Tokio 2020. Zadecydowały rzuty karne! Belgia mistrzem olimpijskim

W czwartek odbył się finał igrzysk olimpijskich Tokio 2020 w hokeju na trawie. Złoty medal zdobyli Belgowie, którzy w starciu o złoto pokonali Australijczyków po rzutach karnych.

MG
Belgowie cieszą się ze zwycięstwa PAP/EPA / FRANCK ROBICHON / Na zdjęciu: Belgowie cieszą się ze zwycięstwa
Na boisku naprzeciw siebie stanęły dwie zdecydowanie najlepsze drużyny całego turnieju. Zarówno reprezentacja Australii, jak i Belgii nie przegrała żadnego meczu w fazie grupowej. Obie ekipy zasłużenie weszły do finału, który miał również polski akcent - wszystko za sprawą Marcina Grochala, który był jednym z sędziów finału.

Przez długi czas żaden z zespołów nie potrafił zdobyć bramki. Wynik spotkania otworzył Florent van Aubel w 32. minucie. Australijczycy, którzy w półfinale pokonali Niemców nie odpuszczali i na 13 minut przed końcem, stan spotkania wyrównał Tom Wickham.

Po 60 minutach był remis i o wszystkim zadecydowały rzuty karne. Po trzech seriach był remis 2:2, jednak od tego czasu Australijczycy pomylili się dwukrotnie. Bramkę na wagę olimpijskiego mistrzostwa zdobył Alexander Hendrickx, najskuteczniejszy zawodnik całego turnieju.

Dla reprezentacji Belgii jest to trzeci medal olimpijski w historii. Pierwszy drużyna ta zdobyła w 1920 roku, wówczas zajęła 3. miejsce. W 2016 roku Belgowie zostali wicemistrzami olimpijskimi, a teraz cieszą się z pierwszego złota. Australia ma w swoim dorobku już 10 medali - 1 złoty, 3 srebrne i 6 brązowych.

Przypomnijmy, że brązowy medal zdobyła reprezentacja Indii, która w meczu o 3. miejsce pokonała Niemcy 5:4. Królem strzelców, z 14 bramkami na koncie został Alexander Hendrickx z Belgii.