Spójnia Stargard wróciła na podium I ligi po efektownym zwycięstwie

W 28. kolejce I ligi koszykarze Spójni Stargard pokonali po jednostronnym pojedynku ACK UTH Rosę Radom 98:72. Gospodarze odnieśli 19. zwycięstwo w sezonie, co dało im awans na trzecią pozycję w tabeli.

Patryk Neumann
WP SportoweFakty / Waldemar Kulesza
Stargardzianie mają punkt przewagi nad GTK Gliwice, który przegrał w sobotę z Notecią Inowrocław 63:65. Również punkt do Spójni traci GKS Tychy. To sprawia, że podopieczni Krzysztofa Koziorowicza w pozostałych do końca rundy zasadniczej dwóch spotkaniach nie mogą się potknąć.

W niedzielę gospodarze od początku ruszyli do ataku i szczególnie w pierwszej kwarcie zademonstrowali niezwykle skuteczną koszykówkę. Zdobyli 38 punktów a ACK UTH Rosa Radom o połowę mniej. Radomianie trzymali się tylko przez kilka minut, gdy remisowali 14:14.

Obronę rywali rozmontował Marcin Dymała. Czołowy strzelec I ligi w 10 minut uzbierał 15 "oczek". Mecz zakończył z dorobkiem 22 punktów. Trafił 10/14 rzutów z gry a do tego rozdał osiem asyst. To wszystko w 23 minuty spędzone na parkiecie, czyli zdecydowanie mniej niż zwykle.

Również pięciu innych koszykarzy Spójni zakończyło spotkanie z podwójną zdobyczą. Maciej Raczyński wykorzystał 4/5 prób z dystansu a wszystkie rzuty w koszu umieścił Hubert Pabian.

Oczywiście w kolejnych minutach spadło tempo oraz skuteczność. Stargardzianie nie przekroczyli nawet granicy stu zdobytych punktów, choć po kapitalnym początku wydawało się to mało prawdopodobne. Na parkiecie zameldowali się jednak wszyscy a podstawowi zawodnicy przy wysokim prowadzeniu mogli więcej odpocząć.

Na uwagę zasłużyła jeszcze dobra końcówka i wsad w wykonaniu Karola Pytysia. Swoje pięć minut miał także na początku czwartej kwarty Paweł Śpica, który z łatwością podreperował dorobek swojej drużyny.

Radomianie przyjechali do Stargardu mocno osłabieni. Przede wszystkim bez Filipa Zegzuły, który pozostał na mecz pierwszego zespołu w Polskiej Lidze Koszykówki z Energą Czarnymi Słupsk. Pod jego nieobecność najlepszy w szeregach przyjezdnych był Michał Sadło. Nieźle zaprezentowali się również Maciej Parszewski oraz Jakub Stanios.

ACK UTH Rosa jest w gronie trzech drużyn tracących punkt do dziesiątej Noteci Inowrocław. Przed rezerwami wicemistrza Polski trudne zadanie żeby uniknąć rywalizacji o utrzymanie w play-outach.

Spójnia Stargard - ACK UTH Rosa Radom 98:72 (38:19, 19:17, 22:20, 19:16)

Spójnia: Dymała 22, Raczyński 14, Pytyś 13, Lewandowski 10, Pabian 10, Śpica 10, Bodych 7, Janiak 5, Fraś 4, Koziorowicz 2, Stefanowicz 1, Berdzik 0.

ACK UTH Rosa: Sadło 15, Obarek 12, Parszewski 12, Stanios 12, Gos 8, Kołakowski 5, Szymański 4, Szczypiński 2, Wątroba 2, Sobuta 0.