Przełamanie Zagłębia Sosnowiec. Zadyszka Ruchu Chorzów

Po odejściu Dariusza Dudka Zagłębie przełamało się. Sosnowiczanie pokonali na własnym stadionie Ruch 2:0 i skomplikowali sytuację chorzowian, którzy walczą o awans do PKO Ekstraklasy.

Michał Piegza
piłkarze Ruchu Chorzów WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Ruchu Chorzów
Coraz więcej wskazuje na to, że Ruch co najwyżej będzie walczył o awans do PKO Ekstraklasy poprzez grę w barażach. Niebiescy wyraźnie notują regres formy, co potwierdzili w Sosnowcu.

Zagłębie do prestiżowej potyczki przystępowało z Marcinem Malinowskim na ławce, który zastąpił na stanowisku Dariusza Dudka. Do zmiany doszło po klęsce w Rzeszowie ze Stalą (0:6).

Ruch ostatnio ma problemy z wygrywaniem, w środę stracił pozycję wicelidera, a w piątek spadł na 4. miejsce, ale swoją sytuację mógł poprawić.

Wyjazdu do Sosnowca Niebiescy nie będą wspominali zbyt dobrze. W 1. połowie wyraźnie lepszą drużyną było Zagłębie, ale gospodarzom brakowało szczęścia. Okazję na gola zmarnował m.in. Tymoteusz Klupś, który trafił w słupek.

Po przerwie potyczka wyrównała się, żadna z drużyn nie była w stanie stworzyć sobie klarownej okazji. Na premierowe trafienie kibice na stadionie czekali do 78. minuty, kiedy strzał z dystansu rezerwowego Wojciecha Szumilasa odbił się od Patryka Sikory i piłka znalazła się w bramce.

Ruch starał się wyrównać, ale na trzy minuty przed końcem indywidualną akcją popisał się Maksymilian Banaszewski. Zawodnik gospodarzy wykorzystał bierność obrońców, w łatwy sposób minął kilku graczy i strzałem z ok. 5 metrów pokonał Jakuba Bieleckiego.

Zagłębie wygrało po raz drugi w 2023 roku i oddaliło się od strefy spadkowej. Ruch z kolei szansę na utrzymanie dystansu do miejsca dających bezpośrednich awans do PKO Ekstraklasy będzie miał szansę utrzymać w kolejną sobotę, kiedy zagra z rozpędzoną Wisła Kraków. Z taką formą jak w ostatnich potyczkach, szanse na powodzenie są jednak niezbyt duże.

Zagłębie Sosnowiec - Ruch Chorzów 2:0 (0:0)
1:0 - Wojciech Szumilas 78'
2:0 - Maksymilian Banaszewski 87'

Zagłębie Sosnowiec: Mateusz Kos - Filip Borowski, Vedran Dalić, Oleksij Bykow, Marcel Ziemann - Tymoteusz Klupś (32' Patryk Bryła), Maksymilian Rozwandowicz, Sebastian Bonecki, Dean Guezen (66' Wojciech Szumilas), Maksymilian Banaszewski - Szymon Sobczak.

Ruch Chorzów: Jakub Bielecki - Konrad Kasolik, Maciej Sadlok, Remigiusz Szywacz - Tomasz Wójtowicz, Patryk Sikora, Jan Sedlak (46' Szymon Kobusiński), Tomasz Foszmańczyk (57' Łukasz Janoszka), Jakub Piątek (88' Przemysław Szur), Łukasz Moneta (88' Igor Stasiński) - Daniel Szczepan (74' Artur Pląskowski).

Żółte kartki: Bryła, Sobczak, Ziemann (Zagłębie) oraz Sedlak, Foszmańczyk, Sadlok, Kobusiński (Ruch).

Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec).

Widzów: 8 327.