Rosjanie najlepsi w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów

Zdecydowanym zwycięstwem reprezentacji Rosji zakończył się rozegrany na torze w Bałakowie finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Oprócz gospodarzy na podium stanęły drużyny z Ukrainy i Danii.

Łukasz Witczyk

Zawody od początku przebiegały pod dyktando reprezentacji Rosji. Gospodarze już po pierwszej serii wyszli na prowadzenie, a w kolejnych biegach powiększali swoją przewagę nad rywalami, by ostatecznie zwyciężyć z 61 punktami. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem tegorocznego finału Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów był Artiom Łaguta. Uczestnik cyklu Grand Prix na swoim koncie zapisał komplet 15 punktów. Dla Rosjan jest to pierwszy w historii medal w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów.

Na drugim miejscu rywalizację zakończyli ubiegłoroczni triumfatorzy - reprezentacja Danii. Srebrny medal Duńczycy zawdzięczać mogą Michaelowi Jepsenowi Jensenowi, który jako jedyny potrafił wygrać bieg na torze w Bałakowie. Zawodnik Unibaxu Toruń na swoim koncie zapisał 12 punktów. Słabo spisał się Rene Bach, który rok temu poprowadził Duńczyków do triumfu, a w tegorocznym finale nie zdobył nawet punktu.

Losy brązowego medalu rozstrzygnęły się dopiero w biegu dodatkowym, w którym udział wzięli Aleksandr Łoktajew i Vaclav Milik. Górą był Ukrainiec, który zapewnił swojej reprezentacji pierwszy w historii medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Spory wkład w sukces naszych wschodnich sąsiadów oprócz Łoktajewa miał Kirił Cukanow. Ta dwójka wywalczyła dla Ukraińców 25 z 29 punktów.