MŚ w Lahti: zmiana na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej

W biegu na 10 km klasykiem w mistrzostwach świata w Lahti triumfowała Marit Bjoergen. To drugi złoty medal dla 36-latki podczas tegorocznych mistrzostw i 4. najcenniejszy krążek dla jej kraju. Norwegia została nowym liderem klasyfikacji medalowej.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / PETER KLAUNZER
Przed wtorkową rywalizacją na prowadzeniu w tym zestawieniu byli Niemcy, którzy zdobyli już 8 medali, w tym 4 złote. W biegu na 10 km klasykiem żadna z naszych zachodnich sąsiadek nie stanęła jednak na podium.

Brak medalu dla Niemiec wykorzystali Norwegowie. Skandynawowie wzbogacili się o dwa krążki. W biegu na 10 km klasykiem kobiet w świetnym stylu triumfowała Marit Bjoergen. Jej rodaczka Astrid Jacobsen zdobyła brązowy krążek. Norweżki przedzieliła Szwedka Charlotte Kalla. To dopiero drugi medal dla tego kraju w tegorocznych mistrzostwach globu.

Z kolei Norwegowie po sukcesie Bjoergen i Jacobsen mają już 9 krążków, w tym 4 złote i przynajmniej do środy będą prowadzić w klasyfikacji medalowej. Na drugim miejscu pozostają Niemcy, a na trzeciej pozycji Rosjanie.

Nadal bez medalu pozostaje reprezentacja Polski. We wtorek w biegu na 10 km klasykiem, w swojej koronnej konkurencji, Justyna Kowalczyk zajęła 8. miejsce.

W środę w mistrzostwach świata w Lahti o medale powalczą narciarze w biegu na 15 km klasykiem oraz kombinatorzy norwescy w rywalizacji indywidualnej na dużym obiekcie i w biegu na 10 km.