Polacy w ligach zagranicznych

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Kamil Grosicki (Sivasspor) Radosław Majewski (Nottingham Forest) oraz Łukasz Cieślewicz (B36 Torshavn). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 40 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Robert Lewandowski zdobył dwie bramki w meczu przeciwko 1.FC Koln 5:0 (3:0). Reprezentant Polski rozegrał pełne 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 44. oraz 50. minucie spotkania. Dla byłego zawodnika Lecha Poznań było to szóste i siódme trafienie ligowe w tym sezonie. Natomiast Jakub Błaszczykowski asystował przy piątej bramce dla swojego zespołu, a kapitan reprezentacji Polski pojawił się na boisku w 46. minucie meczu, zmieniając Mario Goetze. Całe spotkanie w Borussii rozegrał Łukasz Piszczek. W drużynie gości w 46. minucie za Sławomira Peszkę wszedł Odise Roshi. Natomiast Adam Matuszczyk na placu gry przebywał przez cały mecz. Środkowy pomocnik FC Koln otrzymał w tym spotkaniu żółtą kartkę za faul na Lewandowskim.

Kamil Grosicki strzelił bramkę w spotkaniu z Kayserisporem 2:6 (1:2). Polak rozegrał cały mecz, wpisując się na listę strzelców w 35. minucie. Były zawodnik Jagiellonii Białystok pokonał bramkarza gospodarzy z rzutu karnego. Dla Grosickiego było drugie trafienie ligowe w obecnym sezonie.

Radosław Majewski strzelił gola w spotkaniu z Blackpool FC 2:1 (1:1). Polak rozegrał 90 minut, wpisując się na listę strzelców w 76. minucie. Dla Majewskiego było to drugie trafienie ligowe w obecnym sezonie.

Łukasz Cieślewicz zdobył dwie bramki w meczu z Havnar Boltfelag 3:2 (0:1). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 55. oraz 77. minucie. Cieślewicz zdobył swoją szesnastą oraz siedemnastą bramkę ligową w obecnym sezonie. Była to ostatnia kolejka Meistaradeildin (farskiej ekstraklasy), gdzie Polak zajął trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Stoke City (3:1)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Stoke City (3:1)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Manchester City (1:6)

Championship
Tomasz Cywka (Derby County) - występ od 78. minuty w meczu ligowym z Middlesbrough (0:2)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Blackpool (2:1)
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Reading (1:1)

League One
Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu ligowym z Rochdale (3:1)

Austria

T-Mobile Bundesliga

Tomasz Wełnicki (Kapfenberger SV) - poza kadrą w meczu ligowym z Wiener Neustadt (0:2)
Konrad Gilewicz (FC Wacker Innsbruck) - poza kadrą w meczu ligowym z Admira (2:3)

Belgia

Jupiter League

Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht Bruksela) - rezerwowy w meczu ligowym z Westerlo (2:1)
Grzegorz Sandomierski (Racing Genk) - rezerwowy w meczu ligowym z Mons (2:0)

Cypr

Protathlima A' Kategorias

Radosław Cierzniak (AS Alki Larnaka) - poza kadrą w meczu ligowym z Anagennisi Deryneia (4:0)
Łukasz Sosin (Aris Lemessou) - występ od 65. minuty w meczu ligowym z Ermis (3:0)
Adam Stachowiak (AS Anorthossis Ammochostou) - rezerwowy w meczu ligowym z AEL (0:0)

Czechy

1. Gambrinus liga

Dawid Pietrzkiewicz (Banik Ostrawa) - 90 minut w meczu ligowym z Slovan Liberec (2:3)
Łukasz Zejdler (Banik Ostrawa) - poza kadrą w meczu ligowym z Slovan Liberec (2:3)
Mateusz Słodowy (FK Viktoria Zizkov) - 90 minut w meczu ligowym z Viktoria Plzen (1:4)

II liga
Jakub Legierski (MFK Karwina) - rezerwowy w meczu ligowym z Banik Sokolov (2:1)

Francja

Ligue 1

Ludovic Obraniak (LOSC Lille Metropole) - rezerwowy w meczu ligowym z Olympique Lyon (3:1)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - występ od 87. minuty w meczu ligowym z Olympique Lyon (3:1)
Damien Perquis (Sochaux) - 90 minut w meczu ligowym z Evian TG (1:1)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - występ do 78. minuty w meczu ligowym z Stade Rennes (0:1)
Grzegorz Krychowiak (FC Girondins de Bordeaux) - rezerwowy w meczu ligowym z Brest (1:1)

