EBL. Show Clevelanda Melvina w Bydgoszczy. Jego "trójki" dały Kingowi wygraną z Enea Astorią

Rewelacyjnie dysponowany Cleveland Melvin poprowadził zespół Kinga do trzeciej z rzędu wygranej w EBL. Szczecinianie pokonali Enea Astorię 83:73, a Amerykanin zdobył 22 "oczka". Z kolei 14 punktów i 15 zbiórek dołożył Mateusz Bartosz.

Dawid Siemieniecki
Cleveland Melvin PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Cleveland Melvin
Do spotkania w Bydgoszczy oba zespoły przystąpiły wyraźnie osłabione. Ekipa przyjezdna wystąpiła w grodzie nad Brdą bez Pawła Kikowskiego oraz Kaseya Hilla, który został zawieszony przez klub po tym, gdy w poprzednim meczu po zmianie stron odmówił dalszej gry. Z kolei gospodarze musieli sobie radzić bez Markusa Loncara i Michała Krasuskiego. Siły wydawały się więc być stosunkowo wyrównane.

Lepiej w mecz weszli zawodnicy Łukasza Bieli, którzy byli dużo bardziej skuteczni niż rywale. Zmieniło się to jednak pod koniec pierwszej kwarty, gdy w bydgoskiej ekipie na parkiecie zameldowali się rezerwowi - Marcin Nowakowski i Łukasz Frąckiewicz. Wówczas Enea Astoria poprawiła skuteczność i wyszła na prowadzenie. Dobra passa graczy Artura Gronka nie trwała jednak długo, bowiem drugą ćwiartkę rozpoczęli oni bardzo źle.

Czarno-czerwoni zaczęli popełniać coraz więcej błędów w postaci niewymuszonych strat, ale przede wszystkim znów rozpoczęli pudłowanie niemalże na potęgę. Zupełnie inaczej wyglądała gra gości. Ci wyraźnie złapali wiatr w żagle i korzystając z nieporadności gospodarzy, z praktycznie każdą akcją powiększali swoje prowadzenie. Enea Astoria pod koniec pierwszej połowy złapała jednak swój rytm, odrabiając - ponownie po udanych akcjach Nowakowskiego i Frąckiewicza - część strat. Do szatni schodziła jednak przegrywając 27:37.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od dużo lepszej gry bydgoszczan. Bardzo szybko wrócili oni do gry, odrabiając większość strat. Po celnej trójce Jakuba Nizioła przegrywali już zaledwie 38:41 i wydawało się, że są na jak najlepszej drodze ku temu, aby wykorzystać bardzo dobry fragment. King ma jednak w składzie Clevelanda Melvina oraz Mateusza Bartosza, którzy wiedli prym w ofensywnych akcjach szczecinian. To dzięki nim goście wrócili do wyraźnego prowadzenia (53:40), które zmusiło Artura Gronka do poproszenia o czas. Na niewiele się on jednak zdał, gdyż po trzech kwartach King prowadził 63:50.

W ostatniej odsłonie bydgoszczanie starali się przechylić szalę na swoją stronę, ale tego dnia King miał po prostu więcej atutów. A na pewno miał dużo lepiej wyregulowane celowniki. Szczecinianie trafili w całym meczu 12 rzutów z dystansu, na co Enea Astoria nie znalazła odpowiedzi.

Przede wszystkim nie zastopowała jednak Clevelanda Melvina, który aż 6-krotnie dziurawił bydgoski kosz próbami zza łuku. W całym starciu bliski był zapisania double-double (22 punkty i 9 zbiórek). Co jednak nie udało się jemu, osiągnął Mateusz Bartosz, który do 14 "oczek" dołożył jeszcze 15 zebranych piłek.

Enea Astoria Bydgoszcz - King Szczecin 73:83 (15:12, 12:25, 23:26, 23:20)

Enea Astoria: Sanders 19, Nizioł 14, Gabrić 13, Frąckiewicz 11, Nowakowski 7, Chyliński 6, Aleksandrowicz 3, Sobkowiak.

King: Melvin 22 (6x3), Bartosz 14 (15 zb.), Davis 14, Schenk 14, Łapeta 8, Zębski 6, Wilczek 5, Adamkiewicz 0, Kobel 0.