Sylwetki finalistów Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (cz.3)

7 września na torze w Tarnowie odbędzie się finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. O złoty medal juniorskiego czempionatu walczyć będzie osiemnastu zawodników.

Łukasz Witczyk

13. Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra)

Data urodzenia: 20.06.1992 (Bydgoszcz)
Wychowanek: ZKŻ Zielona Góra

"DuZers" jest najbardziej utytułowanym uczestnikiem tarnowskiego finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. W tym sezonie wraz z reprezentacją Polski Dudek wywalczył złoty medal w Drużynowym Pucharze Świata, lecz jest to tylko jeden z licznych sukcesów 21-latka. W tym sezonie ma on szansę na zdobycie tytułu najlepszego młodzieżowca świata, a w przeszłości sięgnął już po złoty medal MIMP.

Od początku swojej żużlowej kariery Dudek związany jest z drużyną z Zielonej Góry. Licencję żużlową otrzymał on w 2008 roku, a już rok później zadebiutował w barwach w macierzystego klubu. Z sezonu na sezon "DuZers" prezentował się coraz lepiej i był podstawowym jeźdźcem swojej drużyny. Wielokrotnie swoimi wynikami przyczyniał się do zwycięstw Falubazu i z powodzeniem zastępował starszych klubowych kolegów.
14. Oskar Fajfer (Lechma Start Gniezno)

Data urodzenia: 30.04.1994 (Gniezno)
Wychowanek: Start Gniezno

"Oski" żużlową licencję zdobył w 2009 roku, a już w kolejnym sezonie z powodzeniem występował w barwach gnieźnieńskiego Startu. Po odejściu Kacpra Gomólskiego to właśnie on został liderem formacji młodzieżowej klubu z pierwszej stolicy Polski. 19-latek kontynuuje rodzinne tradycje żużlowe. Jego ojcem jest Tomasz Fajfer, a na żużlu ścigał się również starszy brat Maciej.

Fajfer na liście swoich sukcesów ma udział w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w 2011 roku. "Oski" został w cyklu czterech turniejów sklasyfikowany został na 12. pozycji. W swoim dorobku ma on medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. W finale MIMP wystartuje po raz drugi.
15. Adrian Cyfer (Stal Gorzów)

Data urodzenia: 21.05.1995 (Gorzów Wielkopolski)
Wychowanek: Stal Gorzów

18-letni gorzowianin od początku swojej kariery związany jest z miejscową Stalą. Licencję żużlową Cyfer zdobył w 2010 roku i w pierwszym sezonie startów pokazywał się z dobrej strony w zawodach młodzieżowych. Już rok później "Adi" zadebiutował w barwach gorzowskiej Stali, a w zeszłym roku był podstawowym juniorem żółto-niebieskich.

Również i w tym roku na stałe wywalczył sobie miejsce w składzie Stalowców. W swojej karierze Cyfer dwukrotnie zdobył medale Drużynowych Mistrzostw Polski, a także zwyciężył w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Wielkopolski. W finale MIMP wystąpi po raz drugi.
16. Kacper Gomólski (Unia Tarnów)

Data urodzenia: 02.03.1993 (Gniezno)

"GinGer" kontynuuje rodzinne tradycje w czarnym sporcie. Poszedł on w ślady ojca Jacka oraz o 6 lat starszego brata Adriana, którzy również ścigali się na żużlu. W swojej karierze najmłodszy z klanu Gomólskich osiągnął już kilka sukcesów. W 2010 roku wywalczył brązowy medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, a także wraz z reprezentacją Polski sięgnął po złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów.

Gomólski po żużlową licencję sięgnął w 2008 roku. Już rok później zadebiutował w barwach Startu Gniezno i był podstawowym juniorem tego klubu. Z roku na rok "GinGer" prezentował się coraz lepiej, co przed sezonem 2012 zaowocowało transferem do Unii Tarnów. W minionym roku Gomólski wraz z Jaskółkami świętował zdobycie tytułu Drużynowego Mistrza Polski. Będzie to dla niego czwarty start w finale MIMP.
17. Łukasz Kret (KSM Krosno)

Data urodzenia: 09.05.1992 (Rzeszów)
Wychowanek: Stal Rzeszów

Wychowanek Stali Rzeszów będzie pierwszym rezerwowym tarnowskiego finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Egzamin na licencję "Ż" zdał w 2009 roku i już w tym samym sezonie zadebiutował w barwach rzeszowskiego klubu w rozgrywkach I ligi. W latach 2011-2012 wywalczył on pewne miejsce w ekipie prowadzonej przez Dariusza Śledzia.

Również i w obecnym sezonie Kret wystąpił w kilku meczach drużyny z Podkarpacia, lecz jak sam przyznawał nie otrzymywał on należytego wsparcia od władz klubu. Pod koniec sezonu Kret został wypożyczony do KSM-u Krosno, gdzie jest podstawowym młodzieżowcem. Będzie to dla niego debiutancki start w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, co jest dla niego największym sukcesem w karierze.
18. Marcel Szymko (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

Data urodzenia: 23.02.1992 (Gdańsk)
Wychowanek: Wybrzeże Gdańsk

Młodszy z braci Szymko będzie drugim rezerwowym finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski i jednocześnie najstarszym jego uczestnikiem. Swoją przygodę z czarnym sportem Szymko rozpoczął startując na minitorze. Egzamin na żużlową licencję Marcel zdał w 2008 roku, a rok później reprezentował barwy prowadzonej przez Piotra Szymko Polonii Piła.

W kolejnym sezonie Szymko przeniósł się do macierzystego klubu, gdzie był podstawowym juniorem i przez kolejne trzy sezony startował w barwach gdańskiego Wybrzeża. Do tej pory nie ma on na swoim koncie większych indywidualnych sukcesów. Będzie to dla niego drugi start w finale MIMP.