LE: Świetne Dynamo Kijów, deja vu w Lizbonie

Dynamo Kijów potwierdziło wysoką dyspozycję i w pierwszym spotkaniu 1/8 finału Ligi Europejskiej pokonało przed własną publicznością Manchester City. Solidną zaliczkę przed rewanżem wypracowało sobie również Twente Enschede, pokonując u siebie Zenit Sankt Petersburg.

Maciej Kmita

The Citizens przekonali się, że Dynamo Kijów w poprzedniej rundzie nie przez przypadek pokonało Besiktas Stambuł 4:1 i 4:0. Podopieczni Jurija Siomina prowadzenie objęli w 25. minucie kiedy Andrij Szewczenko wyprzedził obrońców gości i pierwszy znalazł się przy piłce dośrodkowanej z lewego skrzydła przez Andrija Jarmolenko i umieścił ją w bramce rywali.

Grupowy rywal Lecha Poznań nie miał czym przeciwstawić się znakomicie dysponowanym Ukraińcom, którzy na kwadrans przed końcem strzelili drugą bramkę. Z prawej strony w pole karne zacentrował były zawodnik Odry Wodzisław Śląski, Goran Popow, a tam Ołeh Husiew skleił piłkę na pierś i kapitalnym wolejem nie dał szans Joe Hurtowi.

O zapewnienie sobie solidnej zaliczki przed rewanżem zatroszczyli się również gracze Twente Enschede, którzy pokonali przed własną publicznością Zenit Sankt Petersburg 3:0. Dwie bramki dla mistrza Holandii zdobył strzałami głową Luuk de Jong, a jedno trafienie dołożył Denny Landzaat. Zenit podobnie jak w 1/16 finału z Young Boys Berno, będzie więc musiał odrabiać straty, ale wówczas piłkarze Luciano Spallettiego po pierwszym meczu przegrywali zaledwie jedną bramką.

Deja vu przeżyli kibice Benfiki Lizbona, oglądając swoich piłkarzy w starciu z Paris Saint-Germain. Orły tak samo jak w pierwszym spotkaniu poprzedniej rundy z VfB Stuttgart, jako pierwsze straciły bramkę przed własną publicznością, by ostatecznie wygrać 2:1. Mało tego - zwycięską bramkę z PSG zdobył ten sam zawodnik i w tej samej minucie meczu, co 17 lutego z VfB, czyli Franco Jara na 9 minut przed końcowym gwizdkiem.

Do największej niespodzianki doszło w Amsterdamie, gdzie faworyzowany Ajax uległ 0:1 Spartakowi Moskwa. Gola na wagę wyjazdowego zwycięstwa strzelił w 57. minucie gry Alex, który w narożniku pola karnego uwolnił się spod opieki dwóch obrońców i uderzył w kierunku dalszego słupka bramki gospodarzy.