Polacy wrócili do gry o EuroBasket!

W najważniejszym meczu eliminacji do mistrzostw Europy polscy koszykarze pokonali w Antwerpii Belgów 87:73. Dzięki temu podopieczni Alesa Pipana wrócili do gry o przepustkę na EuroBasket!

Jacek Konsek

O zwycięstwie biało-czerwonych zadecydowała kapitalna czwarta, w której nasi koszykarze triumfowali 25:8. Dzięki tej wygranej podopieczni Alesa Pipana wrócili do gry o bezpośredni awans na EuroBasket 2013 i - co ważne - odrobili ośmiopunktowy deficyt z pierwszego spotkania z Sopotu.

W trzeciej kwarcie Belgowie prowadzili nawet 51:44, lecz Polacy zdołali odrobić deficyt i w fenomenalnym stylu rozpoczęli ostatnie dziesięć minut. Trzy trójki z rzędu (Koszarek, Ignerski, Zamojski) były kluczowe dla losów spotkania, w którym pierwsze skrzypce grał Marcin Gortat. Środkowy Phoenix wywalczył 29 punktów, z czego aż 22 po przerwie. Center z Łodzi do swojego dorobku dołożył także 10 zbiórek.

Gracze Pipana zdecydowanie poprawili dwa elementy, przez które przegrali dwa tygodnie temu w Ergo Arenie. Trafili 10 trójek oraz dominowali na tablicach (36:20). Warto podkreślić aż 13 zbiórek na atakowanej desce, co pozwalało, szczególnie w kluczowych fragmentach meczu, ponawiać akcje.

Oprócz Gortata, świetne zawody rozgrywali pozostali liderzy. Łukasz Koszarek zdobył 19 punktów i rozdał sześć asyst, a Michał Ignerski dołożył 18 oczek (10 w pierwszej kwarcie) oraz dziewięć zbiórek.

Nasi koszykarze przezwyciężyli słaby moment w drugiej kwarcie, kiedy to zanotowali serię 0:13, a za trzy faule szybko na ławce usiadł Gortat. Belgowie rozdawali wówczas karty, lecz na szczęście Polaków nie potrafili objąć pełnej kontroli nad wydarzeniami na parkiecie.

Spotkanie w Antwerpii od początku było festiwalem fauli. Portugalsko-rosyjsko-francuski tercet rozjemców odgwizdał aż 50 fauli, co zdecydowanie uczyniło mecz nudnym widowiskiem. Trzeba jednak podkreślić, że sędziowanie, choć aptekarskie, było sprawiedliwe.

W niedzielę Polacy zmierzą się ze Szwajcarią w Zielonej Górze. Początek meczu o 20:15.

W drugim spotkaniu grupy E Szwajcaria pokonała Albanię 93:84.

Belgia - Polska 73:87 (22:26, 23:16, 20:20, 8:25)

Belgia: Tabu 18, Beghin 13, Driesen 10, Muya 9, Mukubu 8, Van Rossom 8, Gillet 4, Mwema 3, Moors 0, De Zeeuw 0, Jaroszewicz 0.

Polska: Marcin Gortat 29 (10 zb), Łukasz Koszarek 19, Michał Ignerski 18, Przemysław Zamojski 8, Robert Skibniewski 6, Dardan Berisha 3, Łukasz Wiśniewski 2, Adam Waczyński 2, Mateusz Ponitka 0, Jakub Wojciechowski 0, Damian Kulig 0.