Proces licencyjny przed nami! Jakie warunki muszą spełnić kluby?

Przed nami proces licencyjny, który zadecyduje o tym, jakie zespoły zobaczymy w rozgrywkach ligowych w sezonie 2014. Jakie warunki muszą spełnić kluby?

Damian Gapiński
Damian Gapiński

W Regulaminie Licencyjnym na sezon 2014 wprowadzono kilka istotnych zmian.

Pierwsza zmiana dotyczy konieczności sporządzenia do dnia 4 grudnia opinii biegłego rewidenta wskazanego przez organ zarządzający. W sezonie 2013 ten obowiązek dotyczył jedynie klubów Enea Ekstraligi. Od sezonu 2014 przepis dotyczy również klubów I i II ligi.

Kluby Ekstraligi, podobnie jak w poprzednich latach, będą musiały posiadać drużynę juniorów składającą się z trzech zawodników do lat 21 posiadających obywatelstwo polskie i licencję "ż", startującą we wszystkich zawodach ligi juniorów zgodnie z przyjętym regulaminem tych rozgrywek. Obowiązek posiadania drużyny winien zostać spełniony od początku do końca cyklu zawodów ligi juniorów odbywających się w sezonie na który klub otrzymał Licencję. Od sezonu 2015 limit zawodników zostanie podniesiony do czterech, a od 2016 roku do pięciu zawodników.

Dla klubów II ligi zniesiony został obowiązek posiadania oświetlenia minimum 900 luxów na tor i 400 luxów w parku maszyn i linii ustawienia zawodników. W wypadku stosowania przez klub oświetlenia przenośnego musi ono być ustawione na stadionie i gotowe do natychmiastowego użycia w każdych zawodach ligowych odbywających się na danym stadionie.

W przypadku klubów Ekstraligi żużlowej parking musi być zlokalizowany w takim miejscu, aby nie oddzielały go od parku maszyn ciągi komunikacyjne, którymi poruszają się kibice. Dodatkowo dla klubów Ekstraligi, dotychczasowy obowiązek posiadania tablicy świetlnej zastąpiono obowiązkiem posiadania telebimu o rozmiarach 7x5 metrów.

Dla klubów I i II ligi zniesiony został obowiązek złożenia wraz z wnioskiem o nadanie licencji oświadczenia zawodników krajowych i zagranicznych o braku
na dzień 30 listopada bieżącego roku zobowiązań klubu wobec nich, wynikających z regulaminów i zawartych umów na dany rok i lata poprzednie lub odpowiednie dokumenty uzgadniające sposób i terminy spłaty ww. zobowiązań.

W sezonie 2013 klubom od decyzji Prezydium Zarządu Głównego PZM przysługiwało w terminie 14 dni odwołanie do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Od tego sezonu - w nawiązaniu do przepisów ustawy o sporcie - decyzja Prezydium ZG PZM będzie ostateczna.

Prezydium ZG PZM jest uprawnione do ustalania wskaźników finansowych, których spełnienie będzie warunkowało przyznanie klubom licencji na kolejny sezon.

W uzasadnionych przypadkach Prezydium ZG PZM może wydać licencję nadzorowaną, umożliwiającą start klubu w rozgrywkach danej klasy rozgrywkowej, jednocześnie określając warunki programu naprawczego tego klubu. W przypadku niespełnienia przez klub warunków określonych przez Prezydium ZG PZM licencja nadzorowana wygasa.

Do najpoważniejszych zmian należy zaliczyć zniesienie obowiązku składania oświadczeń zawodników krajowych i zagranicznych o braku zaległości klubów I i II ligi. Zasadność wprowadzenia tej zmiany wyjaśnił członek Głównej Komisji Sportu Żużlowego. - Od tego roku wprowadzamy konieczność sporządzenia do 4 grudnia opinii biegłego rewidenta również w przypadku klubów I i II ligi. Tym samym składanie oświadczeń, o których mówimy stało się bezcelowe. Audyty wykażą bowiem wszelkie niedociągnięcia finansowe - powiedział dla SportoweFakty.pl Łukasz Szmit.

Pełen zakres kryteriów, które muszą spełnić kluby w procesie licencyjnym na kolejnych podstronach!

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×