Trofeo TIM: Historyczny triumf Juventusu

Za nami dziewiąta edycja Trofeo TIM, ale Juventus Turyn zwyciężył w tym turnieju dopiero po raz pierwszy w historii klubu. Stadio Adriatico w Pescarze okazało się być szczęśliwe dla Bianconerich, którzy pokonali po rzutach karnych Inter Mediolan i ograli 2:0 AC Milan. W starciu pomiędzy ekipą Rossonerich, a Nerazzurrich górą byli ci drudzy.

Adam Kiołbasa

Wszystkie trzy spotkania trwały po 45 minut. Jak na razie pięciokrotnie triumfował Inter, trzy razy Milan i teraz po raz pierwszy Juve.

Warto zaznaczyć, że wszystkie kluby grały w mocno osłabionych składach. W szeregach zwycięzcy turnieju zabrakło m.in. Diego, Alessandro Del Piero, Mohameda Sissoko, Mauro Camoranesiego, Claudio Marchisio, Jonathana Zebiny i Davida Trezeguet, w zespole Massimo Morattiego nie zobaczyliśmy Samuela Eto’o, Lucio, Javiera Zanettiego, Ivana Cordoby, Maicona oraz Sullaya Muntariego, a w zespole obrońcy trofeum zabrakło Christiana Abbiatiego, Nelsona Didy, Daniele Bonery, Massimo Ambrosiniego, Clarence Seedorfa i Marka Jankulovskiego.

Juventus Turyn - Inter Mediola 1:1, k. 6:5
0:1 - Motta 25'
1:1 - Amauri 44'

Inne wydarzenia: Iaquinta w 41. minucie nie wykorzystał rzutu karnego (obronił Julio Cesar).

6:5 - Legrottaglie

Na początek przyszło nam się emocjonować konfrontacją Starej Damy z podopiecznymi Jose Mourinho. Pierwsze minuty to przewaga Bianconerich, ale im dłużej obie ekipy grały, tym lepsze wrażenie sprawiali aktualni mistrzowie Włoch. W 25. minucie to właśnie oni objęli prowadzenie, kiedy to po ładnej, składnej akcji na listę strzelców wpisał się Thiago Motta. Bianconeri starali się doprowadzić do wyrównania, ale niewiele brakowało, a na 2:0 podwyższyłby Ricardo Quaresma. W 39. minucie za faul w polu karnym na Amaurim czerwoną kartkę zobaczył Marco Materazzi. Jedenastki jednak nie zdołał wykorzystać Vincenzo Iaquinta, bo jego uderzenie w znakomity sposób sparował Julio Cesar. Ostatecznie Juventus zdołał doprowadzić do wyrównania, bo w 44. po tym, jak Nelson Rivas za krótko zagrał futbolówkę do Julio Cesara przejął ją Amauri i trafił na 1:1. Już w doliczonym czasie gry Brazylijczyk mógł podwyższyć na 2:1 dla Juve, ale golkiper Interu był na posterunku. W rzutach karnych skuteczniejsi byli już piłkarze Ciro Ferrary.

Juventus: Buffon, Grygera, Legrottaglie, Cannavaro, Molinaro, Salihamidzić, Felipe Melo, Poulsen, Tiago, Iaquinta, Amauri.

Inter Mediolan: Julio Cesar, Santon, Samuel, Materazzi, Chivu, Vieira, Cambiasso (35' Krhin), Stankovic (45' Balotelli), Motta, Mancini (36' Milito), Quaresma (42' Rivas).

Żółte kartki: Felipe Melo (Juventus) oraz Stanković (Inter).

Czerwona kartka: Materazzi 39' (Inter).

Sędzia: Antonio Damato.

AC Milan - Inter Mediolan 0:1
0:1 - Balotelli 24'

W drugim pojedynku Milan grał z drużyną Nerazzurrich. O losach rywalizacji przesądziła bramka zdobyta przez Mario Balotelliego. Chociaż Rossoneri stworzyli sobie kilka sytuacji, które mogły im dać wyrównanie, to ostatecznie wynik już nie uległ zmianie, co oznacza, że już przed ostatnim spotkaniem gracze Leonardo nie mieli szans na triumf w Trofeo TIM.

Milan: Storari, Oddo, Nesta, Favalli, Antonini, Flamini, Gattuso, Abate, Ronaldinho, Pato, Huntelaar.

Inter: Julio Cesar, Santon, Materazzi, Samuel, Chivu (45' Caldirola), Vieira, Stankovic, Thiago Motta, Quaresma (39' Mancini), Milito, Balotelli.

Żółte kartki: Antonini (Milan) oraz Chivu, Stankovic (Inter).

Juventus Turyn - AC Milan 2:0
1:0 - Amauri 14'
2:0 - Iaquinta 33'

Na zakończenie Milan grał z Juventusem. Początkowo oba zespoły grały chaotycznie, ale piłkarze ze stolicy Piemontu w 14. minucie za sprawą Amauriego wyszli na prowadzenie. Później przewagę osiągnęli czerwono-czarni, ale w 33. natknęli się na kontratak, po którym gola zdobył Vincenzo Iaquitna. Co prawda w 40. kontaktowego gola dla Rossonerich strzelił Filippo Inzaghi, ale Włoch znajdował się na spalonym.

Juventus: Manninger, Caceres, Legrottaglie, Chiellini, Salihamidzić, Felipe Melo, Mazzone, Poulsen (28' De Ceglie), Yago, Iaquinta (43' G. Giovinco), Amauri (34' Immobile).

Milan: Roma, Oddo, Nesta (14' Onyewu), Favalli, Antonini, Abate, Flamini, Gattuso (21' Ikande), Ronaldinho (37' Di Gennaro), Pato (24' Zigoni), Huntelaar (13' Inzaghi).

Żółte kartki: Legrottaglie (Juventus) oraz Onyewu (Milan).