Kilka minut i Polski Cukier przejął kontrolę. Nie oddał jej ani na moment

Nie było wątpliwości, kto w czwartek w Zielonej Górze jest lepszym zespołem. Arriva Polski Cukier Toruń skorzystał z problemów rywali i rozbił Enea Stelmet Zastal

Patryk Pankowiak
Paweł Kitowski, który poprowadził Enea Stelmet Zastal Zielona Góra do wygranej WP SportoweFakty / Rafał Sobierański / Na zdjęciu: Paweł Kitowski, który poprowadził Enea Stelmet Zastal Zielona Góra do wygranej
Arriva Polski Cukier potwierdza, że jest w świetnej formie. To już dziesiąte zwycięstwo torunian w tym sezonie, a siódme w ośmiu ostatnich meczach.

Drużyna Srdana Suboticia potrzebowała w czwartek dosłownie chwili, aby przejąć kontrolę nad meczem i ustawić sobie jego przebieg. Goście po zaledwie pięciu minutach prowadzili 25:8, a po pierwszej kwarcie mieli już o 21 punktów więcej, niż rywale (38:17).

Enea Stelmet Zastal co prawda próbował niwelować straty, ale za każdym razem, kiedy się zbliżał, Polski Cukier miał odpowiedź. Ponadto sytuacja kadrowa nie pozwoliła trenerowi Davidowi Dedkowi na zbyt wiele. Gospodarzy było dziewięciu, ale graczy z rotacji tylko siedmiu.

Geoffrey Groselle opuścił Zieloną Górę, przenosząc się do Trefla Sopot, Jan Wójcik jest po operacji, a z kontuzją walczy ponadto Novak Musić. Różnicy nie zrobił nawet Jeriah Horne, były zawodnik MKS Dąbrowy Górniczej, który w czwartek zadebiutował w barwach Zastalu.

Goście wygrali trzecią kwartę 27:17 i nie pozostawili rywalom złudzeń, wygrywając ostatecznie 110:89. Trafili 16 na 37 oddanych rzutów za trzy. Świetni w tym elemencie byli Trey Diggs (17 punktów, 5/8 za trzy) i Aljaz Kunc (26 punktów, 4/8 za trzy, 6/6 za dwa). Strefę podkoszową zdominował ponadto Mate Vucić, autor 14 punktów, 17 zbiórek i ośmiu asyst. Był blisko triple-double.

Gospodarzy nie uratowały 22 punkty Dariousa Halla czy 20 oczek Marcina Woronieckiego. Horne w debiucie wywalczył 11 oczek i osiem zbiórek. Słabszy występ zaliczył James Washington, autor dwóch punktów. Nie trafił ani razu z gry (0/7), choć miał cztery zbiórki i osiem asyst.

Polski Cukier awansował w tabeli. Jest aktualnie na trzeciej lokacie, robi następny krok w kierunku fazy play-off. Zastal ma natomiast bilans 4-13, najgorszy w Orlen Basket Lidze.

Wynik:

Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Arriva Polski Cukier Toruń 89:110 (17:38, 25:21, 17:27, 30:24)

Enea Stelmet Zastal: Darious Hall 22, Marcin Woroniecki 20, Michał Kołodziej 12, Paweł Kikowski 12, Jeriah Horne 11, Aleksander Lewandowski 8, Jan Góreńczyk 2, James Washington 2, Mikołąj Kaczmarek 0.

Arriva Polski Cukier: Aljaz Kunc 26, Trey Diggs 17, Mate Vucić 14, Wojciech Tomaszewski 13, Goran Filipović 11, Aaron Cel 10, Bartosz Diduszko 8, Arik Smith 7, Paweł Sowiński 4, Wilt Szymański 0.