EBL. Dramat Polpharmy Starogard Gdański w Gliwicach. Duke Mondy uratował GTK

GTK Gliwice przez cały mecz goniło rywali - 2 sekundy przed końcem szaloną "trójkę" na dogrywkę trafił Duke Mondy. W niej goście nie zdołali się już podnieść, a gliwiczanie wygrali ostatecznie 111:99.

Krzysztof Kaczmarczyk
Duke Mondy WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu: Duke Mondy
"Farmaceuci" rozgrywali w Gliwicach wielki mecz, ale na finiszu popełnili fatalny w skutkach błąd - wykorzystał go Duke Mondy, dzięki czemu fani w Arenie Gliwice byli świadkami już piątej dogrywki w tym sezonie.

Podopieczni Marka Łukomskiego mieli nawet 17 punktów przewagi. W końcówce mieli wszystko w swoich rękach, ale nie sfaulowali Mondy'ego.

Gracze Polpharmy od początku grali niesamowicie. Punktowali wszyscy - Martynas Paliukenas kończył wejścia, powracający do Gliwic Jonathan Williams trafiał z dystansu, a wielką zmianę dał Jakub Motylewski.

Goście grali przyjemną dla oka koszykówkę, trafiali na wysokim procencie, a człowiek-instytucja Isaiah Wilkins robił wszystko. Trener GTK Paweł Turkiewicz z kolei co chwilę załamywał ręce, gdy jego podopieczni nie potrafili trafić nawet spod samego kosza.

Gdy po zmianie stron swoje trafienia z dystansu dołożyli Michael Hicks i Daniel Gołębiowski "Farmaceuci" prowadzili 65:48. Gliwiczanie szybko się jednak otrząsnęli i kolejne cztery minuty to ich seria 17:3. 60-cio procentowa skuteczność rzutów z gry pozwalała jednak gościom ponownie odskoczyć.

4 minuty przed końcem Polpharma prowadziła 92:82. Gospodarze odżyli po dwóch trafieniach z dystansu. Starogardzianie prowadzili do 39 minuty i 58 sekundy. Wtedy Mondy zebrał piłkę, a nie zdecydowali się na faul - rozgrywający GTK wyszedł więc w górę i trafił z mocno zachwianej pozycji.

Dogrywka była już jednostronna. Goście nie tylko stracili energię, ale i kontuzjowanego Wilkinsa, a za pięć przewinień na ławkę powędrował Gołębiowski.

27 zbiórek w ataku! To wynik wręcz niesamowity - właśnie tyle piłek pod atakowanym koszem wpadło w ręce zawodników GTK. Brylował w tym elemencie Joe Furstinger, który rozegrał bardzo dobre zawody notując 24 punkty (11/19 z gry), 13 zbiórek, 5 asyst i 4 bloki.

GTK Gliwice - Polpharma Starogard Gdański 111:99 (22:27, 20:27, 27:22, 27:20, d. 15:3)

GTK: Joe Furstinger 24 (13 zb), Duke Mondy 22, Payton Henson 14, Kacper Radwański 12, Brandon Tabb 11, Łukasz Diduszko 10, Mateusz Szlachetka 9, Milivoje Mijović 9, Dawid Słupiński 0.

Polpharma: Jonathan Williams 24, Michael Hicks 18, Isaiah Wilkins 16 (13 zb), Jakub Motylewski 14, Martynas Paliukenas 14, Daniel Gołębiowski 11, Paweł Dzierżak 2, Szymon Daszke 0.