Suzuki I liga. Derby dla WKK. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk niepokonanym liderem

Tylko połowa z ośmiu zaplanowanych spotkań odbyła się w Suzuki I lidze. W hicie 4. kolejki koszykarze WKK Wrocław wygrali z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych 75:70. Z kompletem ośmiu punktów prowadzi w tabeli Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk.

Patryk Neumann
koszykarze Górnik Transeu Wałbrzych Materiały prasowe / Dawid Wojcikowski / Na zdjęciu: koszykarze Górnik Trans.eu Wałbrzych
Pierwsza połowa meczu we Wrocławiu z lekką przewagą gości, którzy byli wspierani przez głośną grupę swoich kibiców. Górnik Trans.eu Wałbrzych miał siedem punktów przewagi, ale gdy wychodził na takie prowadzenie do odrabiania strat budzili się gospodarze.

W drugiej części inicjatywę przejęli wrocławianie. Po 14 punktach z rzędu to oni uzyskali siedem "oczek" przewagi. WKK również miał problem z utrzymaniem zaliczki jednak końcówkę rozstrzygnął na swoją korzyść wygrywając 75:70.

Górnik Trans.eu spudłował 11 z 26 rzutów wolnych, a WKK nie wykorzystał osiem z 19 prób. Gospodarze mieli 20 asyst przy dziewięciu rywali, ale popełnili 22 straty (Górnik 16). Trzech koszykarzy osiągnęło double-double. W WKK byli to Piotr Niedźwiedzki (14 punktów i 12 zbiórek) oraz Jakub Patoka (14 punktów i 10 zbiórek), a w Górniku Trans.eu Maciej Bojanowski (11 punktów i 10 zbiórek).

Jednostronne było starcie drużyn z Pomorza. Niepokonana Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk łatwo poradziła sobie z Energą Kotwicą Kołobrzeg (82:63). Gospodarze trafili w pierwszej połowie 24/34 prób z gry i wygrywali 57:31. Pozostająca bez zwycięstwa Energa Kotwica Kołobrzeg była bezradna po obu stronach parkietu.

Rekordowo różnica sięgnęła nawet 36 punktów. Goście zniwelowali trochę rozmiary porażki, a najlepszy w ich szeregach z 14 punktami i ośmioma asystami był Norbert Kulon. Popełnił też jednak cztery straty. Dla gospodarzy 17 punktów, po cztery zbiórki i asysty uzyskał Piotr Śmigielski. Trafił 5/6 prób z gry w tym 3/3 za trzy punkty.

Nowym wiceliderem z bilansem 3-1 został Księżak Łowicz, który wygrał z Decką Pelplin 97:83. Gospodarze dali się dogonić, ale świetnie finiszowali zwyciężając ostatnią kwartę 28:16. Beniaminkowi nic nie dało 27 punktów Marcina Dutkiewicza (5/8 za trzy i 8/8 z linii rzutów wolnych). Dla Księżaka 19 "oczek" rzucił Mikołaj Stopierzyński (8/11 z gry).

Największe emocje były w Opolu. Przez 25 minut zanosiło się na pewne zwycięstwo TS Wisły Chemart Kraków. Wawelskie Smoki prowadziły różnicą 20 punktów i miały niezwykłą skuteczność w rzutach z dystansu (9/9, a w całym meczu 11/17). Później do głosu doszła Weegree AZS Politechnika. Gospodarze jeszcze w końcówce byli w bardzo trudnej sytuacji, bo przegrywali 88:94. Od tego momentu rywale nie zdobyli punktu, a miejscowi zwyciężyli 95:94.

Decydujących pięć "oczek" zdobył dla nich Adam Brenk, który skończył zawody z 19 punktami (9/16 z gry) i sześcioma asystami. W ostatniej akcji próbował jeszcze odpowiedzieć najlepszy strzelec Wisły Chemart, Rafał Zgłobicki, który zdobył 25 punktów (9/13 z gry).

Wyniki 4. kolejki Suzuki I ligi:

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - Energa Kotwica Kołobrzeg 82:63 (27:15, 30:16, 12:9, 13:23)

Grupa Sierleccy-Czarni: Śmigielski 17, Kordalski 11, Pabian 11, Przyborowski 11, Pieloch 10, Wątroba 9, Długosz 7, Kulikowski 6, Kopciński 0, Rzechtalski 0.

Energa Kotwica: Kulon 14, Pawlak 11, Robak 8, Marek 6, Stawiak 6, Wyszkowski 5, Załucki 5, Sadło 4, Struski 4, Daszke 0, Szymański 0.

WKK Wrocław - Górnik Trans.eu Wałbrzych 75:70 (15:20, 17:13, 21:24, 22:13)

WKK: Niedźwiedzki 14, Patoka 14, Koelner 13, Prostak 13, Rutkowski 10, Kiwilsza 9, Jędrzejewski 2, Matusiak 0, Sitnik 0, Uberna 0.

Górnik Trans.eu: Koperski 17, Jakóbczyk 12, Bojanowski 11, Ratajczak 8, Cechniak 6, Malesa 5, Zywert 5, Wróbel 4, Kamiński 2.

Weegree AZS Politechnika Opolska - TS Wisła Chemart Kraków 95:94 (23:26, 17:29, 25:15, 30:24)

Weegree AZS Politechnika: Brenk 19, Kaczmarzyk 18, Krajewski 14, Skiba 14, Wilk 14, Jodłowski 8, Lewiński 6, Piszczatowski 2.

TS Wisła Chemart: Zgłobicki 25, Maj 18, Chrabota 14, Wojciechowski 9, Czyż 7, Włodarczyk 6, Gorgoń 5, Skubiński 5, Rajewicz 5, Krakowiak 0.

KS Księżak Łowicz - Decka Pelplin 97:83 (27:24, 26:22, 16:21, 28:16)

Księżak: Stopierzyński 19, Kucharek 16, Bodych 15, Grod 15, Kobus 11, Fatz 10, Świderski 6, Jakubiak 5.

Decka: Dutkiewicz 27, Paweł Dzierżak 16, Madray 14, Komenda 8, Sączewski 7, Chudy 5, Wojciech Dzierżak 4, Pietras 2, Burczyk 0, Góralczyk 0.