Bjoergen i Kowalczyk nie wystartowały w Beitostolen. Świetna forma Oestberg

Zdjęcie okładkowe artykułu: FABRICE COFFRINI / AFP
FABRICE COFFRINI / AFP

Bez Marit Bjoergen i Justyny Kowalczyk w Beitostolen rywalizację na 10 km klasykiem ze startu indywidualnego wygrała Ingvild Flugstad Oestberg. Zmagania w Norwegii są ostatnim sprawdzianem przed inauguracją sezonu 2016/2017 w biegach narciarskich.

Druga zawodniczka klasyfikacji generalnej poprzedniej edycji PŚ w biegach narciarskich zdominowała piątkową rywalizację. Ingvild Flugstad Oestberg o ponad 13 sekund wyprzedziła drugą Heidi Weng. Najniższy stopień podium zajęła Astrid Uhrenholdt Jacobsen z ponad minutową stratą do zwyciężczyni. Na własnym terenie Norweżki zdominowały rywalizację, bowiem zajęły wszystkie miejsca w czołowej szóstce. Spoza reprezentantek gospodarzy najlepiej spisała się Słowenka Anamarija Lampic, która zajęła 10. pozycję.

Ze startu w norweskim Beitostolen zrezygnowały Marit Bjoergen (z powodu przeziębienia) i Justyna Kowalczyk. Obie zawodniczki myślami są już przy inauguracji Pucharu Świata, którą zaplanowano na sobotę 26 listopada w fińskim Kuusamo. Tego dnia w Finlandii zaplanowano sprint klasykiem. Z kolei w Beitostolen odbędą się jeszcze zawody w sobotę i niedzielę.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy był Norweg Didrik Tonseth. Dwa kolejne miejsca na podium zajęli jego rodacy Tord Asie Gjerdalen i Morten Eide Pedersen.