Ice speedway. Daniił Iwanow bezbłędny na otwarcie mistrzostw. Sensacyjne podium 51-latka w Ałmatach

Perfekcyjny start Daniiła Iwanow po obronę tytułu mistrzowskiego. Na otwarcie cyklu Grand Prix w ice speedwayu wywalczył komplet punktów. Po raz pierwszy od blisko dwóch lat na podium stanął zawodnik spoza Rosji!

Mateusz Kozanecki
Daniił Iwanow na prowadzeniu WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Daniił Iwanow na prowadzeniu
Jeszcze zanim rozpoczęły się zmagania w kazachskich Ałmatach, nie brakowało problemów. 11 stycznia odwołano jedną z rund kwalifikacyjnych, wobec czego siedmiu najlepszych zawodników z poprzedniego sezonu automatycznie znalazło się w cyklu. Poszkodowany czuł się Lukas Hutla - Czech przegrał awans dopiero w biegu dodatkowym, żużlowe władze nie przyznały mu jednak stałej dzikiej karty. Ostatecznie Hutla wystąpił w Ałmatach, bowiem wizy nie otrzymał Bart Schaap.

Po raz pierwszy silniki zostały wysłane do Kazachstanu ciężarówką, podczas gdy zawodnicy mogli polecieć do Ałmatów samolotem. Z tej opcji nie skorzystali Harald Simon i Dmitrij Kołtakow, którzy postanowili przejechać autem 3000 km z Togliatti. Po drodze spotkała ich koszmarna zamieć, przez którą utknęli na dwa dni, a cała ich podróż trwała łącznie aż pięć dni. Jak poinformował portal baansportfansite.nl ciężarówkę ze sprzętem spotkał ten sam los. Zawodnicy otrzymali sprzęt tuż przed piątkowym treningiem.

Otwierające sezon zawody dostarczyły wielu emocji. Kapitalnie zmagania otworzył Daniił Iwanow, który ruszył po obronę mistrzowskiego tytułu. Rosjanin zapisał na swoim koncie komplet 21 punktów. Drugie miejsce zajął jego rodak Dmitrij Chomicewicz, a trzeci - niespodziewanie - był Harald Simon. 51-latek w poprzednich latach potrafił awansować do półfinałów, nie osiągał jednak na ogół spektakularnych wyników. To pierwsze podium zawodnika spoza Rosji od 3 marca 2018 roku, kiedy trzeci był Martin Haarahiltunen.

Dopiero na szóstej pozycji zmagania ukończył Dmitrij Kołtakow. Trzykrotny mistrz świata w tym sezonie jeździ nierówno, mimo to wciąż pozostaje jednym z faworytów do zdobycia medalu w IMŚ. Przypomnijmy, że od tego roku w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Gladiatorów obowiązuje system punktacji taki sam jak w Speedway Grand Prix. Kolejne zawody odbędą się ponownie w Ałmatach - w niedzielę, 2 lutego o godz. 8.00 czasu polskiego.

Punktacja (za: Ice Speedway Live):
1. Daniił Iwanow (Rosja) - 21 (3,3,3,3,3,3,3) - 1. miejsce w finale
2. Dmitrij Chomicewicz (Rosja) - 19 (2,3,3,3,3,3,2) - 2. miejsce w finale
3. Harald Simon (Austria) - 11 (2,2,2,1,1,2,1) - 3. miejsce w finale
4. Igor Kononow (Rosja) - 14 (3,2,3,1,3,2,0) - 4. miejsce w finale
5. Martin Haarahiltunen (Szwecja) - 13 (3,3,3,2,2,0)
6. Dmitrij Kołtakow (Rosja) - 12 (2,2,2,3,2,1)
7. Dinar Walejew (Rosja) - 11 (3,3,1,0,3,1)
8. Hans Weber (Niemcy) - 8 (2,d,2,2,2,0)
9. Niclas Svensson (Szwecja) - 6 (1,2,0,3,0)
10. Stefan Svensson (Szwecja) - 5 (0,0,2,2,1)
11. Franz Zorn (Austria) - 5 (1,1,u,2,1)
12. Ove Ledstroem (Szwecja) - 4 (t,1,1,1,1)
13. Lukas Hutla (Czechy) - 3 (0,0,0,1,2)
14. Jasper Iwema (Holandia) - 3 (1,1,1,0,0)
15. Charly Ebner (Austria) - 1 (0,1,u,0,0)
16. Władimir Czebłokow (Kazachstan) - 1 (1,w,0,0,0)
17. Paweł Niekrasow (Kazachstan) - 0 (0)
18. Siergiej Serow (Kazachstan) - ns

Bieg po biegu:
1. Walejew, Weber, Iwema, Ebner
2. Kononow, Kołtakow, Czebłokow, Niekrasow (Ledstroem - t)
3. Iwanow, Chomicewicz, Zorn, S. Svensson
4. Haarahiltunen, Simon, N. Svensson, Hutla
5. Walejew, Simon, Ledstroem, S. Svensson
6. Haarahiltunen, Kołtakow, Zorn, Weber (d)
7. Chomicewicz, Kononow, Iwema, Hutla
8. Iwanow, N. Svensson, Ebner, Czebłokow (w)