Żużel. Niepokojące obrazki z Krosna. Prezes Cellfast Wilków zabrał głos

Początkiem lutego PGE Ekstraliga udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające aktualny stan prac na stadionie w Krośnie. To wywołało komentarze na temat toru, który delikatnie to ujmując, nie prezentował się zbyt korzystnie.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Grzegorz Leśniak i aktualny stan stadionu w Krośnie WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Grzegorz Leśniak i aktualny stan stadionu w Krośnie
Stadion w Krośnie od paru miesięcy jest ogromnym polem wykonywanych jednocześnie kilku inwestycji. Na dodatek wszystkie prace muszą przebiegać i przebiegają we wręcz szalonym tempie. Na pierwszym łuku powstaje nowa trybuna, a ponadto po awansie do PGE Ekstraligi miejski obiekt przy ul. Legionów w Krośnie musi posiadać inne niezbędne elementy do rozgrywania meczów w najlepszej żużlowej lidze świata, m.in. odwodnienie liniowe, nowe bandy i wieżę sędziowską czy rozbudowany park maszyn. To wszystko wiązało się z regularnym wjazdem ciężkiego sprzętu na tor, przez co ten nie wyglądał zbyt korzystnie.

Prezes Cellfast Wilków Krosno uspokaja jednak zaniepokojonych. - Trudno, żeby był on w idealnym wizualnie stanie, skoro cały czas gości na nim ciężki sprzęt. Np. w tym tygodniu tak było podczas montowania nowej wieży sędziowskiej. Pozytywem jest to, że po jesiennym dosypaniu nawierzchni te przejazdy ciężkiego sprzętu wymieszały nawierzchnię i na pewno ma ona dobrą konsystencję. Wykonawcy wiedzą, że muszą starać poruszać się w obrębie prowadzonych przez siebie prac, ale rzecz jasna kontakt z torem był tu nieunikniony - mówi Grzegorz Leśniak.

- Zachowujemy spokój, ale i nieustanną uwagę. Toromistrz i trener są na torze codziennie. Jesteśmy uzależnieni od pogody, ale do startu sezonu jest jeszcze trochę czasu. Treningi pewnie ruszą na przełomie marca i kwietnia. W czwartek na stadionie rozpoczęły się prace mające na celu odpowiednie ułożenie i wyprofilowanie toru - dodaje sternik beniaminka.

ZOBACZ Red Bull rozstał się z zawodnikiem z PGE Ekstraligi. "Nie mam żalu"

Zdjęcie opublikowane przez PGE Ekstraligę 5 lutego:

Termin zakończenia prac na stadionie jest ustalony na 11 marca. - To bardzo wyśrubowana data. Na każdym polu inwestycji trwa heroiczny wyścig z czasem. Poszczególni wykonawcy już nie raz i nie dwa pracowali również w weekendy by zyskać nieco oddechu w całości modernizacji stadionu. Jeśli będzie potrzeba, to włączone zostaną jupitery by pracować dłużej. Całe szczęście, mimo iż wszystko odbywa się niezwykłym jak na prace budowlane tempie i w środku zimy, to ogólny harmonogram nie ma opóźnień. Niestety wykonawcom nie pomaga fakt, że granicę stadionu z dwóch strony tworzy rzeka, przez to obiekt jest wyjątkowo narażony na wilgoć i znajduje się w terenie zalewowym. Również zima trzyma tu długo. Wykonawcy nieustannie śledzą prognozy pogody. Obecnie zapowiadane są deszcze, co może być kolejnym utrudnieniem, ale raz jeszcze podkreślę, że pomimo wysokiej skali trudności na razie wszystko przebiega zgodnie z planem - mówi Grzegorz Leśniak.

Na stadionie zakończyły się prace związane z budową odwodnienia liniowego, a inwestycja została już odebrana przez Leszka Demskiego. W środę zamontowała została też nowa wieża sędziowska. Jest jednak jeszcze przy niej sporo zadań, bo trzeba m.in. wykonać i zainstalować nowy pulpit sędziowski, połączyć go z nową maszyną startową, która jest dopiero w fazie produkcji. Do wykonania są również wszystkie światła i sygnalizatory dźwiękowe wokół toru. Z kolei lada dzień ma ruszyć montaż krzesełek na trybunie na pierwszym wirażu.

Ponadto trwa rozbudowa parku maszyn. - Będzie to jeden z najnowocześniejszych żużlowych parków maszyn na świecie. Jest w 100 proc. wykonany wg najnowszych wytycznych PGE Ekstraligi. Chodzi o odpowiedni układ boksów, elektryki, stref medialnych, technicznych itd. - wyjaśnia prezes Cellfast Wilków.

