ME na szosie: Dawidowicz dwunasta na czas

Holenderka Ellen van Dijk wśród kobiet do 23 lat i Joseph Perrett w rywalizacji juniorów zdobyli w środę w belgijskim Hooglede-Gits mistrzostwo Europy w jeździe indywidualnej na czas.

Krzysztof Straszak

Najlepsze miejsca dla Polski, dwunaste, wywalczyła Aleksandra Dawidowicz, była mistrzyni Europy juniorek i dziesiąta zawodniczka igrzysk olimpijskich w kolarstwie górskim, która straciła do triumfatorki ponad półtorej minuty.

21. była wśród młodych zawodniczek Paulina Gorycka. Dwukrotnie liczniejsza reprezentacja Polek wystąpi w sobotę w wyścigu ze startu wspólnego, bo do tej dwójki dojdą Martyna Klekot i Magdalena Pyrgies.

Wśród juniorów 17. miejsce ze stratą prawie półtorej minuty zajął Łukasz Wiśniowski, zwycięzca ostatniego Wyścigu Pokoju Juniorów i ubiegłorocznego Tour de La Region Łódź. 45. był na 28-kilometrowej trasie Bartosz Warchoł, a 57. (na 65 uczestników) Konrad Tomasiak.

Nowy mistrz Europy, Perrett, osiągnął największy sukces w krótkiej przygodzie ze sportem. Na 10. miejscu wyścig ukończył George Atkins, świeżo upieczony mistrz Wielkiej Brytanii, który według relacji kolegów zgubił rytm na krótkim brukowanym odcinku.

Niespodziewany problem przybył organizatorowi imprezy, bo nieuważny kierowca samochodu... zdemolował podium. Po odbudowie mogły się jednak na nim zaprezentować 22-letnia van Dijk, która uzyskała czas o 20 s lepszy od swojej koleżanki z zespołu Columbia, Szwedki Emilii Fahlin i o 24 s od rodaczki i rówieśniczki Marianne Vos, która zdobywała już mistrzostwo świata w trzech odmianach kolarstwa.

Mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców, Hooglede-Gits (Belgia)
środa, 1 lipca 2009
wyniki:

jazda indywidualna na czas juniorów (28,1 km):

1. Joseph Perrett (Wielka Brytania) 34,58 min. (śr. 48,04 km/h)