I liga: Cenne zwycięstwo Śląska. Jamalex Polonia zatrzymana w Pruszkowie

Zacięta walka do ostatnich sekund w meczach 26. kolejki I ligi koszykarzy. Emocji nie zabrakło we Wrocławiu, Łańcucie i Krakowie. Potknęła się Jamalex Polonia 1912 Leszno, która nie wykorzystała szansy, żeby zostać liderem tabeli.

Patryk Neumann
 Zespół Śląska Wrocław w sezonie 2017/18 Materiały prasowe / WKS Śląsk Wrocław / Zespół Śląska Wrocław w sezonie 2017/18
Jamalex Polonia mogła w środę wyprzedzić pauzującą Spójnię Stargard. Musiała jednak wygrać w Pruszkowie. Tak się jednak nie stało i szansa na fotel lidera przeszła koszykarzom z Wielkopolski koło nosa. Elektrobud-Investment ZB wygrał 76:68, a zadecydowała o tym końcówka trzeciej kwarty. Goście zagrali w środę na fatalnej skuteczności - 17 proc. celnych rzutów za trzy punkty i 31 proc. udanych prób z gry. W takiej sytuacji liderem ekipy z Leszna był Jakub Kobel - 18 punktów i pięć asyst. blisko double-double byli Adam Kaczmarzyk oraz Szymon Milczyński. Zdecydowanie słabiej spisał się Kamil Chanas - osiem punktów, 2/15 z gry. Dla gospodarzy 17 punktów i 10 zbiórek wywalczył Damian Cechniak.

Wynik z Pruszkowa to nie jest wielka sensacja, bo zmierzyły się zespoły z górnej części tabeli, ale można go zaliczyć do niespodzianek. Gospodarze w ten sposób zrobili wielki krok w kierunku play-offów. O miejsce w czołowej ósemce walczą również drużyny, które spotkały się we Wrocławiu. Po raz drugi lepszy okazał się Śląsk, który pokonał Biofarm Basket Poznań 92:87. Gospodarze zaczęli fatalnie, bo przegrywali 2:11. Szybko jednak opanowali sytuację. Później prowadzenie wielokrotnie się zmieniało, a mecz był zacięty do ostatnich sekund. W końcówce przeważał jednak zespół prowadzony przez Radosława Hyżego. Kapitalne zawody rozgrywał Marcin Pławucki, który zdobył 31 punktów (13/20 z gry). W Biofarmie 21 "oczek" i 14 zbiórek miał Filip Struski.

Z play-offów nie rezygnują też inne zespoły. Enea Astoria Bydgoszcz pokonała Energę Kotwicę Kołobrzeg 96:80. Gospodarze świetnie zaprezentowali się w pierwszej i czwartej kwarcie. W środkowym fragmencie pozwolili rywalom odrobić część strat. W bydgoskiej ekipie trzech koszykarzy zdobyło łącznie 64 punkty, czyli 2/3 dorobku drużyny. To Paweł Śpica, Mateusz Bierwagen oraz Łukasz Frąckiewicz. W Kłodzku wygrała również Siarka Tarnobrzeg (80:71). Zwycięstwo nad Zetkamą Doralem Nysą mogło być bardziej okazałe, bo goście prowadzili w trzeciej kwarcie nawet 61:34.

Wysoką formę z rundy rewanżowej potwierdził GKS Tychy, który pokonał w Krakowie R8 Basket AZS Politechnikę 83:81. Kolejny znakomity mecz zagrał Norbert Kulon. Rozgrywający poprowadził swój zespół do sukcesu kończąc pojedynek z double-double - 24 punkty i 12 asyst. GKS wygrywał osiem minut przed końcem 70:59. Beniaminek zerwał się do odrabiania strat. Gdy jednak miał już przeciwnika w zasięgu jednego rzutu (81:83) w ostatniej minucie nie trafił do kosza. Goście również nie powiększyli swojego dorobku, ale cieszyli się z cennego zwycięstwa.

Podobne emocje, ale z tryumfem gospodarza w Łańcucie. Sokół pokonał SKK Siedlce 85:83. Wyżej notowany zespół prowadził po 10 minutach 27:10. Później stopniowo oddawał inicjatywę. W zaciętej końcówce okazał się minimalnie lepszy, a zadecydowała seria dziewięciu punktów z rzędu. Problemów z osłabioną Pogonią Prudnik nie miał Polfarmex Kutno. Goście zagrali w ośmiu, a 40 minut na parkiecie spędził młody Patryk Garwol, który okazał się najlepszym strzelcem swojej drużyny. Faworyt miał chwilowe zawahanie w trzeciej kwarcie, ale wygrał 74:59.

