Żużel. To był sezon Biało-Czerwonych! Oto klasyfikacje medalowe mistrzostw świata i Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik w kasku czerwonym
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik w kasku czerwonym
zdjęcie autora artykułu

Sezon 2022 na dobre przeszedł do historii. W tym roku rozdano 22 komplety medali - od cyklu Grand Prix przez rywalizację na mniejszych pojemnościach i w innych odmianach speedwaya.

W tym sezonie nie brakowało dobrego ścigania. Rywalizacja o medale mistrzostw świata i Europy była emocjonująca, a niekiedy o końcowych rozdaniach decydował ten przysłowiowy "błysk szprychy".

Najważniejszą informacją ostatnich miesięcy może być fakt, że to Polacy najczęściej stawali na najwyższym stopniu podium zdobywając aż osiem tytułów - po cztery w światowym, jak i europejskim ściganiu.

W zbiorczej tabeli medalowej górą byli jednak Duńczycy, którzy wywalczyli o jeden krążek więcej od podopiecznych Rafała Dobruckiego.

ZOBACZ Czterech kandydatów na trenera reprezentacji. Wśród nich Nicki Pedersen!

Mistrzostwa Świata

Polscy kibice najbardziej skupiali się na rywalizacji w Speedway Grand Prix. Tutaj od początku po trzecie złoto w karierze jechał Bartosz Zmarzlik, ale do samego końca toczyła się batalia o brązowy medal, w której brał Maciej Janowski. Wrocławianin miał takie same szanse na podium, jak i nawet na to, żeby w ogóle nie znaleźć się w TOP 6 klasyfikacji generalnej. Ostatecznie ta sztuka mu się powiodła i po raz pierwszy w karierze dokonał tego, nad czym pracował intensywnie kilka ostatnich lat.

Mazurka Dąbrowskiego po dekoracjach medalowych mogliśmy odśpiewać jeszcze trzykrotnie i za każdym razem po zawodach z udziałem naszej zdolnej młodzieży. Po mistrzostwo świata juniorów sięgnął Mateusz Cierniak, a w klasie 250cc wygrał Maksymilian Pawełczak. Do tego dorzuciliśmy złoto w Speedway of Nations U21.

Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej niespodziewanie dla Niemców, a to zasługa ich zwycięstw w IMŚ 85cc (Jan Konzack) oraz w Longtrack of Nations. Po jednym złotym krążku na swoim koncie w tym roku zapisali: Duńczycy (IMŚ 250cc - Mikkel Andersen), Szwedzi (IMŚ Ice Speedway - Martin Haarahiltunen), Francuzi (IMŚ Long Track - Mathieu Tresarrieu) oraz Australijczycy (Speedway of Nations).

Ciekawa sytuacja wśród srebrnych medalistów, bo w ostatnim sezonie żaden nasz zawodnik nie stanął na tym stopniu podium. Aż trzykrotnie czynili to z kolei Duńczycy (Leon Madsen w SGP, Villads Nagel w SGP 3 i Dimitri Buch w IMŚ 85cc). Taki sam bilans mają Czesi (Jan Kvech w SGP2, DMŚJ, DMŚ w Longtracku). Dwa srebra zawisły na szyjach Brytyjczyków (SoN, Zach Wajtknecht w IMŚ na długim torze), a po jednym razie Niemcy (Hans Weber w IMŚ w ice speedwayu) oraz Holandia (Lester Matthijssen w IMŚ 250cc).

Do czterech złotych medali Polacy dorzucili trzy brązowe krążki, a oprócz Janowskiego w SGP na trzecim miejscu stawali także Jakub Miśkowiak (SGP2) oraz Antoni Kawczyński (SGP3). Dwie zdobycze z najmniej cennego kruszcu ugrali Brytyjczycy (SoN2, Chris Harris - IMŚ na długim torze), a po jednym: Niemcy (Ties Schweer - IMŚ 125cc), Duńczycy (Jacob Jensen - IMŚ 85cc), Szwedzi (SoN) i Francuzi (DMŚ na długim torze). W zestawieniu należy również wymienić Nikitę Bogdanowa, który, choć nie startował we wszystkich turniejach IMŚ ice speedwaya, to zdołał wywalczyć brązowy medal.

