Euro 2016: Francja faworytem, ale gospodarz nie wygrał Euro od 32 lat! Jak spisywali się organizatorzy turniejów?

Konrad Kostorz

Euro 2000 - Holandia i Belgia

Rzuty karne okazały się koszmarem Pomarańczowych i stanęły im na przeszkodzie w awansie do finału na własnym terenie. Naszpikowany gwiazdami zespół Franka Rijkaarda wygrywał pewnie i wysoko aż do starcia z Włochami. Wówczas Holendrzy przeżyli prawdziwy dramat - w trakcie półfinału rzuty karne zmarnowali Frank de Boer i Patrick Kluivert, a po końcowym gwizdku z "wapna" spudłowali de Boer, Jaap Stam oraz Paul Bosvelt. Trafił tylko... Kluivert (0:0, k. 1:3).

O ile Holandia pozostawiła po sobie dobre wrażenie, o tyle współorganizatorzy Belgowie szybko musieli pożegnać się z marzeniami. Na inaugurację odnieśli zwycięstwo, ale potem pewnie doznali dwóch porażek i nie wyszli z grupy. Zadanie mieli jednak dosyć trudne - mecze z Włochami oraz trzecim zespołem MŚ 2002 Turcją.