Eurocup. Asseco Arka Gdynia znów na tarczy. Porażka, która boli i może dużo kosztować

Asseco Arka Gdynia poniosła piątą porażkę z rzędu na europejskich parkietach. Ta środowa bardzo mocno utrudniła sprawę awansu do następnego etapu.

Patryk Pankowiak
koszykarze Arki Gdynia Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Na zdjęciu: koszykarze Arki Gdynia
Asseco Arka potrzebowała zwycięstwa, aby znacząco przybliżyć się do TOP 16 EuroCupu. To, co udało im się we Włoszech, tym razem przerosło drużynę Przemysława Frasunkiewicza. Dolomiti Energia Trento zrewanżowali się Polakom i po zaciętym meczu triumfowali w Gdyni 85:78 w ramach przedostatniego meczu w grupie D. Jedyny pozytyw jest taki, że Arka utrzymała przewagę punktową z pierwszego meczu (91:80), co pozwoliło zachować im cień szans.

Teraz wszystko zależy od grupowych rywali. Arka do awansu będzie potrzebować zwycięstwa nad Galatasarayem Stambuł, a ponadto liczyć na porażki Dolomiti i KK Buducnost Voli Podgorica. To może boleć, bo po trzech zwycięstwach w czterech pierwszych meczach drużyna z Gdyni miała realne szanse, aby zaistnieć w Europie. Jeszcze przed środowym meczem sprawa awansu do TOP 16 była zdecydowanie otwarta. Teraz trudniej o optymizm.

Gospodarze znad morza prowadzili 49:40 do przerwy i wydawało się, że korzystny wynik tego wieczoru jest ich w zasięgu. Jeszcze w czwartej kwarcie było 64:61 po celnym rzucie zza łuku Dariusza Wyki. Wtedy Włosi przystąpili do ofensywy, seria 9-0 dała im prowadzenie 70:64.

Josh Bostic próbował ratować Arkę, Amerykanin trafił zza łuku i zrobiło się wówczas 73:76 dla rywali, ale w następnym posiadaniu pięknym za nadobne odpowiedział świetnie dysponowany Allesandro Gentile i było po wszystkim. Gospodarze walczyli już tylko, aby utrzymać 11 punktów zaliczki z meczu we Włoszech i to się udało. Krzysztof Szubarga dwoma celnymi wolnymi ustalił wynik spotkania na 78:85.

Wspomniany Genitle był niesamowity. 27-latek zaaplikował Arce 37 punktów i to w zaledwie 28 minut. Trafił 13 na 20 oddanych rzutów z pola oraz 8 na 10 wolnych. Goście triumfowali pomimo faktu, iż wykorzystali zaledwie 5 na 19 prób zza łuku. Dla Dolomiti było to drugie zwycięstwo w piątym ostatnim występie.

Arka trafiła wszystkie 17 wolnych, ale też zaledwie 14 na 34 rzuty z gry. Czwórka ich zawodników zdobyła 12 lub więcej punktów - tej grupie przewodził Bostic, autor 17 "oczek". Słabo wypadł Benjamin Emelogu, który w niespełna 20 minut wywalczył zaledwie dwa punkty.