Zagraniczne zespoły zostają - relacja z pierwszego dnia spotkania GKSŻ z klubami

W rawickim hotelu "Maria" odbywa się spotkanie Głównej Komisji Sportu Żużlowego z przedstawicielami klubów. W pierwszym dniu zaproponowano kilka ważnych zmian regulaminowych.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Pierwszy punkt spotkania przedstawicieli klubów z członkami GKSŻ dotyczył tematu połączenia I i II ligi oraz kształtu rozgrywek w sezonie 2011. Głównymi orędownikami połączenia obu lig byli przedstawiciele Rybnika i Opola, którzy argumentowali, że kluby chcą rozgrywać jak najwięcej spotkań. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślali, że dla kilku klubów ten sezon zakończył się już w sierpniu. Z kolei kluby drugoligowe bardzo często przez kilka tygodni nie mają meczu na własnym stadionie. Przeciwnicy propozycji połączenia obu lig jako dwa główne argumenty podali różnice sportowe i aspekt ekonomiczny. Ich zdaniem połączenie lig spowodowałoby przywrócenie spotkań, które kończyłyby się wysokimi wynikami. Kluby argumentowały również, że dla zespołów walczących o awans do Ekstraligi, spotkania ze słabszymi zespołami byłyby zbyt kosztowne.

Co najważniejsze, kluby wspólnym głosem stwierdziły, że potrzebna jest większa liczba spotkań. Zaproponowano zatem powrót do systemu play off sprzed dwóch lat, w którym zespoły, które zajęły miejsca 1-4 i 5-8 jadą pomiędzy sobą spotkania odpowiednio o awans i utrzymanie w lidze. Każdy zespół rozpoczynałby play-off z taką liczbą punktów, jaką zdobył w bezpośrednich spotkaniach z zespołami z grupy (danej czwórki). Za przyjęciem tego rozwiązania głosowało 9 klubów, 1 głos przeciwny i 1 wstrzymujący.

Kolejnym pomysłem, którego wprowadzenie od sezonu 2011 zaproponowały kluby, był powrót do KSM. Zdaniem zwolenników tego rozwiązania wprowadzenie KSM pozwoliłoby na ograniczenie żądań finansowych przez zawodników oraz doprowadzenie do wyrównania szans zespołów. Przeciwnicy KSM zaznaczali jednak, że nie ma sposobu na określenie dobrych zasad obliczania Kalkulowanej Średniej Meczowej. W wyniku głosowania przeciwni wprowadzeniu KSM byli przedstawiciele 9 klubów, 1 przeciwny i 1 wstrzymał się od głosu.

Najważniejszym punktem rozmów było głosowanie nad obecnością drużyn zagranicznych w polskiej lidze. Przypomnijmy, że tydzień wcześniej takie samo głosowanie miało miejsce podczas spotkania klubów w Rybniku. Wówczas 6 klubów głosowało za usunięciem klubów zagranicznych z polskiej ligi, 2 były przeciw i 2 wstrzymujące. Zwolennicy usunięcia klubów zagranicznych podkreślali, że polskie kluby są traktowane gorzej od klubów zagranicznych. Ich zdaniem usunięcie klubów otwierałoby również furtkę do połączenia I i II ligi. Przeciwnikiem usunięcia klubów zagranicznych był przede wszystkim przedstawiciel PSŻ Poznań, który apelował do pozostałych delegatów, aby nie patrzyli na obecność klubów zagranicznych w polskiej lidze przez pryzmat swojego klubu. Jego zdaniem obecność klubów zagranicznych to swego rodzaju misja, polegająca na propagowaniu żużla w krajach Europy, w których nie ma jeszcze możliwości zorganizowania normalnych rozgrywek ligowych. Argumenty przedstawiciela PSŻ Poznań przekonały zebranych, którzy głosowali odmiennie niż podczas spotkania w Rybniku. Za pozostaniem klubów zagranicznych było 7 klubów, przeciw 2 i 2 wstrzymały się.

