Polacy w ligach zagranicznych

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole), Paweł Brożek (Trabzonspor Kulubu), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela), Błażej Augustyn (Vicenza Calcio), Łukasz Cieślewicz (B36 Torshavn) oraz Adrian Mielec (AS Othellos Athienou). Ponadto czerwoną kartką ukarany został Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 41 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Ireneusz Jeleń strzelił gola w meczu z AJ Auxerre 3:1 (0:1). Polski napastnik wszedł na boisko w 52. minucie zmieniając Ronny'ego Rodelina, a wpisał się na listę strzelców w 82. minucie. Był to pierwszy gol strzelony w barwach Lille byłego zawodnika... Auxerre. Kolega z drużyny Jelenia Ludovic Obraniak został zmieniony w 52. minucie przez Edena Hazarda. W barwach gospodarzy wystąpił Dariusz Dudka. Reprezentant Polski grał do 86. minuty, a zastąpił go na murawie Yaya Sanogo.

Paweł Brożek strzelił bramkę w meczu z MKE Ankaragucu SK 3:2 (1:1). Polski napastnik przebywał na boisku do 60. minuty, kiedy został zmieniony przez Alanzinho, a wpisał się na listę strzelców w 38. minucie spotkania. Dla byłego napastnika Wisły Kraków było to pierwsze trafienie ligowe w tym sezonie. Oprócz Pawła Brożka na boisku ujrzeliśmy Adriana Mierzejewskiego, który przebywał na murawie do 85. minuty i zaliczył asystę przy bramce Polaka. Mierzejewskiego zastąpił Marek Čech. Dwaj pozostali polscy piłkarze klubu z Trabzonu - kontuzjowany Piotr Brożek oraz Arkadiusz Głowacki nie znaleźli się w kadrze meczowej.

Marcin Wasilewski zdobył bramkę w meczu z Royal Standard Club de Liege 5:0 (1:0). Polski obrońca rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców z rzutu karnego w 83. minucie spotkanie. Ponadto reprezentant Polski został minutę później ukarany żółtą kartką. Dla Wasyla było to pierwsze trafienie w obecnym sezonie.

Błażej Augustyn strzelił gola dla w meczu z Hellasem Verona 2:1 (0:0). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 49. minucie.

Łukasz Cieślewicz zdobył gola w meczu ligowym z NSI Runavik 1:2 (0:1). Polski napastnik rozegrał 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 80. minucie. Dla naszego zawodnika było to 15. trafienie ligowe w obecnym sezonie. Dzięki temu zwycięstwu B36 Torshavn zdobył swoje dziewiąte mistrzostwo Wysp Owczych.

Adrian Mielec strzelił gola w meczu przeciwko Omonii Aradippou 1:0 (0:0). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 68. minucie. Dla Mielca jest to trzecia zdobyta bramka w tym sezonie.

Tomasz Wisio został ukarany czerwoną kartką w meczu ligowym z Arisem Saloniki 1:1 (0:1). Polski obrońca musiał opuścić boisko w 81. minucie spotkania, kiedy to otrzymał drugą żółtą kartkę. Wcześniej Wisio wpisał się do notesu sędziego w 27. minucie pojedynku z Arisem.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Sunderland (2:1)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Sunderland (2:1)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Liverpool (1:1)

Championship
Tomasz Cywka (Derby County) - występ od 81. minuty w meczu ligowym z Southampton (1:1)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - występ od 76. minuty w meczu ligowym z Coventry City (0:1)
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Derby (1:1)

League One
Artur Krysiak (Exeter City) - występ do 46. minuty w meczu ligowym z Huddersfield Town (0:4)

Austria

T-Mobile Bundesliga

Tomasz Wełnicki (Kapfenberger SV) - poza kadrą w meczu ligowym z Admira (0:0)
Konrad Gilewicz (FC Wacker Innsbruck) - poza kadrą w meczu ligowym z Salzburg (1:1)

Belgia

Jupiter League

Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht Bruksela) - 90 minut, bramka i żółta kartka w meczu ligowym z Standard Liege (5:0)
Grzegorz Sandomierski (Racing Genk) - rezerwowy w meczu ligowym z Lokeren (1:3)

Cypr

Protathlima A' Kategorias

Radosław Cierzniak (AS Alki Larnaka) - 90 minut w meczu ligowym z Ermis (1:1)

B' Kategorias
Adrian Mielec (AS Othellos Athienou) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Omonia Aradippou (1:0)

Czechy

1. Gambrinus liga

Dawid Pietrzkiewicz (Banik Ostrawa) - 90 minut w meczu ligowym z Hradec Kralove (1:0)
Łukasz Zejdler (Banik Ostrawa) - występ od 73. minuty w meczu ligowym z Hradec Kralove (1:0)

II liga
Jakub Legierski (MFK Karwina) - występ od 90. minuty w meczu ligowym z Jihlava (1:1)

