I liga: play-offy rozpoczęte. Wysoka forma MVP, wygrane faworytów

R8 Basket Kraków, w swoim pierwszym meczu w fazie play-off, pokonał pewnie GKS Tychy, choć grał bez Michaela Hicksa. W play-outach zaskoczyła Siarka Tarnobrzeg, która pomimo sporych osłabień wygrała wysoko z SKK Siedlce.

Dawid Siemieniecki
Hubert Pabian WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Hubert Pabian
Play-offy na start

Choć wynik meczu w Krakowie wskazywać może na to, że było to bardzo zacięte widowisko, prawda jest nieco inna. Obie ekipy wygrały po dwie kwarty, przy czym każda z nich, zwycięską dla siebie część, dość wyraźnie. W ostatnich 10 minutach goście musieli odrabiać straty, lecz zabrakło im nieco sił oraz czasu. Beniaminek I ligi wygrał pomimo braku swojego lidera, Michaela Hicksa, który musiał pauzować za limit przewinień technicznych.

Spotkanie w Łańcucie było kwintesencją tego, czego można się spodziewać po... gościach z Kutna. Chodzi rzecz jasna o problemy po atakowanej stronie parkietu. Te znów dały o sobie znać w pierwszym spotkaniu PO. Polfarmex oddał aż 18 rzutów więcej od Sokoła, z czego drogę do kosza znalazło 26 z nich (na 77). Dla porównania Sokół trafił 29 na 59 i dzięki temu wygrał mecz. Wobec słabszej formy strzelców (Marek Zywert 4/15 z gry, Bartłomiej Karolak 4/11), do wygranej ekipę gospodarzy poprowadzili podkoszowi - Rafał Kulikowski i Maciej Klima, którzy łącznie mieli 27 punktów i 16 zbiórek.

Zwycięzca fazy zasadniczej, Spójnia Stargard, pokonał dość pewnie Biofarm Basket Poznań, choć otwarcie należało zdecydowanie do gości, którzy zawsze potrafią napsuć krwi swojemu rywalowi. Tak było i tym razem, jednak tylko w pierwszej połowie. Po zmianie stron na parkiecie dominowali już podopieczni Krzysztofa Koziorowicza. W trzeciej kwarcie uzyskali wysoką przewagę, którą spokojnie utrzymali w trakcie ostatnich 10 minut. MVP całej ligi, Hubert Pabian, zdobył 23 punkty i zebrał z tablic 8 piłek, będąc najlepszym zawodnikiem meczu.

Swoje problemy mieli także podopieczni Łukasza Grudniewskiego. Jamalex Polonia w pierwszej połowie zderzyła się niejako ze ścianą. Nie potrafiła sforsować niezłej defensywy gości z Pruszkowa, sama zresztą nie grała w tym elemencie za dobrze. To zmieniło się po przerwie. Po zmianie stron na parkiet wyszła zupełnie inna drużyna - taka, którą kibice pamiętają z najlepszych spotkań sezonu zasadniczego. Gra zespołowa spowodowała, że przed ostatnią kwartą na tablicy zrobiło się 61:54. Nie był to rzecz jasna jeszcze koniec meczu, ale kontynuacja takiej gry gospodarzy spowodowała, że ostatecznie zakończyło się pewną wygraną i objęciem prowadzenia w serii.

Play-outy: Siarka rozpoczyna z wysokiego "c"

Siarka Tarnobrzeg przez wielu nie była faworytem rywalizacji z SKK Siedlce. Niektórzy wietrzyli w rywalizacji nawet szybkie 3 mecze, zważywszy na osłabienia podkoszowe gospodarzy (brak Piotra Niedźwiedzkiego i Szymona Długosza) oraz dwie porażki w sezonie zasadniczym z play-outowym rywalem. W swoim składzie Siarka ma jednak Wiktora Sewioła, który wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności. Zdobył 22 punkty, zebrał 16 piłek z tablic oraz zanotował 5 przechwytów, 3 asysty i 2 bloki. Wielka klasa. Swoje dodali także Paweł Nowicki i Filip Czyżnielewski.

Bardzo emocjonujący pojedynek odbył się w Prudniku. Zarówno jedni, jak i drudzy nie mieli swojego dnia w kwestii skuteczności (37 procent z gry), jednak dało się odczuć, że stawka rywalizacji jest olbrzymia. Pomimo że wielka była różnica w asystach (14:4 na korzyść Pogoni), walkę na tablicach zdecydowanie wygrali goście i to okazał się jeden z kluczy do wygranej. Ale najważniejsza była wypracowana przewaga w czwartej kwarcie, która w pewnym momencie wyniosła 9 punktów. Tego Zetkama z rąk już nie wypuściła i na starcie odebrała rywalom przewagę parkietu.