Między boksami dwóch drużyn powstaje pawilon z pokojem dla sędziego, pomieszczeniem jury, biurem zawodów, punktem kontroli antydopingowej, pomieszczeniami technicznymi i szatnią którą zajmą gospodarze. Goście przejmą dotychczasową szatnię Cellfast Wilków mieszczącą się w budynku klubowym. Powstaje również park fermee i strefa kontroli technicznej motocykli oraz media center.

Prace na stadionie w Krośnie. Nagranie z 16 lutego:

W przyszłym tygodniu na stadionie ruszy montaż bandy wokół toru. - Powiewem nowości pod względem bezpieczeństwa na naszym stadionie będzie banda absorbująca energię kinetyczną na prostych - tłumaczy Grzegorz Leśniak. Z kolei na jupiterze na wyjściu z drugiego łuku zamontowany zostanie telebim. Beniaminek PGE Ekstraligi obowiązkowo musi zaopatrzyć się też w plandekę. Ta jest już zamówiona u polskiego wykonawcy, który szyje ją na przedmieściach Kijowa. Mimo trwającej wojny w Ukrainie, prace przebiegają zgodnie z planem i 10 marca ma ona dotrzeć do Krosna.

Dodajmy, że beniaminek PGE Ekstraligi musi w tym roku wybudować też licencjonowany minitor z bandami, maszyną startową oraz stanowiskiem sędziego i osób czuwających nad przebiegiem zawodów. - Z przyczyn proceduralnych budowa minitoru ruszy dopiero po oddaniu wszystkich obecnych prac. Zakładamy, że stanie się to najpóźniej początkiem maja. Aktualnie trwają prace nad jego zaprojektowaniem. W czerwcu planujemy już ruszyć z treningami. Obiekt będzie zlokalizowany przy głównej bramie wjazdowej na stadion, w miejscu gdzie w przeszłości znajdował się tor speedrowerowy. Minitor będzie miał 120 metrów długości - wyjaśnia Grzegorz Leśniak.

Zakres prac w Krośnie jest naprawdę spory. Na obiekcie powstają też nowe parkingi, w tym dla busów zawodników, vipów i inne miejsca postojowe dla osób funkcyjnych. Musi zostać również wydzielony park techniczny dla maszyn obsługujących tor. Niezbędne są także oddzielne strefy do oglądania zawodów dla obu drużyn.

Stadion, który przez całe lata omijały większe modernizacje, teraz przez pół roku jest jednym wielkim placem budowy. Warto podkreślić, że obiekt zyska dwie dodatkowe bramy wejściowe od strony ulicy Legionów. Prezes klubu chyli czoła przed władzami miasta. - Duże ukłony dla włodarzy. Zdają oni sobie sprawę, jak ważna jest to inwestycja dla miasta i regionu. Stadiony to przecież wizytówki poszczególnych miast. Mimo tych wszystkich przeciwności, krótkiego czasu, wszystko przebiega zgodnie z planem. Wiem, że współpraca na linii wykonawcy - wydział inwestycji miasta układa się dobrze. Ciężar gatunkowy całej modernizacji jest bardzo duży. Stadion musi być gotowy w marcu.

Cellfast Wilki rozpoczną sezon 9 kwietnia wyjazdowym meczem z Fogo Unią Leszno. Pierwsze spotkanie w Krośnie jest zaplanowane na 16 kwietnia, kiedy rywalem beniaminka będzie For Nature Solutions Apator Toruń.

Stadion w Krośnie (zdjęcia wykonane 16 lutego):

Rozbudowa parku maszyn. Z lewej strony powstają parkingi Rozbudowa parku maszyn. Z lewej strony powstają parkingi
Widok na nową trybunę na pierwszym łuku Widok na nową trybunę na pierwszym łuku
Drugi łuk krośnieńskiego toru Drugi łuk krośnieńskiego toru
Nowa wieża sędziowska Nowa wieża sędziowska
Widok z trybuny krytej Widok z trybuny krytej
Od ulicy Legionów (za trybuną na pierwszym łuku) utworzone zostaną dwa nowe wejścia na stadion Od ulicy Legionów (za trybuną na pierwszym łuku) utworzone zostaną dwa nowe wejścia na stadion

Zobacz także:
Gollob wziął kartkę, długopis i... Tego nie było od ponad 60 lat!
Quiz. Sprawdź czy rozpoznasz te stadiony po zdjęciach pięknych hostess!

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×