Kraj Złote medale Srebrne medale Brązowe medale SUMA
Polska4037
Niemcy2114
Dania1315
Szwecja1012
Francja1012
Australia1001
Czechy0303
Wielka Brytania0224
Holandia0101
Rosja / MFR0011

Mistrzostwa Europy

Rywalizacja na Starym Kontynencie w tym roku padła łupem podopiecznych Hansa Nielsena. Duńczykom udało się wywalczyć pięć tytułów mistrzowskich - cztery indywidualnie (Leon Madsen w SEC, Jesper Knudsen w IMEJ, Mikkel Andersen w IPE 250cc oraz Villads Pedersen w IPE 85cc) oraz jeden drużynowo w MEP. Polacy pod tym względem byli gorsi o jedną zdobycz, a zawodników w biało-czerwonych kevlarach na szczycie oglądaliśmy wyłącznie w drużynowych bataliach - DME, DME u23, MEP u19 oraz PEP. Dwa złota mają na swoim koncie Holendrzy (Lester Matthijsen w IPE 125cc, Romano Hummel w IME Grasstrack), a jeden Austria za sprawą lodowego gladiatora, Haralda Simona.

Polacy tylko dwa razy musieli uznać wyższość tylko jednego rywala. Miało to miejsce w SEC, kiedy to Janusz Kołodziej musiał zadowolić się srebrem oraz w klasie 250cc, gdzie z Andersenem przegrał Kevin Małkiewicz. Duńczycy wicemistrzowskie tytuły wywalczyli cztery - w DME, DME u23, PEP 250cc oraz w IPE 85cc, co uczynił Jacob Jensen. Po jednym srebrze na swoim koncie zapisało aż sześć nacji: Norwegia (Mathias Pollestad w IMEJ), Łotwa (MEP u19), Czechy (MEP), Niemcy (Ties Schweer w IPE 125cc) oraz Włosi (Luca Bauer w ice speedwayu) i Chris Harris (Grasstrack).

Trzy reprezentacje zdobyły po trzy brązowe medale i trzy dorzuciły po jednym krążki. Wśród tych pierwszych byli to: Brytyjczycy (DME, DME u23, Zach Wajtknecht w grasstracku), Czesi (Adam Bednar w IPE 250cc, Karol Prusa w IPE 125cc i reprezentacja w PEP 250cc) oraz Szwedzi (Casper Henriksson w IMEJ, Jimmy Olsen w ice speedwayu i kadra w MEP u19).

Polakom najniższy stopień przypadł raz, a miało to miejsce podczas Mistrzostw Europy Par. Po brązie na swoim koncie zapisali także Duńczycy (Mikkel Michelsen w SEC) oraz Niemcy (Jan Konzack w IPE 85cc).

Kraj Złote medale Srebrne medale Brązowe medale SUMA
Dania54110
Polska4217
Holandia2002
Austria1001
Wielka Brytania0134
Czechy0134
Niemcy0112
Norwegia0101
Włochy0101
Łotwa0101
Szwecja0033

To był sezon Polaków

W zsumowanej klasyfikacji medalowej wygrali Polacy, którym udało się wywalczyć osiem tytułów mistrzowskich, czyli o dwa więcej od Duńczyków. Wirtualne podium przypadło również niespodziewanie Holendrom, a duża w tym zasługa Lestera Matthijsena, który wygrywał w klasie 125cc oraz Romano Hummela, który specjalizuje się w rywalizacji na torach trawiastych. Tego typu imprezy w ostatnich latach mocno premiowały w takich statystykach nacje, które na co dzień nie mają swoich reprezentantów w czubie, a czasem nawet i w ogóle w finałach w klasycznej odmianie żużla - czy to w kategorii OPEN czy wśród juniorów.

Kraj Złote medale Srebrne medale Brązowe medale SUMA
Polska82414
Dania67215
Holandia2103
Niemcy1225
Szwecja1045
Rosja / MFR1001
Francja1001
Austria1001
Australia1001
Wielka Brytania0459
Czechy0336
Włochy0101
Norwegia0101
Łotwa0101

Czytaj także: Tym przekonali go działacze Kolejarza Opole. "To dla mnie duży plus" Skończył studia i jest gotów na nowe wyzwania

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Polacy byli w stanie wywalczyć więcej medali?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)