Uczcili pamięć Rinata Mardanszina

W środowe popołudnie na torze w Oktiabrsku rozegrany został IV Memoriał Rinata Mardanszina, byłego czołowego rosyjskiego żużlowca. W zawodach zwyciężył Denis Gizatullin. Zawodnik SK Turbiny Bałakowo w biegu dodatkowym o pierwsze miejsce pokonał Renata Gafurova i Sergieja Darkina. Wcześniej cała trójka zgromadziła na swoim koncie po 12 punktów.

Dawid Bilski

Zwycięstwo Denisa Gizatullina było jak najbardziej zasłużone. Indywidualny Mistrz Rosji mógł mieć po 5 startach komplet punktów, jednak w swoim czwartym występie na obiekcie w Oktiabrsku zanotował defekt motocykla na prowadzeniu. Dla tego żużlowca to trzeci triumf z rzędu w Memoriale Rinata Mardanszina. Pierwszy turniej w 2005 roku wygrał Siemen Własow.

Rinat Mardanszin zmarł 19 stycznia 2005 roku podczas zabiegu usuwania metalowej płytki, która została mu wcześniej wstawiano, by lepiej zrósł się złamany obojczyk. Przyczyną śmierci był skrzep, który zablokował aortę. Pochodzący z Oktiabrska żużlowiec był wielokrotnym medalistą mistrzostw ZSRR i Rosji. Rosjanin w polskiej lidze pojawił się w sezonie 1992 rozpoczynając starty w Unii Tarnów. W kolejnych latach reprezentował Śląsk Świętochłowice, Włókniarza Częstochowę, TŻ Opole, WKM Warszawa i Iskrę Ostrów. Rodzinne, żużlowe tradycje kontynuuje jego syn, Rusłan Mardanszin, który w środowych zawodach zdobył 1 punkt.