I liga: niespodzianka w Lesznie. Niesamowity mecz Cechniaka!

Jamalex Polonia 1921 Leszno po dogrywce przegrała w drugim meczu ćwierćfinału play-off I ligi koszykarzy z Elektrobud-Investment ZB Pruszków 60:71. Damian Cechniak zdobył 22 punkty, miał 21 zbiórek i pięć bloków!

Jacek Konsek
Cechniak z niesamowitym double-double Newspix / Paweł Pietranik / Cechniak z niesamowitym double-double

Tragiczna wręcz skuteczność Jamalex Polonii 1912 Leszno była główną przyczyną ich porażki w drugim meczu ćwierćfinałowym przeciwko koszykarzom z Pruszkowa. Zaledwie 16 punktów do przerwy i w całym meczu skuteczność na poziomie 32 procent - to nie mogło dać wygranej. Gospodarze co prawda zdołali doprowadzić do dogrywki, ale w niej szalał Mikołaj Stopierzyński, który w dodatkowych pięciu minutach wywalczył 10 z 15 punktów drużyny. Drugim z bohaterów okazał się Damian Cechniak, autor potężnego double-double w postaci 22 punktów, 21 zbiórek, a także pięciu bloków!

Aż 17 trójek trafił zespół GKS Tychy, który pokonał R8 Basket AZS Politechnikę Kraków 94:90. Tym samym tyszanie wyrównali stan rywalizacji i kolejne dwa spotkania rozegrają przed własną publicznością. Filip Małgorzaciak trafił pięć trójek, po cztery dołożyli Marcin Kowalewski i Michał Jankowski. Ten ostatni w końcówce czwartej odsłony dwukrotnie trafił zza linii 6,75m, co okazało się kluczowe w kontekście zwycięstwa. Krakowianom nie pomógł powrót Michaela Hicksa, który wywalczył 22 punkty.

Spójnia prowadzi już 2-0 z Biofarmem Basket Poznań. Lider po fazie zasadniczej włączył piąty bieg w trzeciej kwarcie, którą wygrał 22:13. Dawid Bręk trafiał w najważniejszych momentach i zdobył 24 punkty dla zwycięzców. 19 oczek dołożył Marcin Dymała, z kolei Hubert Pabian mimo słabszej postawy rzutowej (2/8 z gry), dorzucił do dorobku 10 zbiórek i cztery asysty.

Sokół zatrzymał Polfarmex na dziewięciu punktach w trzeciej kwarcie, dzięki czemu po raz drugi pokonał rywali z Kutna i jest o krok od awansu do najlepszej czwórki. Marek Zywert zdobył 22 punkty dla zwycięzców, którzy znów wykorzystali słabą egzekucję rzutów z gry kutnian - zaledwie 33 proc. to za mało, aby myśleć o wygrywaniu meczów na tym poziomie.

Pogoń Prudnik pewnie pokonała Zetkama Doral Nysę Kłodzko w drugim meczu o utrzymanie się w I lidze. Gospodarze mocno rozpoczęli, wygrywając premierową odsłonę aż 27:10. Dodatkowo, goście tego dnia prezentowali się fatalnie w rzutach z gry - 19/60 dało zaledwie 31 proc. skutecznych akcji.

Wyniki niedzielnych spotkań play-off (do trzech zwycięstw):

Spójnia Stargard - Biofarm Basket Poznań 77:70 (21:18, 14:16, 22:13, 20:23)

Spójnia: Bręk 24, Dymała 19, Raczyński 10, Pabian 9, Wilczek 8, Fraś 5, Pytyś 2, Czujkowski 0, Koziorowicz 0,

Biofarm: Struski 21, Konopatzki 16, Fiszer 14, Wieloch 7, Metelski 6, Kurpisz 4, Smorawiński 2, Gruszczyński 0, Simon 0, Tomaszewski 0.

Stan rywalizacji: 2-0 dla Spójni

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 60:71 (8:12, 8:17, 24:12, 16:15, 4:15)

Polonia: Chanas 19, Sirijatowicz 8, Milczyński 7, Kaczmarzyk 6, Rostalski 6, Sanny 5, Trubacz 4, Kobel 4, Wrona 1.

Znicz: Cechniak 22, M. Stopierzyński 18, Kordalski 11, Ornoch 9, Jarmakowicz 4, Madziar 4, Paszkiewicz 3, Cetnar 0, Hałas 0, H. Stopierzyński 0.

Stan rywalizacji: 1-1

Sokół Łańcut - Polfarmex Kutno 71:65 (20:18, 18:21, 15:9, 18:17)

Sokół: M. Zywert 22, Klima 13, Kulikowski 10, Karolak 9, Włodarczyk 7, K. Zywert 6, Warszawski 2, Parszewski 2.

Polfarmex: Sobczak 16, Zębski 14, Tradecki 12, Marek 7, Szwed 6, Majewski 6, Pawlak 4, Janiak 0, Kobus 0, Antczak 0.

Stan rywalizacji: 2-0 dla Sokoła

R8 Basket AZS Politechnika Kraków - GKS Tychy 90:94 (28:27, 13:24, 22:16, 27:27)

R8: Hicks 22, Pełka 21, Dłuski 13, Nowakowski 12, Załucki 10, Malczyk 8, Baran 2, Renkiel 2,

GKS: Kowalewski 23, Małgorzaciak 17, Jankowski 17, Słupiński 13, Kulon 12, Szymczak 8, Deja 4, Hałas 0, Fenrych 0.