Niemcy syci, Amerykanie cali! Czwarty gol Muellera - relacja z meczu USA - Niemcy

Niemcy pokonali USA i wygrali grupę G, ale do 1/8 finału awansowali także gracze Juergena Klinsmanna. Kibice w Recife byli świadkami niezbyt ciekawego widowiska i tylko jednego gola.

Konrad Kostorz
Joachim Loew w porównaniu do poprzednich spotkań (4:0 z Portugalią i 2:2 z Ghaną) dokonał dwóch roszad w podstawowym składzie. Miejsca na ławce rezerwowych zajęli Sami Khedira oraz Mario Goetze, a od pierwszego gwizdka wystąpili Bastian Schweinsteiger i Lukas Podolski. Pomocnik Bayernu radził sobie nieźle, natomiast skrzydłowy Arsenalu okazał się sporym rozczarowaniem i został zmieniony już w przerwie.Od początku szybko do przodu ruszyli nasi zachodni sąsiedzi, jednak czujni Amerykanie przetrwali napór bez poważniejszego zagrożenia dla bramki Tima Howarda. Bardzo aktywny był na prawej flance Jerome Boateng, lecz w jego licznych dośrodkowaniach brakowało precyzji. W 10. minucie w dogodnej pozycji znalazł się Per Mertesacker, jednak w oddaniu strzału przeszkodził mu... Benedikt Hoewedes.
Ekipa Juergena Klinsmanna sformowała szczelne zasieki obronne i nastawiła się na grę z kontrataku. Szybkie akcje nieźle wychodziły Amerykanom, ale przed przerwą Manuel Neuer ani razu nie został przez rywali zatrudniony. Najbliższy zdobycia gola był Graham Zusi, lecz jego próba z narożnika pola karnego okazała się minimalnie niecelna. Pierwsza odsłona, gdy chodzi o tempo gry i sytuacje strzeleckie, mocno rozczarowała.

Po zmianie stron na murawie zameldował się Miroslav Klose i ofensywna gra Niemców od razu zaczęła się kleić. Jeden z faworytów mundialu przyśpieszył, spychając przeciwników do obrony. W 55. minucie wysiłek przyniósł efekt bramkowy - Howard obronił uderzenie głową Mertesackera, ale "wypluł" piłkę wprost pod nogi Thomasa Muellera, który precyzyjnym strzałem z 16 metrów zdobył swojego czwartego gola na mundialu w Brazylii.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Stracona bramka nie podziałała mobilizująco na Amerykanów, którzy nadal nie potrafili nic zdziałać w ofensywie. Tempa nie forsowali także Philipp Lahm i spółka, a w efekcie emocji było jak na lekarstwo. Ekipie ze strony CONCACAF nie pomogły zmiany przeprowadzone przez Klinsmanna i dopiero w doliczonym czasie gry najpierw Alejandro Bedoya, a następnie Clint Dempsey byli bliscy doprowadzenia do wyrównania.

Gol Muellera USA - Niemcy 0:1: gol Muellera

Rywalem Niemiec w 1/8 finału najprawdopodobniej będzie Algieria bądź Rosja, z kolei w ćwierćfinale DFB-Team może zmierzyć się z Francją. Ekipa Klinsmanna wyprzedziła w tabeli Portugalię dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu, a jej kolejnym przeciwnikiem niemal na pewno będzie reprezentacja Belgii.

USA - Niemcy 0:1 (0:0)
0:1 - Thomas Mueller 55'

USA: Tim Howard - Fabian Johnson, Omar Gonzalez, Matt Besler, DaMarcus Beasley - Kyle Beckerman, Jermaine Jones - Brad Davis (59' Alejandro Bedoya), Michael Bradley, Graham Zusi (84' DeAndre Yedlin) - Clint Dempsey.

Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Per Mertesacker, Mats Hummels, Benedikt Hoewedes - Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger (76' Mario Goetze) - Mesut Oezil (89' Andre Schuerrle), Toni Kroos, Lukas Podolski (46' Miroslav Klose) - Thomas Mueller.

Żółte kartki: Omar Gonzalez, Kyle Beckerman (USA) oraz Benedikt Hoewedes (Niemcy).

Sędzia: Rawszan Irmatow (Uzbekistan).