Emocjonujący bój mistrzyni US Open. Niezwykły tie break w USA, dreszczowiec we Włoszech

Mnóstwo ciekawych rzeczy wydarzyło się pierwszego dnia w meczach kwalifikacyjnych w ramach Pucharu Billie Jean King. W USA odbył się niewiarygodny tie break, a we Włoszech miał miejsce dreszczowiec. Emocjonujący bój stoczyła Emma Raducanu.

Łukasz Iwanek
Emma Raducanu PAP/EPA / JOHN G MABANGLO / Na zdjęciu: Emma Raducanu
W Pucharze Billie Jean King (znanym wcześniej jako Puchar Federacji) odbywają się mecze kwalifikacyjne. Kazaszki są o krok od zwycięstwa nad Niemkami. Pierwszy punkt zdobyła Julia Putincewa (WTA 52), która pokonała 3:6, 6:3, 6:2 Andżelikę Kerber (WTA 17). Zdobywczyni trzech wielkoszlemowych tytułów i była liderka rankingu została przełamana siedem razy. Następnie Jelena Rybakina (WTA 19) w 65 minut rozbiła 6:0, 6:1 Laurę Siegemund (WTA 232). Kazaszka zdobyła 61 z 92 rozegranych punktów.

W Pradze jest remis w meczu Czeszek z Brytyjkami. Marketa Vondrousova (WTA 32) rozgromiła 6:0, 6:1 Harriet Dart (WTA 101). Łupem finalistki Rolanda Garrosa 2019 i srebrnej medalistki igrzysk olimpijskich w Tokio padło 52 z 82 rozegranych punktów. Emma Raducanu (WTA 12) wygrała 7:5, 7:5 z Terezą Martincovą (WTA 50). W pierwszym secie mistrzyni US Open obroniła piłkę setową przy 4:5. W drugiej partii wróciła ze stanu 1:4.

Włoszki potrzebują już tylko jednej wygranej, aby rozprawić się z Francuzkami. Jasmine Paolini (WTA 48) obroniła dwie piłki meczowe w 10. gemie trzeciego seta i zwyciężyła 2:6, 6:1, 7:6(2) Alize Cornet (WTA 34). W drugim pojedynku takich emocji nie było. Camila Giorgi (WTA 30) pokonała 6:1, 6:2 Oceane Dodin (WTA 94). Włoszka zaserwowała siedem asów i zgarnęła 24 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Blisko awansu są Hiszpanki, które walczą w Den Bosch z Holenderkami. Nuria Parrizas-Diaz (WTA 55) odrodziła się z 1:5 w drugim secie i pokonała 6:2, 7:6(4) Arantxę Rus (WTA 74). Sara Sorribes (WTA 49) wykorzystała sześć z 11 break pointów i wygrała 6:4, 6:3 z Lesley Pattinamą Kerkhove (WTA 141).

W meczu USA z Ukrainą w Asheville miał miejsce niezwykły tie break. Alison Riske (WTA 43) pokonała 7:6(16), 7:5 Dajanę Jastremską (WTA 93). Amerykanka obroniła cztery piłki setowe, a sama wykorzystała ósmą. W drugiej partii Ukrainka z 1:5 wyrównała na 5:5, ale dwa kolejne gemy padły łupem reprezentantki gospodarzy. Drugi pojedynek był jednostronny. Jessica Pegula (WTA 14) w 64 minuty wygrała 6:2, 6:1 z Katariną Zawacką (WTA 201).

Finalistka US Open Leylah Fernandez (WTA 21) w 53 minuty rozbiła 6:1, 6:2 Darję Semenistaję (WTA 389) na otwarcie meczu Kanada - Łotwa. Następnie Rebecca Marino (WTA 111) zwyciężyła 6:3, 6:7(4), 6:3 Danielę Vismane (WTA 267). Kanadyjka w tie breaku drugiego seta nie wykorzystała prowadzenia 3-0. W trzeciej partii uzyskała przełamanie na 4:2 i nie oddała przewagi.

