Żużel. Koronacja już w Malilli? Bartosz Zmarzlik blisko trzeciego mistrzostwa

Jeżeli Bartosz Zmarzlik ukończy sobotnią Grand Prix Szwecji przed Leonem Madsenem, zapewni sobie trzeci w karierze złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. Reprezentant Polski ma z Malilli dobre wspomniania. Rok temu tam wygrał.

Tomasz Janiszewski
Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik
Do końca sezonu w cyklu Grand Prix pozostały już tylko dwie rundy. Po ośmiu liderem klasyfikacji przejściowej jest Bartosz Zmarzlik, który ma 20 punktów przewagi nad Leonem Madsenem i aż 37 nad Danielem Bewleyem. Istnieje tym samym duże prawdopodobieństwo, że 27-letni reprezentant Polski zapewni sobie trzecie w karierze indywidualne mistrzostwo świata już w najbliższym turnieju. A ten w sobotę na dobrze mu znanym torze w Malilli.

Za zwycięstwo w pojedynczych zawodach GP zawodnik dopisuje sobie do tabeli 20 "oczek". Zmarzlik, chcąc być pewnym złota, musi ukończyć zmagania przed Madsenem, choćby o jedno miejsce. W przypadku triumfu Bewleya, nasz rodak musiałby być minimum na trzynastym miejscu i za nim musiałby być Madsen. Tak dalekie miejsce jest jednak mało realne, wszak lider klasyfikacji od 35 turniejów zawsze melduje się w półfinale.

Sześć dni temu w Vojens zarówno Zmarzlik, jak i Madsen wystąpili w wyścigu finałowym. Wygrał Polak, Duńczyk był trzeci, więc stracił do rywala cztery punkty. Tak naprawdę dwukrotnemu mistrzowi globu tylko kataklizm i nagły spadek wysokiej przecież formy może przeszkodzić w zdobyciu tytułu, o czym Madsen doskonale wie, mimo że presję chciałby wywierać do końca. Trzeba jednak przyznać, że szansa na to, by koronacja miała miejsce już teraz w Szwecji, jest spora. Wszak rok temu to Zmarzlik wygrał w Malilli.

Po raz ostatni mistrzostwo w przedostatniej rundzie sezonu udało się zapewnić w 2015 roku. Wtedy Tai Woffinden osiągnął 25 punktów przewagi nad drugim Gregiem Hancockiem i w Toruniu świętował tytuł. Na ostatni turniej do Australii do Melbourne leciał już pewny swego. Natomiast w każdej kolejnej edycji GP losy złotego krążka ważyły się do końca zmagań.

Zmarzlik jest blisko złota, a Madsen srebra, z kolei za nimi toczy się bardzo ciekawa batalia o ostatni z medali. Bewley stracił w Vojens prawie całą przewagę nad Patrykiem Dudkiem, a jeszcze za nimi znalazł się drugi w Danii Robert Lambert. Marzeń o końcowym podium nie porzucili też jeszcze Maciej Janowski, Woffinden, Fredrik Lindgren, którzy niejednokrotnie w Malilli notowali bardzo dobre rezultaty. Szwed trzy lata temu tam triumfował.

Z "dziką kartą" wystąpi w sobotni wieczór Oliver Berntzon, który w czerwcu w Linkoeping po raz pierwszy w życiu został indywidualnym mistrzem Szwecji. W sezonie 2021 był on stałym uczestnikiem cyklu GP. Zajął w nim 15. miejsce, wygrywając 1 z 55 biegów. Z pełnoprawnych uczestników Szwed okazał się lepszy jedynie od Krzysztofa Kasprzaka.