Grecja

Alpha Ethniki

Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - 90 minut w meczu ligowym z Aris (1:1)
Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - pauzował w meczu ligowym z Panathinaikos (0:4)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - występ od 46. minuty w meczu ligowym z OFI (1:3)
Michał Stasiak (Skoda Xanthi) - 90 minut w meczu ligowym z Asteras Tripolis (1:1)

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Vitesse (1:1)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z AZ (0:1)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z AZ (0:1)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z AZ (0:1)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - występ od 65. minuty w meczu ligowym z Sparta Rotterdam (1:4)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Den Bosch (0:3)

Izrael

Ligat ha'Al

Marcin Cabaj (Hapoel Beer-Sheva) - poza kadrą w meczu ligowym z Maccabi Netanya (1:2)

Katar

Q-League

Euzebiusz Smolarek (Al-Khor) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Lekhwiya (0:2)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - występ od 46. minuty i asysta w meczu ligowym z Koln (5:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z Koln (5:0)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z Koln (5:0)
Adam Matuszczyk (FC Koln) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Borussia Dortmund (0:5)
Sławomir Peszko (FC Koln) - występ do 46. minuty w meczu ligowym z Borussia Dortmund (0:5)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z HSV (1:1)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - poza kadrą w meczu ligowym z Augsburg (1:1)
Eugen Polański (1.FSV Mainz 05) - rezerwowy w meczu ligowym z Hertha Berlin (0:0)
Artur Sobiech (Hannover 96) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayern (17:30)

2. Bundesliga
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Furth) - poza kadrą w meczu ligowym z Energie Cottbus (2:0)
Martin Kobylański (Energie Cottbus) - rezerwowy w meczu ligowym z Greuther Furth (0:2)
Marcus Piossek (Karlsruher SC) - poza kadrą w meczu ligowym z Bochum (0:0)

III liga
David Blacha (SV Sandhausen) - występ od 46. minuty w meczu ligowym z Werder Bremen II (2:0)

Norwegia

Tippeligaen

Piotr Leciejewski (SK Brann) - 90 minut w meczu ligowym z Sarpsborg 08 (18)

Rosja

Priemjer-Liga

Piotr Polczak (Terek Grozny) - rezerwowy w meczu ligowym z Amkar Perm (1:0)

Rumunia

I liga

Łukasz Szukała (Universitatea Cluj) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Pandurii Targu Jiu (0:1)

Szkocja

Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Aberdeen (2:1)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu ligowym z Rangers (0:2)

Turcja

Superliga

Paweł Brożek (Trabzonspor Kulubu) - występ od 62. minuty w meczu ligowym z Bursaspor (1:1)
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Bursaspor (1:1)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Bursaspor (1:1)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ do 62. minuty w meczu ligowym z Bursaspor (1:1)
Kamil Grosicki (Sivasspor) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Kayserispor (2:6)
Maciej Iwański (Manisaspor) - występ od 53. minuty w meczu ligowym z Eskisehirspor (2:0)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - występ od 66. minuty w meczu ligowym z Karabukspor (0:2)

Bank Asya 1. Liga
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Karsıyaka (1:0)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Karsıyaka (1:0)

Ukraina

Premier-liha

Dawid Janczyk (PFK Ołeksandrija) - poza kadrą w meczu ligowym z Czornomorec (1:2)
Wojciech Szymanek (Czornomorec Odessa) - 90 minut w meczu ligowym PFK (2:1)

Persza Liha
Mariusz Lewandowski (PFK Sewastopol) - poza kadrą w meczu ligowym z Bukowina (0:0)

Walia

Walijska Premier League

Bartłomiej Fogler (Port Talbot Town FC) - 90 minut w meczu ligowym z The New Saints (2:3)
Krzysztof Nalborski (Aberystwyth Town FC) - występ do 67. minuty w meczu ligowym z Newtown (2:1)

Włochy

Serie A

Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Catania (2:2)
Przemysław Frąckowiak (Atalanta BC) - poza kadrą w meczu ligowym z Parma (2:1)

Serie B
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Padova (1:2)
Bartosz Salamon (Brescia Calcio) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Grosseto (0:2)

Wyspy Owcze

Meistaradeildin

Łukasz Cieślewicz (B36 Torshavn) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z Havnar Boltfelag (3:2)