania piłki, lecz stworzyli ledwie dwie dogodne okazje - bramkarz Aaron Siegl w świetnym stylu zatrzymał Pierre-Emericka Aubameyanga i Nevena Suboticia.

Po zmianie stron faworyci przycisnęli, jednak długo bili głową w mur. Nieskutecznością raził Aubameyang (cztery zmarnowane "setki"!), a po uderzeniu Marco Reusa znakomicie zachował się Siegl. W 67. minucie defensywa Borussii na moment straciła czujność i niewiele brakowało, a na prowadzenie wyszliby miejscowi, jednak Mitchell Langerak wygrał pojedynek sam na sam z Timem Schefflerem.

Strzelecką niemoc BVB przełamał Kevin Grosskreutz, którego mocnego strzału z 15 metrów nie miał szans zatrzymać Siegl. Gol na 2:0 to zasługa duetu rezerwowych: Jonas Hofmann wpadł w pole karne i wyłożył futbolówkę Marvinowi Duckschowi, a utalentowany napastnik dopełnił formalności.

Niezłe spotkanie w Wilhelmshaven rozegrał Robert Lewandowski. W pierwszej połowie niespełna 25-letni zawodnik dwukrotnie strzelał na bramkę, a po zmianie stron należał do najbardziej aktywnych na placu gry. Wysiłki "Lewego" zostały nagrodzone w 90. minucie, kiedy otrzymał dokładne podanie od Hofmanna i wykorzystał sytuację oko w oko z bramkarzem. Dla Polaka to pierwsze trafienie w sezonie w oficjalnym meczu Borussii.

Premierowe bramki dla VfL Bochum zdobył pozyskany ze Śląska Wrocław Piotr Ćwielong. Polski skrzydłowy w rywalizacji z ekipą z Oberligi (V szczebel rozgrywek) najpierw precyzyjnie przymierzył z 16 metrów, a następnie strzałem głową zamienił na gola dośrodkowanie Paula Freiera.

W pełnym wymiarze czasowym z SV Lippstadt zagrał Sebastian Boenisch, a jego zespół odniósł bezproblemowe zwycięstwo. Na uwagę zasługuje indywidualny dorobek Sidneya Sama - 2 gole i 2 asysty. Po zwycięstwo w stosunku 9:0 sięgnęło 1899 Hoffenheim z Eugenem Polanskim w składzie (90 minut reprezentanta Polski). Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się m.in. nowy nabytek Wieśniaków, Anthony Modeste. Cały mecz rozegrał także Adam Matuszczyk, którego FC Koeln ograł rywala z Trewiru. Kacper Przybyłko nie dostał szansy występu od trenera Petera Stoegera.

Wysoko i przekonująco triumfowali piłkarze FC Kaiserslautern. Martwi fakt, że Ariel Borysiuk cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Z IV-ligową Fortuną Koeln niemiłosiernie męczył się FSV Mainz, by ostatecznie wygrać 2:1 (bramka i asysta Nicolaia Muellera). Pożegnania z DFB-Pokal mogli obawiać się półfinaliści poprzedniej edycji - gracze SC Freiburg. Ekipa z Badenii-Wirtembergii od 80. minuty grała w osłabieniu, ale za sprawą dwóch strzałów rezerwowego Hendricka Zucka wyeliminowała oponenta z Ligi Regionalnej. Spokojne zwycięstwo odnieśli zawodnicy VfL Wolfsburg, a po jednej bramce zdobyli Ivan Perisić i Diego.

Wyniki sobotnich spotkań 1/32 finału Pucharu Niemiec:

SV Wilhelmshaven - Borussia Dortmund 0:3 (0:0)
0:1 - Grosskreutz 71'
0:2 - Ducksch 83'
0:3 - Lewandowski 90'

Skład Borussii: Langerak - Grosskreutz, Subotić, Hummels, Schmelzer - Sahin, Kehl (58' Ducksch) - Reus, Gundogan (82' Bender), Aubameyang (77' Hofmann) - Lewandowski.

Sportfreunde Baumberg - FC Ingolstadt 1:4 (0:2)
0:1 - Hajnal 15'
0:2 - Korkmaz 42'
1:2 - Brueggemann 52'
1:3 - Caiuby 77'
1:4 - Schaeffler 89'

Czerwona kartka: Beckers /82'/ (Sportfreunde Baumberg).

SG Aumund-Vegesack - 1899 Hoffenheim 0:9 (0:0)
0:9 - Herdling 86'

Neckarsulmer SU - FC Kaiserslautern 0:7 (0:2)
0:7 - Idrissou 84'

SV Lippstadt 08 - Bayer Leverkusen 1:6 (1:3)

1:2 - Choupo-Moting 87'

TSG Neustrelitz - SC Freiburg 0:2 (0:0, 0:0)
0:1 - Zuck 113'
0:2 - Zuck 118'

Czerwona kartka: Hoehn /80'/ (SC Freiburg).

FC Magdeburg - Energie Cottbus 0:1 (0:0)

Puchar Niemiec: Pewne zwycięstwo klubu z Bundesligi, udany powrót Wojtkowiaka

Oglądaj rozgrywki Pucharu Niemiec DFB-Pokal na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)