Serie A: Udinese w kwalifikacjach Ligi Mistrzów, Di Natale królem strzelców, Juventus poza pucharami!

We włoskiej Serie A poznaliśmy już wszystkie rozstrzygnięcia. Do teraz nie było wiadomo, czy w kwalifikacjach Ligi Mistrzów wystąpi Udinese Calcio, czy też Lazio Rzym, ale ostatecznie cel osiągnęli Friuliani. Ponadto AS Roma zagwarantowała sobie udział w Lidze Europejskiej UEFA.

Adam Kiołbasa

Ekipa z Udine do pełni szczęścia potrzebowała remisu w konfrontacji z mistrzem Włoch, a mowa tu o AC Milan i osiągnęła swój cel. Podopieczni Francesco Guidolina bezbramkowo zremisowali z zespołem Massimiliano Allegriego, ale właśnie taki wynik pozwolił im na zapewnienie sobie prawa startu w eliminacjach do Champions League. Udinese Calcio mogło to spotkanie wygrać, jednak w 74. rzutu karnego nie wykorzystał Antonio Di Natale. Pomimo to właśnie Włoch z 28 bramkami na koncie po raz drugi z rzędu został królem strzelców ligi włoskiej.

Lazio Rzym liczyło na porażkę Friulianich, ale się jej nie doczekało. Ostatecznie zwycięstwo 4:2 z US Lecce dało Biancocelestim tylko udział w Lidze Europejskiej UEFA. Zawodnicy ze stolicy Italii już w 6. Minucie wyszli na prowadzenie za sprawą Tomasso Rocchiego, ale na tego gola odpowiedział Coppola. W 35. ponownie prowadzili rzymianie, a tym razem na listę strzelców wpisał się Mauro Zarate. Jeszcze przed przerwą do wyrównania doprowadził Piatti. Kiedy w 52. czerwoną kartkę za faul we własnym polu karnym zobaczył Benassi stało się jasne, że Giallorossi będą mieli poważne problemy, zwłaszcza że chwilę później jedenastkę na gola zamienił Zarate. Ostatecznie wynik rywalizacji na 4:2 samobójczym uderzeniem ustalił Vives.

AS Roma musiała chociaż zremisować, aby zapewnić sobie udział w Lidze Europejskiej UEFA, ale rzymianie wygrali 3:1 z Sampdorią. Gracze Vincenzo Montelli co prawda przegrywali po trafieniu Manniniego, ale Francesco Totti bardzo szybko zdobył bramkę dającą popularnym Giallorossim wyrównanie. Po zmianie stron losy starcia na korzyść gospodarzy rozstrzygnęli Mirko Vucinić i Marco Borriello.

Juventus Turyn natomiast na zakończenie sezonu zremisował 2:2 z SSC Napoli. Do przerwy jednak to goście prowadzili za sprawą Christiana Maggio. Zaraz po zmianie stron w ogromnym zamieszaniu co prawda piłkę po uderzeniu Luki Toniego sparował Morgan De Sanctis, ale już wobec dobitki Giorgio Chielliniego był bez szans. Na dwadzieścia minut przed upływem regulaminowego czasu gry ponownie wygrywali gracze z Neapolu, a tym razem gola strzelił Cristiano Lucarelli. Kiedy wydawało się, że zawodnicy b>Waltera Mazzarriego są bliscy podwyższenia na 3:1, to do wyrównania doprowadził Alessandro Matri. W samej końcówce mecz na korzyść przyjezdnych mógł rozstrzygnąć Ezequiel Lavezzi, ale w sytuacji sam na sam znakomitą interwencją popisał się rozgrywający świetne zawody Gianluigi Buffon.

Zatem mistrzem Włoch został AC Milan, u boku Rossonerich w Champions League wystąpią Inter Mediolan i SSC Napoli, a w kwalifikacjach do tych rozgrywek zobaczymy Udinese Calcio. W Lidze Europejskiej UEFA Włochów reprezentować będą: Lazio Rzym, AS Roma i US Palermo (finalista Pucharu Włoch). Do Serie B natomiast spadły drużyny: AS Bari, Brescii Calcio i Sampdorii Genua.

Udinese Calcio - AC Milan 0:0
Inne wydarzenia: Di Natale (Udinese) w 74. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.