Tokio 2020. Faworytki wygrywają, ale nie zachwycają. "To naprawdę kosztuje dużo pracy"

Reprezentacja USA w koszykówce kobiet zakończyła fazę grupową bez porażki, ale na igrzyskach olimpijskich w Tokio każdy mecz kosztuje ich dużo sił. Francuzki były blisko sensacji.

Krzysztof Kaczmarczyk
Endene Miyem (z lewej) i Jewell Loyd Getty Images / Tim Clayton/Corbis / Na zdjęciu: Endene Miyem (z lewej) i Jewell Loyd
Podczas Tokio 2020 Francuzi sprawili niespodziankę i ograli Amerykanów. "Trójkolorowe" były blisko, bowiem jeszcze na starcie czwartej kwarty broniące tytułu reprezentantki USA przegrywały 71:72.

W tym momencie podopieczne Dawn Staley zaliczyły kluczową serię siedmiu punktów z rzędu. Po chwili jeszcze trafienie z dystansu zaliczyła Sue Bird - na te ciosy Francuzki nie zdołały już odpowiedzieć.

- W ostatnich latach mogło to wyglądać tak, że to co jest bardzo trudne, przychodzi nam bardzo łatwo. To naprawdę nie jest takie łatwe i kosztuje nas dużo pracy - komentuje występu Amerykanek w Tokio Bird.

USA ma komplet zwycięstw, ale swoich rywali nie "gniecie", jak to miało miejsce na ostatnich wielkich turniejach. Przeciwko Francji kluczowe było wykorzystanie podkoszowych. "Trójkolorowe" z kolei - pomimo porażki - zagrają w ćwierćfinałach z trzeciego miejsca.

Drugie zapewniły sobie Japonki, które w pierwszym poniedziałkowym meczu rozbiły Nigeryjki 102:83. Rui Machida w 20 minut rozdała 15 asyst czym wyrównała dotychczasowy rekord igrzysk olimpijskich należący do Amerykanki Teresy Edwards z 1996 roku.

Wyniki:

Nigeria - Japonia 83:102 (22:30, 16:21, 19:33, 26:18)
(Victoria Macaulay 18, Oderah Chidom 13, Ezinne Kalu 11 - Saki Hayashi 23, Yuki Miyazawa 19, Maki Takada 15, Himawari Akaho 12, Nako Motohashi 10)

Francja - USA 82:93 (22:19, 22:31, 23:21, 15:22) (Endene Miyem 15, Sandrine Gruda 12, Iliana Rupert 11, Marine Johannes 11, Gabby Williams 10, Alexia Chartereau 10 - A'Ja Wilson 22, Breanna Stewart 17, Tina Charles 15, Brittney Griner 11)