Większych emocji nie wzbudziła propozycja, aby zespoły od sezonu 2010 liczyły 7 zawodników. Za tym rozwiązaniem było 10 klubów. Jeden wstrzymał się od głosowania.

Ważnym tematem dla zawodników i klubów jest sprawa wprowadzenia nowych tłumików. Wspólnie ustalono jednak, że nie będzie podejmowane w tym momencie żadne stanowisko do momentu, kiedy w zakresie ich wprowadzenia nie wypowiedzą się przedstawiciele innych państw.

Kolejnym punktem głosowania było usunięcie z regulaminu przepisu umożliwiającego zmianę zawodnika, który dotknął taśmy. Przepis ten obejmował zarówno seniorów, jak i juniorów z licencją "Ż". Przy 6 głosach za, trzech przeciw i jednym wstrzymującym zadecydowano o usunięciu możliwości zastąpienia zawodnika, który dotknął taśmy.

Zmianie ulegnie również przepis dotyczący zastępstwa zawodnika. Ustalono, że nastąpi powrót do przepisów sprzed sezonu 2008, kiedy junior był ujmowany wśród trzech zawodników z najwyższą średnią meczową, co dawało możliwość wystawienia go pod numerami 1-5 lub 9-13 i zastosowania przepisu o ZZ. Propozycja została przyjęta jednogłośnie. Jednogłośnie zmieniono również sposób obliczania spotkań, w których zawodnik może być zastępowany. Dotychczas dotyczyło to rund, niezależnie od daty ich rozgrywania. Od sezonu 2010 liczone będą następujące po sobie spotkania, niezależnie od tego, jaka będzie to runda spotkań.

Jednogłośnie utrzymano również przepis, że pod numerami 6 i 14 w każdym zespole będą jeździć zawodnicy krajowi.

Wiele emocji wzbudziła również rozmowa na temat określenia obszaru, na którym może przebywać motocykl podczas zawodów. Było to nawiązanie do głośnego protestu, który w spotkaniu barażowym o miejsce w I lidze złożyła drużyna z Ostrowa. Choć z sali padało kilka propozycji rozwiązań ustalono, że utrzymany zostaje dotychczasowy przepis. Za przyjęciem tego rozwiązania głosowało 5 delegatów, 2 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Kluby zaproponowały również wprowadzenie 10 minutowej przerwy pomiędzy biegami 10 a 11 na wniosek organizatora, ustalonej przed meczem w obecności kierownika drużyny gości. Za wprowadzeniem przerwy głosowało 9 delegatów, 2 wstrzymało się od głosu.

Niemalże jednogłośnie przyjęto również propozycję zniesienia zakazu rozmów z zawodnikami do końca listopada. Za usunięciem przepisu głosowało 10 delegatów, 1 wstrzymał się od głosu.

Po głosowaniach nad zmianami proponowanymi przez kluby po spotkaniu w Rybniku, głos w imieniu Stowarzyszenia Żużlowców zabrał Krzysztof Cegielski, który zaproponował następujące zmiany regulaminowe:

1. Przywrócenie tak zwanych połówek, czyli możliwości przyznania zawodnikom pół punktu w momencie, gdy sędzia nie ma możliwości rozstrzygnięcia o kolejności na mecie.
2. Możliwość wyjazdu zawodników w lewo w celu sprawdzenia nawierzchni toru.
3. Możliwość powtórzenia biegu w pełnej obsadzie, jeżeli upadek nastąpił na łuku innym niż pierwszy.
4. Przesunięcie biegu juniora z 1 na kolejny.
5. Możliwość zabierania głosu przez kapitanów drużyn w sprawie kwestii odbycia lub przełożenia spotkania.
6. Złoty Kask miałby być jednocześnie finałem krajowych eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata.
7. Zniesienie możliwości zmiany juniora w momencie, gdy dotyka taśmy.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×