EBL: MKS postraszył Stelmet, ale to zielonogórzanie prowadzą w serii

MKS Dąbrowa Górnicza postraszył Stelmet Eneę BC Zielona Góra w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Energa Basket Ligi. Drużyna Igora Jovovicia przebudziła się w odpowiednim momencie, koniec końców triumfując 88:80.

Dawid Borek
Dawid Borek
Jakub Kobel (przy piłce) i Łukasz Koszarek WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Jakub Kobel (przy piłce) i Łukasz Koszarek
Stelmet Enea BC rozpoczął mecz tak, jak na faworyta serii przystało. W pierwszej połowie wyglądał zdecydowanie lepiej niż MKS (świetna egzekucja w ofensywie, mnóstwo składnych akcji), do szatni schodząc z 18-punktową zaliczką (52:34). I gdy mogło się wydawać, że jest już po meczu, MKS zanotował niesamowity zryw.

W trzeciej kwarcie zawodnicy Jacka Winnickiego ze wspomnianej 18-punktowej straty zeszli na remis, w pewnym momencie wygrywając tę część gry 27:9. Na szczęście dla Igora Jovovicia jego drużyna odpowiednio zareagowała, w ostatniej kwarcie weszła na właściwe obroty i ponownie odskoczyła MKS-owi, tym razem unikając już przestojów.

Dąbrowianie finalnie przegrali w hali CRS 80:88, ale pokazali, że mogą rywalizować ze Stelmetem Eneą BC. Skoro postraszyli zielonogórzan w pierwszym meczu, może i postraszą faworyta w całej serii?

W każdym razie w pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym Energa Basket Ligi liderem Stelmetu Enei BC był Darko Planinić, który zgromadził 21 "oczek" (8/11 z gry) i siedem zbiórek. W zespole gości mecz z takim samym dorobkiem punktowym zakończył Cleveland Melvin.

Różnicę na korzyść Stelmetu Enei BC zrobiło zwłaszcza wsparcie z ławki (27 punktów rezerwowych więcej) i przewaga pod koszami (10 zbiórek więcej). MKS braki nadrabiał charakterem, co jest zresztą znakiem rozpoznawczym drużyny Winnickiego.

Druga potyczka serii odbędzie się w najbliższą niedzielę, zespoły ponownie zmierzą się w hali CRS.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - MKS Dąbrowa Górnicza 88:80 (26:21, 26:13, 14:29, 22:17)

Stelmet Enea BC: Darko Planinić 21, Łukasz Koszarek 13, Quinton Hosley 10, Markel Starks 10, Michał Sokołowski 9, Adam Hrycaniuk 8, Przemysław Zamojski 8, Gabe DeVoe 5, Zeljko Sakić 4, Thomas Kelati 0, Kacper Mąkowski 0.

MKS: Cleveland Melvin 21, Adris De Leon 13, Mateusz Zębski 11, Mathieu Wojciechowski 10, Michał Gabiński 9, Jakub Kobel 8, Deng Deng 6, Ben Richardson 2, Konrad Dawdo 0, Radosław Chorab 0, Filip Stryjewski 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Stelmetu Enei BC Zielona Góra