Żużlowcy do wzięcia

Przed zbliżającym się sezonem wielu zawodników podpisało kontrakty z zespołami z wyższych lig. Wielu z nich nawet nie dogadywało się w sprawie warunków finansowych. Teraz będą oni szukali klubów w ramach wypożyczeń.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

ENEA Ekstraliga

Bardzo często zawodnicy, którzy nie dogadali się z żadnym z pierwszo i drugoligowych klubów podpisywali kontrakty w zespołach ENEA Ekstraligi. Czasami zaważyła wcześniejsza przynależność klubowa, a w innych przypadkach miał to być wyraźny sygnał dla klubów z niższych lig, że dany zawodnik jest dostępny do wypożyczenia.

Z drużyną aktualnego Drużynowego Mistrza Polski, Stelmet Falubazu Zielona Góra kontrakty podpisali Zbigniew Suchecki i Zbigniew Czerwiński. Ten pierwszy w przeszłości reprezentował zielonogórską drużynę, ale w ostatnim sezonie jeździł w barwach Lubelskiego Węgla KMŻ-u. W drugiej lidze osiągnął przeciętną średnią biegową - 1,527 i zabrakło dla niego miejsca we wzmocnionym klubie z Lublina. Czerwiński natomiast ostatni raz w lidze jeździł w 2010 roku i gdy go ktoś będzie chciał wypożyczyć, to będzie oznaczało powrót po przerwie do jazdy. W zespole lokalnego rywala zielonogórskiej drużyny - Stali Gorzów do wypożyczenia jest Paweł Zmarzlik, dla którego trudno byłoby znaleźć miejsce w składzie macierzystego klubu ze względu na to, że w 2012 roku kończy 22 lata.

Betard Sparta Wrocław i Polonia Bydgoszcz otworzyły natomiast drzwi do wypożyczeń obcokrajowcom. We Wrocławiu miejsca raczej nie znajdzie Lasse Bjerre, a na pewno Maksim Łobzenko. Szczególnie ten pierwszy wydaje się być łakomym kąskiem dla klubów z niższych lig. Kontrakty z bydgoszczanami podpisane mają Denis Sajfutdinow, który przez dwa ostatnie sezony nie odjechał ani jednego biegu w Polsce oraz Danił Iwanow .

Poza Bjerre i Sucheckim, w II lidze z pewnością poradzić mogliby sobie Lukas Dryml (Włókniarz Częstochowa), Rene Bach (Unibax Toruń), a także Stanisław Burza i Jacek Rempała (Azoty Tauron Tarnów). Niejasna jest jeszcze przyszłość Renata Gafurowa, który nie dogadał się jeszcze w sprawie finansów z Lotosem Wybrzeże Gdańsk. To właśnie czerwono-biało-niebiescy mają największą ilość żużlowców do wypożyczenia. W niższych ligach sprawdziliby się zapewne Daniel King i Krzysztof Stojanowski, a jest szansa że wkrótce zatrudnienie znajdzie Cyprian Szymko.

I i II liga

Zawodnicy do wzięcia są także w niższych ligach. Przykładowo w Lubelskim Węglu KMŻ-cie kontrakty mają podpisane Aleksandr Borodaj z Ukrainy i Tomasz Piszcz, który od jakiegoś czasu stawia głównie na Anglię. Aż żużlowców na pozycje seniorskie ma Orzeł Łódź i na pewno ze wszystkich nie skorzysta, chociaż w przypadku niektórych działacze łódzkiego klubu będą obserwować postawę zawodników ze swojej kadry zagranicą. Mało kto sobie też wyobraża występy takich żużlowców, jak Matija Duh, Aleksiej Guzajew, Kevin Woelbert i Tyron Proctor w GTŻ-cie, czy też Jan Jaros w Lechmie Starcie Gniezno. Zespoły chcące walczyć w tym sezonie o awans mają też w swoich kadrach Paweł Staszek oraz Grzegorza Knappa, mogących solidnie wzmocnić jakiś drugoligowy klub.

Rekordzistą pod względem ilości zakontraktowanych zawodników jest KSM Krosno, w którego kadrze jest 24 zawodników. Niektórych z nich w przypadku zapotrzebowania ze strony innego klubu może bezproblemowo zmienić pracodawcę. 16 żużlowców, w tym aż 7 zagranicznych juniorów ma natomiast Kolejarz RAWAG Rawicz.

Inne kluby

Jest też 25 zawodników, którzy podpisali kontrakty z zespołami, które nie startują w lidze. Są to m.in. Piotr Rembas i Daniel Pytel związani z KS Stalą Gorzów (a nie Stalą Gorzów Wielkopolski S.A.). Podobnie jest w przypadku juniorów Dawida Bąka i Damiana Synowca z SCKM Włókniarza Częstochowa. Kontrakt z BTS-em Bydgoszcz ma natomiast podpisany Oskar Gollob.

Aż 14 żużlowców zakontraktowała przed sezonem KS Speedway Polonia Piła, która ostatecznie nie wystartuje w rozgrywkach i będzie mogła wypożyczyć choćby Piotra Śwista, Mariusza Frankowa, Mariusza Puszakowskiego, Jespera Monberga, Mateja Kusa, Alesa Drymla, Maxa Dilgera, czy juniorów - wychowanków klubu z Piły. Jest szansa, że zamiast Polonii w lidze pojedzie SŻ Victoria Piła, która o dziwo ma w składzie jednego żużlowca - juniora, Artura Pakieta.

Żużel - przynajmniej na papierze - jest także w Świętochłowicach i w Taczanowie. MS Śląsk wypożyczył już kilku żużlowców, pozostała jeszcze piątka w tym czterech Rosjan i Damian Sperz. UKS Żaki Taczanów, to natomiast klub którego od lat przedstawicielem jest Maciej Piaszczyński.

Jak widać z żużlowców, którzy są do wypożyczenia można byłoby wystawić przynajmniej kilka składów, mogących rywalizować choćby w II lidze. Jasne jest więc, że wycofanie każdego klubu z ligi jest problemem nie tylko dla kibiców, działaczy, ale też i zawodników, którzy przez to po prostu nie mają gdzie jeździć.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×