Paweł Hybiak z KK Warszawa znany jest z tego, że to właśnie w play-outach potrafi wznieść się na niebywały poziom. Kilka sezonów temu w tej właśnie fazie ratował skórę AZS Politechnice Poznań, a tym razem robi to samo dla ekipy ze stolicy. W meczu nr 2, przy prowadzeniu Energi Kotwicy w rywalizacji 1-0, filigranowy rozgrywający wziął na siebie ciężar gry beniaminka I ligi. Zdobył aż 24 punkty, z czego 15 z rzutów dystansowych. I właśnie to był plan przyjezdnych na to spotkanie. Za 2 oddali oni bowiem 21 rzutów, podczas gdy za trzy aż 32. Jak widać okazał się on skuteczny, gdyż oznacza dla KK wypełnienie planu minimum po dwóch meczach w Kołobrzegu, czyli wyrwanie rywalom przewagi parkietu.

Wyniki sobotnich spotkań play-off (do trzech zwycięstw):

R8 Basket AZS Politechnika Kraków - GKS Tychy 91:85 (30:13, 15:29, 30:18, 16:25)

R8 Basket: Dłuski 19, Jakub Załucki 18, Nowakowski 15, Pełka 15, Malczyk 9, Baran 7, Stalicki 3, Aleksander Załucki 3, Renkiel 2.

GKS: Małgorzaciak 25, Szymczak 18, Słupiński 12, Hałas 9, Kulon 9, Deja 6, Kowalewski 6, Majka 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla R8 Basket

Sokół Łańcut - Polfarmex Kutno 73:66 (19:14, 12:8, 22:18, 20:26)

Sokół: Kulikowski 17, Karolak 11, Kamil Zywert 11, Marek Zywert 11, Klima 10, Włodarczyk 6, Parszewski 4, Warszawski 2, Inglot 1, Błachowicz-Kiełb 0.

Polfarmex: Sobczak 13, Pawlak 11, Zębski 10, Kobus 8, Marek 8, Antczak 5, Szwed 4, Tradecki 3, Janiak 2, Majewski 2.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Sokoła

Spójnia Stargard - Biofarm Basket Poznań 86:73 (17:24, 20:14, 26:11, 23:26)

Spójnia: Pabian 23, Bręk 14, Czujkowski 12, Dymała 10, Fraś 8, Pytyś 8, Wilczek 5, Raczyński 4, Koziorowicz 2, Pryć 0.

Biofarm Basket: Fiszer 14, Kurpisz 14, Struski 13 (15 zb.), Wieloch 8, Metelski 8, Konopatzki 4, Smorawiński 4, Tomaszewski 4, Gruszczyński 3, Samsonowicz 2, Simon 2, Czyż 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Spójni

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 81:65 (21:24, 15:18, 25:12, 20:11)

Jamalex Polonia: Kaczmarzyk 20, Milczyński 18, Sirijatowicz 15, Chanas 14, Kobel 10 (11 as.), Sanny 4, Krajewski 0, Kurkowiak 0, Rostalski 0, Trubacz 0, Wrona 0.

Elektrobud-Investment ZB: Jarmakowicz 15, Mikołaj Stopierzyński 11, Cechniak 9, Ornoch 8, Hubert Stopierzyński 6, Cetnar 5, Hałas 5, Kordalski 3, Madziar 3, Olszewski 0, Rajkowski 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Jamalex Polonii

Wyniki sobotnich spotkań play-out (do trzech zwycięstw):

Siarka Tarnobrzeg - SKK Siedlce 85:64 (21:21, 23:21, 15:14, 26:7)

Siarka: Sewioł 22 (16 zb.), Nowicki 21, Czyżnielewski 20, Stanios 11, Pabianek 5, Rypiński 4, Gazarkiewicz 2.

SKK: Sobiło 16, Wróbel 13, Król 11, Obarek 9, Czosnowski 5, Rajewicz 5 (11 zb.), Lewandowski 2, Migała 2, Nędzi 1, Stefanik 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Siarki

Pogoń Prudnik - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 56:58 (18:18, 9:13, 15:14, 14:13)

Pogoń: Bogdanowicz 14, Prostak 14, Strzelecki 9, Mordzak 7, Nowakowski 7, Garwol 3, Nowerski 2, Krawczyk 0.

Zetkama: Stępień 15, Kulon 8, Jodłowski 6, Lipiński 5, Sanny 5, Kasiński 4, Kowalski 4, Rutkowski 4, Malona 3, Kliniewski 2, Wojciechowski 2.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Zetkamy

Energa Kotwica Kołobrzeg - KK Warszawa 66:72 (19:19, 20:17, 10:21, 17:15)

Energa Kotwica: Łukasz Bodych 18, Grujić 16, Pawłowski 11, Ryżek 8, Neumann 5, Przyborowski 4, Dobriański 3, Rduch 3, Paweł Bodych 0, Żmudzki 0.

KK: Hybiak 24 (5x3), Motel 15, Wojtyński 10, Rudko 6, Jaremkiewicz 5, Koźluk 5 (11 zb.), Iwanowicz 3, Pietkiewicz 2, Sarnacki 2, Jankowski 0, Zapert 0.

Stan rywalizacji: 1-1

[b]ZOBACZ WIDEO Emocje w Wolfsburgu mimo braku bramek. Dwie poprzeczki w starciu z FC Augsburg [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS 1][/b]

Czy Spójnia Stargard awansuje do ekstraklasy?