EuroBasket: Statystycznie po 10. dniu

Dwie europejskie reprezentacje, które awansowały do Rundy Finałowej EuroBasketu, zapewniły już sobie miejsce w najlepszej czwórce turnieju. W pierwszym ćwierćfinale Serbia pokonała Rosję, a w drugim Francja gładko uległa Hiszpanii.

Jacek Seklecki

MVP 10. dnia EuroBasketu: Pau Gasol (Hiszpania)

Hiszpan, który jeszcze niedawno cieszył się z wywalczonego tytułu mistrza NBA rozkręcił się na dobre. Jeszcze w Rundzie Grupowej, poza meczem z Wielką Brytanią, Gasol nieco rozczarowywał. Druga faza turnieju pokazała już, jakiej klasy koszykarzem jest starszy z braci Gasol, a dobitnie przekonał się o tym m.in. Marcin Gortat. Przeciwko świetnej na EuroBaskecie Francji, środkowy mistrzów świata dominował, zdobywając w całym spotkaniu 28 punktów (11/13 z gry) i dokładając do tego dziewięć zbiórek, trzy bloki i asystę. To wszystko złożyło się na a z 36 punktów w rankingu evaluation, co jest rekordem tego EuroBasketu.

Zespół 10. dnia EuroBasketu: Hiszpania

Stary mistrz wie kiedy ma się zmobilizować i zagrać na sto procent. Hiszpania od początku EuroBasketu zawodziła i zdążyła przegrać do tej pory dwa mecze (z Serbią i Turcją). W spotkaniu o awans wybiła koszykówkę z głów reprezentacji Polski, jednak to pozwoliło im na zajęcie zaledwie czwartego miejsca i gwarantowało grę w ćwierćfinale przeciwko świetnej Francji. Mimo, że rywal odpoczywał dzień dłużej to Hiszpania zrobiła co swoje, pewnie ogrywając niepokonaną do tej pory Francję 86:66, kwalifikując się do najlepszej czwórki turnieju.

Wydarzenie 10. dnia EuroBasketu: Porażka Rosji, czyli mistrz nie obroni tytułu

Rosjanie, którzy dwa lata temu na EuroBaskecie w Hiszpanii wywalczyli mistrzostwo Europy, swojego osiągnięcia nie powtórzą w Polsce. Od początku rozgrywek było wiadome, że ten zespół Davida Blatta jest słabszy od tego hiszpańskiego, bowiem nie było w nim największych gwiazd, a starzy wyjadacze zostali zastąpieni młodymi. Mimo to rosyjscy kibice na pewno liczyli na pokonanie młodej reprezentacji Serbii, ale okazało się, że ci mierzą w medal i grają tak, aby ten medal zdobyć. Rosja przegrała z Serbią 68:79 i nie wejdzie nawet do najlepszej czwórki turnieju.