EuroBasket. Zacięta końcówka. Ukraina wyszarpała zwycięstwo

Thriller w meczu Estonia - Ukraina. Końcowe losy spotkania ważyły się dosłownie w ostatniej akcji. To było świetne show.

Patryk Pankowiak
koszykarze reprezentacji Ukrainy Getty Images / Emanuele Cremaschi / Na zdjęciu: koszykarze reprezentacji Ukrainy
Estonia miała akcję na zwycięstwo, ale Ukraina świetnie spisała się w obronie i dzięki temu triumfowała w sobotnim meczu 74:73, odnosząc już drugą wygraną na wrześniowych mistrzostwach Europy.

Co niesamowite, Ukraina pierwsze prowadzenie w meczu objęła dopiero 55 sekund przed końcem. Trafił wtedy Illja Sydorow, który osiem ze swoich 11 punktów rzucił w czwartej, decydującej kwarcie.

- Przyjechaliśmy na ten turniej i nie myśleliśmy jeszcze o Włoszech, Grecji czy Chorwacji. Naszym głównym celem było pokonanie Wielkiej Brytanii i Estonii. Rozumieliśmy, że to było najważniejsze. I udało się go zrealizować. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Możemy przejść do następnego etapu - komentował Sydorow, cytowany przez oficjalną stronę mistrzostw Europy.

Sviatoslav Mykhailiuk zdobył 18 "oczek", wykorzystując 6 na 11 oddanych rzutów z pola. Dla Estonii, która prowadziła w sobotę przez 39 minut meczu, 17 punktów i dziewięć zbiórek zanotował Maik-Kalev Kotsar.

Chorwacja w swoim pierwszym występie na tegorocznym EuroBaskecie rzuciła wyzwanie Grekom, ale nie udało się im sprawić niespodzianki. Drużyna z Bałkanów teraz jest już na ścieżce zwycięstw, bo w sobotę pewnie pokonała Wielką Brytanię 86:65. Gracze z NBA: Ivica Zubac, Bojan Bogdanović i Dario Sarić rzucili po 15 punktów.

Grecja zrobiła następny krok ku temu, aby zająć pierwsze miejsce w grupie C. Podopieczni Dimitriosa Itoudisa pokonali Włochów 85:81, chociaż podobnie, jak w swoim pierwszym meczu z Chorwacją, znów ich wysoka przewaga stopniała.

Włosi mieli dwa rzuty za trzy, którymi mogli doprowadzić w końcówce nawet do wyrównania! Pomylili się jednak dwukrotnie, a ich pierwsza porażka na EuroBaskecie 2022 stała się faktem. Lider Greków, Giannis Antetokounmpo w 31 minut zapisał przy swoim nazwisku 25 punktów i 11 zbiórek.

Grupa C

Wyniki:

Wielka Brytania - Chorwacja 65:86 (17:20, 14:17, 9:35, 25:14)
(Hesson 18, Whelan 14, Olaseni 10 - Zubac 15, Bogdanović 15, Sarić 15, Hezonja 13)

Estonia - Ukraina 73:74 (21:15, 14:18, 26:23, 12:18)
(Mykhailiuk 18, Herun 12, Sydorov 11 - Kotsar 17, Kullamae 11, Drell 10)

Włochy - Grecja 85:81 (23:17, 24:23, 24:17, 14:24) (Giannis Antetokounmpo 25, Dorsey 23, Agravanis 13 - Fontechcio 26, Polonara 14, Tonut 13)