Wymarzone debiuty - relacja z meczu Okocimski Brzesko - Cracovia

W zaległym meczu 1. kolejki I ligi Cracovia pokonała na Suchych Stawach w Krakowie Okocimskiego Brzesko 2:0. Bramki dla Pasów zdobyli Bartłomiej Dudzic i Łukasz Zejdler.

Maciej Kmita

Mecz ten miał odbyć się początkowo 5 sierpnia, ale został przełożony na 22 sierpnia ze względu na udział Okocimskiego w Pucharze Polski. Spotkanie zostało ponadto rozegrane na stadionie krakowskiego Hutnika, a nie w Brzesku, gdzie obiekt Piwoszy spełnia wymogi licencyjne, ponieważ dzięki grze w Krakowie beniaminek I ligi mógł liczyć na większe dochody. Na Suchych Stawach zjawiło się 2000 widzów, podczas gdy stadion w Brzesku ma o połowę mniejszą pojemność.

Cracovia przystąpiła do spotkania podrażniona sobotnim remisem z GKS-em w Katowicach, ale mimo straty dwóch punktów przy Bukowej trener Wojciech Stawowy nie dokonał ani jednej zmiany w wyjściowej "11". Jedyną zaś zmianą w pierwszym składzie Okocimskiego było wprowadzenie od pierwszej minuty Pawła Pyciaka w miejsce Iwana Litwiniuka.

Spotkanie wyglądało zgodnie z oczekiwaniami. Cracovia długo i cierpliwie rozgrywała atak pozycyjny, a cofnięci głęboko na swoją połowę gospodarze czekali na błąd krakowian w konstrukcji, dzięki któremu mogliby ruszyć z szybkim kontratakiem. Pasy wyprowadziły pierwszy cios w 26. minucie, kiedy po płaskim podaniu Andraża Struny  z prawego skrzydła Vladimir Boljević w dobrej sytuacji spudłował z 10 metrów. Osiem minut później po centrze Boljevicia z rzutu rożnego Bartłomiej Dudzic z 7. metra nie trafił w światło bramki. Im bliżej było końca pierwszej połowy, tym okocimski rygiel był coraz szczelniejszy i Pasom nie udało się go przełamać.

W związku z tym w przerwie trener Stawowy sięgnął po dwóch debiutantów: Edgar Bernhardt i Łukasz Zejdler zastąpili Sebastiana Stebleckiego i Krzysztofa Danielewicza. Ten pierwszy w 51. minucie posłał prostopadłe podanie do Dudzica, który w sytuacji sam na sam pokonał Dawida Mieczkowskiego. Odpowiedź gospodarzy mogła być błyskawiczna, ale groźną "główkę" Piotra Darmochwała obronił Krzysztof Pilarz. Sześć minut później kirgiski Niemiec z Cracovii znów błysnął kreatywność, kiedy zatańczył przed polem karnym rywali nad piłką i po chwili zagrał ją w tempo do Zejdlera, który uderzył w kierunku dalszego słupka tak, że golkiper Piwoszy nie miał szans na interwencję.

Po zdobyciu dwóch bramek Cracovia nie poszła za ciosem i nie chciała za wszelką cenę dobić rywala, któremu oddała nieco pole gry. Problem Okocimskiego polegał na tym, że nie potrafił zagrozić Pasom poza nielicznymi zrywami pojedynczych zawodników. A cierpliwość Cracovii mogła być nagrodzona w 90. minucie, ale po dośrodkowaniu Boljevicia z rzutu wolnego i główce Bernhardta piłka trafiła w poprzeczkę brzeszczan.

Krzysztof Łętocha (trener Okocimskiego): - Gratuluję gościom zwycięstwa. My znamy swoje miejsce w szeregu i staramy się grać swoją piłkę na tyle, na ile umiemy. Nie robimy tragedii z tej porażki. Chcę podziękować chłopakom za zaangażowanie w tym meczu.

Wojciech Stawowy (trener Cracovii): - Cieszę się, że tę pierwszą zaległość meczową mamy już za sobą, bo jako jedyna drużyna w I lidze mieliśmy dwa mecze zaległe. Zwycięstwo było nam bardzo potrzebne. Nie dlatego, że ono coś zmienia w tabeli, ale dla naszego samopoczucia. Nasza gra momentami naprawdę wygląda dobrze. W I połowie bardzo się męczyliśmy ze szczelną obroną Okocimskiego, natomiast w II połowie mój zespół zrozumiał, że przyjechał walczyć o pełną pulę i to było widać.

Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2 (0:0)
0:1 - Dudzic 51'
0:2 - Zejdler 57'

Okocimski: Mieczkowski - Wieczorek, Jacek, Urbański, Wawryka - Darmochwał, Baliga, Wojcieszyński, Pyciak, Szałęga - Ogar (66' Zaniewski).

Cracovia: Pilarz - Struna, Żytko, Kosanović, Marciniak - Danielewicz (46' Bernhardt), Szeliga (66' Żołądź), Straus - Steblecki (46' Zejlder), Boljević, Dudzic.

Sędzia: Rafał Greń (Rzeszów).

Żółte kartki: Ogar, Wieczorek, Wojcieszyński (Okocimski) oraz Straus, Szeliga (Cracovia).

Czerwona kartka: Dudzic (Cracovia).