Aby odnieść zwycięstwo w całym meczu, trzeba zdobyć co najmniej trzy punkty. Jeśli po dwóch pojedynkach singlowych będzie remis, to o losach całej konfrontacji rozstrzygnie debel. Stawką spotkań kwalifikacyjnych jest awans do turnieju finałowego Pucharu Billie Jean King 2022. W imprezie zagra 12 zespołów. Dokładny czas i miejsce rozegrania zawodów nie są jeszcze znane.

Kazachstan - Niemcy 2:0, National Tennis Centre, Nur-Sułtan (Kazachstan)

Gra 5.: Jelena Rybakina / Anna Danilina - Anna-Lena Friedsam / Jule Niemeier

Włochy - Francja 2:0, Tennis Club Alghero, Alghero SS (Włochy)
Kwalifikacje do turnieju finałowego, kort twardy

Gra 1.Jasmine Paolini - Alize Cornet 2:6, 6:1, 7:6(2)
Gra 2.: Camila Giorgi - Oceane Dodin 6:1, 6:2
Gra 3.: Camila Giorgi - Alize Cornet *niedziela, od godz. 12:00
Gra 4.: Jasmine Paolini - Oceane Dodin
Gra 5.: Lucia Bronzetti / Martina Trevisan - Alize Cornet / Kristina Mladenović

Czechy - Wielka Brytania 1:1, Tennis Club I.CLTK Prague, Praga (Czechy)
Kwalifikacje do turnieju finałowego, kort ziemny

Gra 1.: Marketa Vondrousova - Harriet Dart 6:1, 6:0
Gra 2.: Tereza Martincova - Emma Raducanu 5:7, 5:7
Gra 3.: Marketa Vondrousova - Emma Raducanu *niedziela, od godz. 11:30
Gra 4.: Tereza Martincova - Harriet Dart
Gra 5.: Marie Bouzkova / Linda Fruhvirtova - Sonay Kartal / Katie Swan

Holandia - Hiszpania 0:2, Maaspoort Sports & Events, Den Bosch (Holandia)

Gra 1.: Arantxa Rus - Nuria Parrizas Diaz 2:6, 6:7(4)
Gra 2.: Lesley Pattinama Kerkhove - Sara Sorribes 4:6, 3:6
Gra 3.: Arantxa Rus - Sara Sorribes *niedziela, od godz. 13:00
Gra 4.: Lesley Pattinama Kerkhove - Nuria Parrizas Diaz
Gra 5.: Arianne Hartono / Demi Schuurs - Aliona Bolsova / Rebeka Masarova

USA - Ukraina 2:0, Harrah's Cherokee Center, Asheville (USA)
Kwalifikacje do turnieju finałowego, kort twardy w hali

Gra 1.: Alison Riske - Dajana Jastremska 7:6(16), 7:5
Gra 2.: Jessica Pegula - Katarina Zawacka 6:2, 6:1
Gra 3.: Jessica Pegula - Dajana Jastremska *niedziela, od godz. 19:00
Gra 4.: Alison Riske - Katarina Zawacka
Gra 5.: Desirae Krawczyk / Shelby Rogers - Ludmiła Kiczenok / Nadia Kiczenok

Kanada - Łotwa 2:0, Pacific Coliseum, Vancouver (Kanada)

Gra 1.: Leylah Fernandez - Darja Semenistaja 6:1, 6:2
Gra 2.: Rebecca Marino - Daniela Vismane 6:3, 6:7(4), 6:3
Gra 3.: Leylah Fernandez - Daniela Vismane *niedziela, od godz. 23:00
Gra 4.: Rebecca Marino - Darja Semenistaja
Gra 5.: Gabriela Dabrowski / Carol Zhao - Liga Dekmeijere / Diana Marcinkevica

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy lubisz oglądać Puchar Billie Jean King?