Cenne zwycięstwo w Warszawie odniosła Noteć Inowrocław, która pokonała KK 85:73. Beniaminek, choć jest autorem największej sensacji sezonu to po tej porażce do minimum ograniczył szanse na opuszczenie ostatniej lokaty. Bardziej doświadczony zespół odniósł drugie zwycięstwo z rzędu i ma lepszy bilans spotkań z KK. Po 16 punktów dla Noteci zdobyli Dawid Adamczewski, Grzegorz Małecki i Wojciech Żurawski.

Wyniki 26. kolejki I ligi:

Polfarmex Kutno - Pogoń Prudnik 74:59 (24:20, 17:10, 19:15, 14:14)

Polfarmex: Zębski 17, Janiak 13, Majewski 10, Marek 8, Tradecki 6, Kobus 5, Sobczak 5, Wojdyła 5, Pawlak 3, Szwed 2.

Pogoń: Garwol 13, Bogdanowicz 12, Strzelecki 11, Prostak 9, Krawczyk 7, Nowerski 7, Czyżewski 0, Malitka 0.

WKS Śląsk Wrocław - Biofarm Basket Poznań 92:87 (19:23, 23:20, 20:19, 30:25)

Śląsk: Pławucki 31, Grzeliński 15, Stawiak 11, Dziewa 9, Michałek 8, Mroczek-Truskowski 8, Żeleźniak 4, Musiał 3, Ratajczak 3.

Biofarm Basket: Struski 21, Konopatzki 17, Fiszer 15, Metelski 14, Wieloch 14, Czyż 2, Gruszczyński 2, Samsonowicz 2, Kurpisz 0.

Sokół Łańcut - SKK Siedlce 85:83 (27:10, 17:27, 17:24, 24:22)

Sokół: Karolak 25, Klima 13, Warszawski 12, Marek Zywert 12, Kulikowski 10, Kamil Zywert 10, Włodarczyk 3, Inglot 0, Parszewski 0.

SKK: Król 22, Obarek 20, Czosnowski 13, Rajewicz 11, Wróbel 6, Lewandowski 4, Nędzi 4, Stefanik 3, Migała 0.

Enea Astoria Bydgoszcz - Energa Kotwica Kołobrzeg 96:80 (32:18, 21:24, 21:24, 22:14)

Enea Astoria: Śpica 23, Bierwagen 21, Frąckiewicz 20, Aleksandrowicz 10, Pochocki 10, Kornijec 6, Barszczyk 4, Gospodarek 2, Fatz 0, Kondraciuk 0, Szyttenholm 0.

Energa Kotwica: Pawłowski 23, Łukasz Bodych 12, Ryżek 12, Przyborowski 8, Neumann 7, Rduch 6, Grujić 4, Żmudzki 4, Paweł Bodych 2, Dzierżak 2.

R8 Basket AZS Politechnika Kraków - GKS Tychy 81:83 (22:20, 16:26, 18:18, 25:19)

R8 Basket AZS Politechnika: Hicks 19, Pełka 15, Dłuski 14, Nowakowski 11, Malczyk 10, Aleksander Załucki 5, Baran 4, Renkiel 3.

GKS: Kulon 24, Słupiński 16, Małgorzaciak 12, Deja 11, Kowalewski 8, Jankowski 7, Szymczak 5.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Jamalex Polonia 1912 Leszno 76:68 (19:21, 19:15, 27:19, 11:13)

Elektrobud-Investment ZB: Cechniak 17, Mikołaj Stopierzyński 15, Paszkiewicz 11, Kordalski 9, Jarmakowicz 7, Cetnar 6, Madziar 6, Ornoch 3, Hubert Stopierzyński 2.

Jamalex Polonia: Kobel 18, Kaczmarzyk 15, Milczyński 14, Chanas 8, Sanny 7, Wrona 4, Trubacz 2, Rostalski 0.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Siarka Tarnobrzeg 71:80 (11:24, 19:28, 19:15, 22:13)

Zetkama Doral Nysa: Stępień 18, Kowalski 14, Sanny 11, Malona 10, Wojciechowski 8, Kliniewski 4, Rutkowski 3, Kasiński 2, Lipiński 1, Muskała 0.

Siarka: Stanios 19, Rypiński 15, Niedźwiedzki 12, Długosz 10, Nowicki 10, Gazarkiewicz 9, Pabianek 5, Sewioł 0.

KK Warszawa - KSK Noteć Inowrocław 73:85 (20:22, 22:18, 16:18, 15:27)

KK: Wojtyński 18, Hybiak 13, Koźluk 12, Sarnacki 8, Jankowski 7, Zapert 6, Pietkiewicz 4, Rudko 4, Jaremkiewicz 1, Motel 0.

Noteć: Adamczewski 16, Małecki 16, Żurawski 16, Filipiak 10, Marciniak 9, Paul 9, Szczepanik 9, Rzosiński 0, Sroczyński 0.