Francja

Ligue 1

Ludovic Obraniak (LOSC Lille Metropole) - występ do 52. minuty w meczu ligowym z Auxerre (3:1)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - występ od 52. minuty i bramka w meczu ligowym z Auxerre (3:1)
Damien Perquis (Sochaux) - 90 minut w meczu ligowym z Valenciennes (0:3)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - występ do 86. minuty w meczu ligowym z Lille (1:3)
Grzegorz Krychowiak (FC Girondins de Bordeaux) - 90 minut w meczu ligowym z Nice (0:3)

Grecja

Alpha Ethniki

Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - rezerwowy w meczu ligowym z OFI Crete (0:0)
Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - występ do 81. minuty i czerwona kartka w meczu ligowym z Aris (1:1)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - rezerwowy w meczu ligowym z Olympiakos (1:1)
Michał Stasiak (Skoda Xanthi) - 90 minut w meczu ligowym z Panathinaikos (2:3)
Łukasz Mierzejewski (AO Kavala) - spotkanie ligowe z Panaitolikos zostało odwołane.

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Utrecht (1:0)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Den Haag (4:1)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - poza kadrą w meczu ligowym z Den Haag (4:1)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Den Haag (4:1)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - występ od 81. minuty w meczu ligowym z Cambuur (4:1)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Eindhoven (3:2)

Izrael

Ligat ha'Al

Marcin Cabaj (Hapoel Beer-Sheva) - 90 minut w meczu ligowym z Maccabi Haifa (1:1)

Katar

Q-League

Euzebiusz Smolarek (Al-Khor) - występ do 68. minuty w meczu ligowym z Al Sadd (1:3)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - rezerwowy w meczu ligowym z Werder Brema (2:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Werder Brema (2:0)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - występ do 88. minuty w meczu ligowym z Werder Brema (2:0)
Adam Matuszczyk (FC Koln) - poza kadrą w meczu ligowym z Hannover 96 (2:0)
Sławomir Peszko (FC Koln) - 90 minut w meczu ligowym z Hannover 96 (2:0)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Nurnberg (2:1)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - poza kadrą w meczu ligowym z Borussia Dortmund (0:2)
Eugen Polański (1.FSV Mainz 05) - rezerwowy w meczu ligowym z Augsburg (0:1)
Artur Sobiech (Hannover 96) - poza kadrą w meczu ligowym z Koln (0:2)

2. Bundesliga
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Furth) - poza kadrą w meczu ligowym z Erzgebirge Aue (2:0)
Marcus Piossek (Karlsruher SC) - poza kadrą w meczu ligowym z Union Berlin (0:2)

III liga
David Blacha (SV Sandhausen) - występ od 75. minuty w meczu ligowym z Wacker Burghausen (3:1)

Rosja

Priemjer-Liga

Piotr Polczak (Terek Grozny) - poza kadrą w meczu ligowym z CSKA Moskwa (2:2)

Rumunia

I liga

Łukasz Szukała (Universitatea Cluj) - 90 minut w meczu ligowym z Brasov (1:0)

Szkocja

Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Kilmarnock (3:3)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu ligowym z Dunfermline Athletic (2:0)

Turcja

Superliga

Paweł Brożek (Trabzonspor Kulubu) - występ do 60. minuty i bramka w meczu ligowym z Ankaragucu (3:2)
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Ankaragucu (3:2)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Ankaragucu (3:2)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ do 85. minuty i asysta w meczu ligowym z Ankaragucu (3:2)
Kamil Grosicki (Sivasspor) - występ do 89. minuty w meczu ligowym z Gaziantepspor (0:0)
Maciej Iwański (Manisaspor) - występ od 87. minuty w meczu ligowym z Karabukspor (2:1)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - występ od 59. minuty w meczu ligowym z Samsunspor (3:0)

Bank Asya 1. Liga
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Kartalspor (0:0)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Kartalspor (0:0)

Ukraina

Premier-liha

Dawid Janczyk (PFK Ołeksandrija) - występ od 73. minuty w meczu ligowym z Illichivets (1:2)
Wojciech Szymanek (Czornomorec Odessa) - 90 minut w meczu ligowym z Metalist (0:1)

Persza Liha
Mariusz Lewandowski (PFK Sewastopol) - poza kadrą w meczu ligowym z Metalurh Zaporoże (0:1)

Walia

Walijska Premier League

Bartłomiej Fogler (Port Talbot Town FC) - 90 minut w meczu ligowym z Airbus UK (2:1)
Krzysztof Nalborski (Aberystwyth Town FC) - występ od 90. minuty w meczu ligowym z Neath (1:1)

Włochy

Serie A

Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Cesena (0:0)
Przemysław Frąckowiak (Atalanta BC) - poza kadrą w meczu ligowym z Udinese (0:0)

Serie B
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Hellas Verona (2:1)
Kamil Glik (Torino) - 90 minut w meczu ligowym z Juve Stabia (1:0)

Wyspy Owcze

Meistaradeildin

Łukasz Cieślewicz (B36 Torshavn) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z NSI Runavík (2:1)