Zawisza Bydgoszcz i Cracovia w T-Mobile Ekstraklasie!

Zawisza Bydgoszcz i Cracovia wracają do najwyższej klasy rozgrywkowej. Bydgoszczanie pokonali Polonię Bytom, a Pasy Miedź Legnica. Z I ligi spadła Warta Poznań.

Bartosz Zimkowski
Po 19 latach Zawisza Bydgoszcz wrócił do najwyżej klasy rozgrywkowej. Przed ostatnią kolejką drużyna prowadzona przez Ryszarda Tarasiewicza miała teoretycznie najłatwiejszy mecz z całej czwórki drużyn walczących o awans. Zawisza rywalizował na wyjeździe z najsłabszą ekipą I ligi - Polonią Bytom. Od początku spotkania zdecydowanie dominowali goście, ale pierwszą bramkę zdobyli dopiero tuż przed przerwą, gdy Paweł Abbott wykorzystał rzut karny. Ten sam zawodnik w drugiej odsłonie ładnym lobem podwyższył prowadzenie. W ostatnich minutach Zawisza zadał dwa ciosy i postawił kropkę nad "i" w awansie do T-Mobile Ekstraklasy.

Drugie miejsce zajęła Cracovia Kraków. Pasy musiały liczyć nie tylko na siebie, ale i na Flotę Świnoujście oraz Termalicę Bruk-Bet Nieciecza. Krakowianie od trzeciej minuty prowadzili po wykorzystanym rzucie karnym. Hubert Siejewicz w pojedynku Miedzi Legnica z Cracovią podyktował w sumie aż cztery "jedenastki" - po dwa dla obu drużyn. O ile Pasy swoje wykorzystały, to Jakub Grzegorzewski pierwszą zmarnował. Zrehabilitował się w drugiej połowie, ale Cracovia tego dnia była skuteczniejsza i zwyciężyła 3:1.

Nie byłoby jednak awansu dla Cracovii, gdyby nie pomoc Floty. Termalica w 35. minucie objęła prowadzenie po strzale Andrzeja Rybskiego i była wówczas pewna gry w ekstraklasie. Jednak jeszcze przed przerwą straciła gola. Wynik 1:1 nadal dawał awans klubowi z Niecieczy. Flota w drugiej odsłonie zagrała jednak kapitalnie. Strzeliła trzy gole i wygrała 4:1. Trzeba jednak dodać, że piłkarze Floty mogli zwyciężyć dużo wyżej, a to pozwoliłoby im na awans. Tak się jednak nie stało.

Do II ligi spadła Warta Poznań. W decydującym spotkaniu Okocimski Brzesko pokonał poznaniaków 2:0 i pozostał w I lidze. Warto dodać, że było to pierwsze zwycięstwo Okocimskiego przed własną publicznością.

Wyniki 34. kolejki I ligi:

Okocimski Brzesko - Warta Poznań 2:0 (0:0)
1:0 - Paweł Smółka 54'
2:0 - Paweł Smółka 57'

Miedź Legnica - Cracovia Kraków 1:3 (0:2)
0:1 - Vladimir Boljević (k.) 3'
0:2 - Vladimir Boljević (k.) 23'
1:2 - Jakub Grzegorzewski (k.) 64'
1:3 - Bartłomiej Dudzic 72'

W 40. minucie Jakub Grzegorzewski (Miedź) nie wykorzystał rzutu karnego (uderzył nad poprzeczką).

GKS Tychy - Bogdanka Łęczna 0:0

GKS Katowice - Dolcan Ząbki 1:0 (1:0)
1:0 - Przemysław Pitry 10'

Polonia Bytom - Zawisza Bydgoszcz 0:4 (0:1)
0:1 - Paweł Abbott (k.) 41'
0:2 - Paweł Abbott 61'
0:3 - Sebastian Ziajka 80'
0:4 - Tomasz Ostalczyk 85'